Kradzieże aut. TOP 10 miejsc, gdzie kradzione są auta. Sprawdź gdzie parkujesz samochód

Paweł Piątek
Jak informuje Komenda Główna Policji w zeszłym roku skradziono łącznie 7474 pojazdy. Najczęściej kradzionymi pojazdami w Polsce są te produkcji japońskiej i niemieckiej. Bardzo ciekawą informacją są miejsca, z których najczęściej kradnie się auta.
Jak informuje Komenda Główna Policji w zeszłym roku skradziono łącznie 7474 pojazdy. Najczęściej kradzionymi pojazdami w Polsce są te produkcji japońskiej i niemieckiej. Bardzo ciekawą informacją są miejsca, z których najczęściej kradnie się auta. Pixabay
Jak informuje Komenda Główna Policji w zeszłym roku skradziono łącznie 7474 pojazdy. Najczęściej kradzionymi pojazdami w Polsce są te produkcji japońskiej i niemieckiej. Bardzo ciekawą informacją są miejsca, z których najczęściej kradnie się auta.

Spis treści

Kradzieże aut. Statystyka, statystyką...

Według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), z powodu kradzieży z bazy CEPiK w 2022 roku wyrejestrowano łącznie 7472 pojazdy. To o ponad 5% więcej niż było to w 2021 roku (7098 pojazdów).
Różnica w danych pomiędzy CEPiK a danymi Policji wynika najczęściej z faktu, że część aut udaje się odzyskać w toku prowadzonych dochodzeń.

Bez wątpienia jednak, choc zauważamy niewielki wzrost kradzieży, to jednak jest ich znacznie mniej niż było na przełomie wieku.
W 1999 roku policja zarejestrowała w policyjnej bazie aż 84 855 pojazdów jako utracone. Pojazdy te zostały utracone przez właścicieli na skutek: kradzieży, włamania, rozboju, krótkotrałego użycia lub innych przestępstw i sytuacji losowych, w których doszło do straty pojazdu. W 2000 roku policja zarejestrowała już tylko 79 943 pojazdów jako utracone.

Kradzieże aut. Skąd kradną?

Ciekawą statystyką są miejsca skąd kradzione są pojazdy. I tu - bez zaskoczenia - najwięcej aut "znika" z różnego rodzaju niestrzeżonych parkingów oraz ulic. I nadal najlepszym miejscem na przechowanie auta jest strzeżony parking.

TOP 10 miejsc kradzieży aut w 2022 roku:

  1. parking niestrzeżony 4123
  2. droga, jezdnia 1248
  3. podwórko, teren posesji 969
  4. podwórko, teren osiedlowy 194
  5. dom jednorodzinny 166
  6. parking przy obiekcie handlowym, usługowym 141
  7. garaż (podziemny, wielopoziomowy) 129
  8. siedziba firmy 57
  9. parking leśny, przydrożny 46
  10. parking strzeżony 46
od 7 lat
Wideo

Od dzisiaj kierowcy Ubera i Bolta muszą mieć polskie prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty