Kradzieże samochodów 2016. Mamy szczegółowe dane

Adam Mirosiński
Fot. Piotr Krzyżanowski
Fot. Piotr Krzyżanowski
13 542 – tyle samochodów osobowych skradziono w Polsce w 2016 r. W których województwach złodzieje mieli największe zbiory? Jakimi metodami się posługują? Publikujemy te informacje jako pierwsi.

Temat kradzieży samochodów rozpala wyobraźnię kierowców. Nic dziwnego – trudno o mniej przyjemną niespodziankę niż nieznalezienie swojego auta w miejscu, gdzie się je uprzednio zaparkowało. I chociaż liczba pojazdów osobowych padających łupem złodziei zmniejsza się z roku na rok (dla porównania – w 2015 r. było ich 13 408, w 2014 – 14 109, w 2013 – 14 392), to i tak wciąż co 39 minut samochód zmienia właściciela w sposób, o którym ten wolałby w ogóle nie słyszeć.

Skąd i jak kradną?

Z policyjnych statystyk wynika, że auta kradzione są głównie z ulic, parkingów przyblokowych i niestrzeżonych parkingów osiedlowych. „Sprawca dostaje się do wnętrza pojazdu po uprzednim wyłamaniu zamka w drzwiach za pomocą urządzeń takich jak łamak lub korkociąg. Rzadziej wybija jedną z szyb, aby wejść do środka. Następnie dezaktywuje zabezpieczenia elektroniczne. W przypadkach samochodów posiadających kluczyki zbliżeniowe, złodziej skanuje lub wzmacnia częstotliwości przy pomocy specjalnych urządzeń. Zdarza się także, że kradnie kluczyki z niezamkniętych mieszkań lub z kieszeni kierowcy i otwiera nimi auto” – mówi aspirat sztabowy Radosław Gwis z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Na te same metody wskazuje starszy aspirant Dariusz Łach z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. „Kluczyki najczęściej kradzione są poprzez włamanie do domu/mieszkania, w pracy, u lekarza lub przez tzw. kradzież kieszonkową, dzięki wykorzystaniu nieuwagi właściciela w hipermarkecie, restauracji, itp. Po kradzieży kluczyków sprawdzany jest garaż lub parking, skąd  dokonywana jest  kradzież. Zdarza się także wykorzystywanie przez złodziei faktu, iż właściciele pozostawiają na swoich posesjach pojazdy z kluczykami wewnątrz samochodu – takie kradzieże dokonywane są najczęściej na terenach wiejskich” – opisuje małopolski funkcjonariusz. Jeśli chodzi o przechwycenie sygnału z pilota od kluczyków, to według jego wiedzy najczęściej zdarza się ono w okolicach galerii handlowych. Złodziej, po upatrzeniu auta, stara się zastać osobę, która zamyka je pilotem i posługując się urządzeniem elektronicznym przechwytuje sygnał z pilota, w wyniku czego nie dochodzi do zablokowania drzwi pojazdu. Następnie wykorzystując nieobecność właściciela, po pokonaniu zabezpieczeń stacyjki, samochód jest kradziony.

Co kradną?

Na pytanie, jakie marki/modele najczęściej padają łupem złodziei, pytani przez nas policjanci (a zwracaliśmy się do wszystkich komend wojewódzkich oraz komendy stołecznej) zwykle nabierali wody w usta. Niektórzy – jak chociażby mundurowi ze Szczecina – odpisywali wprost: „Nie podajemy zestawienia najczęściej kradzionych marek samochodów z uwagi na ewentualne pretensje firm produkujących te pojazdy”. Niektórzy wskazywali ogólnie, że chodzi o auta francuskie i niemieckie (Wielkopolska) czy niemieckie, włoskie i japońskie (woj. łódzkie).

„Z naszych obserwacji wynika, że w ostatnich latach złodzieje coraz chętniej obierają za cel samochody stosunkowo nowe, mające 2-3 lata. W ostatnich miesiącach 2016 r. szczególnym zainteresowaniem cieszyły się, i tak już będące w czołówce kradzionych, auta japońskich producentów” – mówi z kolei Marcin Kawka z firmy Gannet Guard Systems zajmującej się namierzaniem i odzyskiwaniem pojazdów. Pytany o najlepsze rozwiązania pozwalające na zabezpieczenie samochodu przed zakusami amatorów cudzej własności, stwierdza, że sztuką jest nie tyle zapobiec kradzieży, co odzyskać skradzione auto. „Najskuteczniejszym systemem, co zresztą przyznają policjanci z wydziałów do walki z przestępczością samochodową, jest monitoring bazujący na komunikacji radiowej, odporny na działanie zagłuszarek GPS/GSM powszechnie stosowanych przez złodziei. Namierzenie pojazdu możliwe jest dzięki niemu z dokładnością do 3 cm, co zapobiega pomyłkom w ustaleniu rzeczywistej lokalizacji poszukiwanego auta – nawet, jeśli w grę wchodzi rząd sąsiadujących ze sobą garaży. A co najważniejsze, 98 proc. aut udaje się odzyskać w ciągu 24 godzin – przekonuje ekspert z Gannet Guard Systems.

Warto wiedzieć: Jak sprawdzić na policji, czy samochód nie jest kradziony?

Źródło: TVN Turbo/x-news

[page_break]

Po kradzieży

Fot. Marcin Oliva Soto
Fot. Marcin Oliva Soto

Radosław Gwis wyjaśnia, że skradzione pojazdy popularnych marek najczęściej rozbierane są na części, które później oferowane są na autogiełdach i portalach aukcyjnych. Rzadziej sprawcy przebijają numery nadwozia i sprzedają samochody w całości. Dzieje się tak głównie z autami luksusowymi, zwykle trafiającymi za wschodnią granicę. Dodaje, że część zgłoszeń kradzieży samochodów jest fikcyjna i ma na celu wyłudzenie odszkodowania od ubezpieczyciela. „W takim przypadku nieuczciwy właściciel odpowiada za oszustwo” – stwierdza mundurowy. 

Aspirant sztabowy Paweł Petrykowski z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu pytany o to, czy i jak dolnośląscy policjanci odzyskują skradzione pojazdy, wskazuje, że funkcjonariusze namierzają samochody w całości lub przy okazji likwidacji dziupli, w których demontowane są auta, a także zabezpieczają części i podzespoły pochodzące z kradzionych pojazdów. „Oprócz policyjnych komórek specjalizujących się w zwalczaniu przestępczości samochodowej, na Dolnym Śląsku działa też policyjna polsko-niemiecka operacyjna grupa Nysa, której jednym z obszarów działań jest również zwalczanie przestępczości samochodowej na obszarach przygranicznych” – dodaje Paweł Petrykowski.

Kradzieże samochodów w 2016 r. z podziałem na województwa


Województwo

Liczba skradzionych aut

Liczba odzyskanych aut

Procent odzyskanych aut

Komenda Stołeczna* (Warszawa i okolice)

2720

brak danych



Śląskie

2476

brak danych



Kujawsko-pomorskie

1466

brak danych



Wielkopolskie

1285

364

28%

Dolnośląskie

1140

brak danych



Pomorskie

844

252

39%

Łódzkie

817

brak danych



Małopolskie

505

108

20%

Mazowieckie

485

204

42%

Lubuskie

445

139

31%

Zachodniopomorskie

312

78

25%

Opolskie

221

102

46%

Warmińsko-mazurskie

218

65

30%

Świętokrzyskie

201

78

39%

Podlaskie

154

66

43%

Lubelskie

151

63

42%

Podkarpackie

102

25

25%

RAZEM

13 542





Źródło: Komendy wojewódzkie policji;
* Komenda Stołeczna Policji jest wydzieloną jednostką - obejmuje terytorium m.st. Warszawy oraz dziewięciu przyległych powiatów: grodziskiego, legionowskiego, mińskiego, nowodworskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, warszawskiego zachodniego i wołomińskiego. Dane dla niej gromadzone są oddzielnie od danych województwa mazowieckiego

Liczba skradzionych aut w Polsce na przestrzeni lat:

RokLiczba skradzionych samochodów
199969 365
200063 695
200154 643
200251 243
200348 963
200445 322
200540 274
200627 719
200719 487
200816 493
200916 915
201016 098
201116 285
201216 230
201315 593
201414 124

201513 408

201613 542*

_Źródło: KGP
* Liczba na podstawie danych udzielonych przez komendy wojewódzkie policji_**

Rady policjantów związane z kradzieżami samochodów

1. Korzystaj z zabezpieczeń utrudniających kradzież, a także zniechęcających potencjalnego złodzieja.

2. Parkuj samochód na parkingach strzeżonych, dozorowanych.

3. Parkuj samochód w miejscach objętych monitoringiem wizyjnym.

4. Zwracaj uwagę na auta stojące kilka dni na parkingach osiedlowych pod kątem ewentualnych uszkodzeń zamków, stacyjek, zgodności tablic rejestracyjnych z nalepką identyfikacyjną na szybie (sprawcy często po kradzieży samochodów przechowują je przez jakiś czas na zatłoczonych parkingach osiedlowych).

5. Zwracaj uwagę na osoby, które na parkingach obserwują pojazdy.

6. W obszarach wiejskich zwracaj uwagę na posesje z zabudową garażową, gdzie pojazdy mogą być demontowane, przywożone i wywożone w nietypowych godzinach np. nocnych i wczesno rannych.

7. Przed zakupem pojazdu sprawdź jego historię w dostępnych bazach, np. https://historiapojazdu.gov.pl/ oraz w ASO itp.

8. Informuj Policję o swoich podejrzeniach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty