Kroki naprawcze po zapaleniu się kontrolki Check Engine - jak prawidłowo diagnozować problem?

Materiał informacyjny Motointegrator.com
Podczas jazdy samochodem jedną z rzeczy, której nie chce doświadczyć żaden kierowca, jest zapalenie się kontrolki Check Engine. Mimo tego, że paląca się kontrolka to źródło stresu dla wielu kierowców, jest jednocześnie bardzo użyteczna. Informuje o zagrożeniach, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo lub komfort prowadzenia samochodu. W tym materiale powiemy, co zrobić po tym, jak w Twoim samochodzie zapali się kontrolka Check Engine

Czym jest kontrolka Check Engine?

Każdy nowy samochód sprzedawany w Europie od 2001 roku musi mieć specjalne systemy autodiagnostyczne. Mają one informować kierowcę w razie wykrycia jakiejś usterki, zwiększonej emisji spalin czy sytuacji, w której zagrożone jest bezpieczeństwo pasażerów. Jest to możliwe dzięki odpowiednio zaprogramowanemu komputerowi pokładowemu i dużej ilości czujników znajdujących się w całym aucie.

Przede wszystkim nie panikuj

Chociaż kontrolka Check Engine często oznacza problem z silnikiem lub innym kluczowym elementem pojazdu, nie zawsze będzie wiązało się to z poważną usterkę. Powodem jej zapalenia się może być to, że komputer pokładowy odczytał od jednego z czujników wartości przekraczające założone normy. Powodem tego może być np. styk, który przez pokrywającą go rdzę lub z innych powodów przestał właściwie przekazywać sygnał. Tak, więc jeśli w Twoim aucie świeci się kontrolka check engine, nie oznacza to od razu, że doszło do nieodwracalnej awarii silnika. Ważne będzie, aby dokonać fachowej diagnozy.

Kasowanie błędów to nie jest dobry pomysł

Niestety często kierowcy w sytuacji, kiedy widzą, że świeci się kontrolka omawiana kontrolka, a samochód jedzie bez niepokojących sygnałów, decydują się na tak zwane kasowanie błędów. Na czym ono polega? Podłączając specjalne urządzenie diagnostyczne do jednostki centralnej pojazdu, można po prostu wyczyścić pamięć. Komputer pokładowy nie będzie pamiętał o nieprawidłowym odczycie z jakiegoś czujnika, a kontrolka Check Engine przestanie się palić. Niekiedy takie działanie proponują też serwisy, jednak nie jest to właściwe rozwiązanie. Często nawet w wielu samochodach wystarczy na kilka minut odpiąć akumulator, aby pamięć komputer pokładowego sama się zresetowała.

Jeśli świeci się kontrolka Check Engine znajdź fachowy serwis

Niestety kasowanie błędów usuwa jedynie objaw w postaci świecącej się kontrolki i nie naprawia w żaden sposób przyczyn awarii. Może być tak, że jakaś usterka na początku faktycznie będzie niegroźna, jednak po czasie może prowadzić do poważnych uszkodzeń i wpływać na bezpieczeństwo. Dlatego właśnie nigdy nie powinno się ignorować świecącej kontrolki Check Engine. Tak więc znajdź warsztat, który oferuje usługę diagnozy komputerowej samochodu: https://motointegrator.com/pl/pl/warsztaty/usluga-1-diagnostyka-komputerowa-samochodu
Pod tym linkiem możesz przeglądać serwisy bezpośrednio na mapie lub wyfiltrować tylko te, które znajdują się w wybranej przez Ciebie lokalizacji.

Mechanik na miejscu w warsztacie, dzięki posiadanemu sprzętowi będzie mógł zdiagnozować Twój samochód. Może okazać się, że faktycznie, był to błąd komputera pokładowego, ale równie dobrze może też być konieczna naprawa lub wymiana jakiegoś kluczowego podzespołu, który pozostawiony sam sobie mógłby doprowadzić do uszkodzenia innych elementów. Niezwykle ważne jest więc aby po prostu dowiedzieć się, czemu zapaliła się kontrolka – będziesz miał wtedy pewność co do stanu Twojego pojazdu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na motofakty.pl Motofakty