Krew w zamian za punkty karne

redakcja.gdp
Krew w zamian za punkty karne
Krew w zamian za punkty karne
PJN chce aby kierowcy dzięki honorowemu oddawaniu krwi mogli zmniejszać ilość nałożonych na nich punktów karnych.
Krew w zamian za punkty karne
Krew w zamian za punkty karne

Krew to towar deficytowy szczególnie latem.

- W okresie wakacji brakuje krwi, wypadków jest więcej, wzrasta liczba chorych i rannych, więc wzrasta też zapotrzebowanie na krew - mówi Grażyna Małecka, kierownik Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie. - Honorowi krwiodawcy, którzy regularnie oddają krew na okres wakacji wyjeżdżają na urlop lub do sezonowej pracy i już nie odwiedzają nas tak często jak zwykle.

Członkowie partii Polska Jest Najważniejsza wpadli na pomysł jak uzupełnić braki krwi. Chcą, aby kierowcy mogli oddawać krew, a w zamian zmniejszane im będą punkty karne nałożone np. za zbyt szybką jazdę samochodem.

- Takie rozwiązanie dałoby podwójny skutek - mówi Piotr Szymański z PJN Szczecin. - Zdobylibyśmy tak potrzebną do ratowania ludzkiego życia krew, a dodatkowo dochodziłoby do zadośćuczynienia ze strony kierowców, którzy złamali prawo. Pojawi się więc pomoc ofiarom i aspekt wychowawczy.

PJN proponuje aby za 450 ml oddanej krwi kierowcy anulowano 4 punkty karne. Rocznie jeden kierowca mógłby więc w ten sposób anulować 8 punktów karnych. Ci, którzy z przyczyn zdrowotnych nie mogą krwi oddawać, w dalszym ciągu będą mogli zmniejszać ilość zdobytych punktów poprzez udział w kursach doszkalających. Aby pomysł PJN wszedł w życie konieczne są zmiany w ustawie o ruchu drogowym oraz rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi prawo.

- Projekt nowej ustawy mamy już przygotowany - mówi Szymański. - Teraz będziemy go lobbować i zachęcać obywateli do jego poparcia. 

od 7 lat
Wideo

Igor Polak, Najpopularniejszy Talent 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty