Kradzież lub zgubienie tablicy rejestracyjnej. Co zrobić? Jaka kara za jazdę bez tablicy?

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Jeśli tablice rejestracyjne zniszczyły się, zostały zgubione lub skradzione można wyrobić wtórnik w urzędzie zachowując ten sam numer rejestracyjny.
Jeśli tablice rejestracyjne zniszczyły się, zostały zgubione lub skradzione można wyrobić wtórnik w urzędzie zachowując ten sam numer rejestracyjny. Andrzej Banaś
Złodzieje chętnie kradną samochody. Okazuje się, że łakomym kąskiem są też same tablice rejestracyjne. Co zrobić jeśli ktoś ukradł nam nasze "blachy" lub po prostu je zgubiliśmy?

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 11 grudnia 2017 roku w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych stanowi, że właściciel pojazdu umieszcza na pojeździe tablice rejestracyjne z przodu i z tyłu w miejscach konstrukcyjnie do tego przeznaczonych, z wyjątkiem przyczep, ciągników rolniczych, motocykli i motorowerów, na których tablicę umieszcza się tylko z tyłu.

Jaka kara za brak tablicy rejestracyjnej?

Zdarza się, że kierowcy świadomie zdejmują tablice rejestracyjne, aby nie można było zidentyfikować do kogo należy pojazd. Tablica rejestracyjna może być zgubiona np. podczas gwałtownej ulewy, ale może zostać także skradziona.

Poruszające się po drogach publicznych auto osobowe powinno posiadać dwie rejestracje-jedną z przodu i drugą z tyłu pojazdu. Jazda samochodem bez tablic rejestracyjnych grozi mandatem w wysokości do 500 zł. Obecnie mandat za zakrywanie tablic wynosi, również 500 zł i można go otrzymać nie tylko podczas kontroli drogowej, ale także, kiedy taki proceder dostrzeże Krajowa Administracja Skarbowa bądź Inspekcja Transportu Drogowego. Podobnym, ale wyodrębnionym wykroczeniem jest ozdabianie tablic rejestracyjnych lub umieszczanie przedmiotów utrudniających ich odczytanie. Tu również mandat karny wynosi 500 zł - wyjaśnia komisarz Piotr Świstak zWydziału Prasowo-Informacyjnego Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji

Jeśli zgubimy tablice lub zostaną nam skradzione, to pojazdem bez tablic nie powinniśmy wyjeżdżać na drogę.Ostrzegamy, że nic nie pomogą własnoręcznie wykonane tablice np. z kawałka tektury.

 • w 2019 roku - 19656
 • w 2020 roku - 17114
 • w 2021 roku - 18445
 • od 1 stycznia do 23 listopada 2022 roku - 17803

Zgubiona tablica rejestracyjna. Co zrobić?

Jeśli nie pokonaliśmy dłuższego dystansu i szybko zauważyliśmy brak tablicy, warto pokonać trasę jeszcze raz i spróbować odnaleźć zgubę. Uczciwi znalazcy często odnoszą znalezioną tablicę rejestracyjną do najbliższego komisariatu policji, czy straży miejskiej, także dobrym pomysłem jest sprawdzenie także w tym miejscu. 

Brak tablicy rejestracyjnej. Mamy dwie możliwości

Jeśli poszukiwania tablicy rejestracyjnej zakończyły się niepowodzeniem, należy udać się do wydziału komunikacji, gdzie można wyrobić duplikat tablicy lub przerejestrować samochód.

Wtórnik tablic rejestracyjnych

Jeśli tablice rejestracyjne zniszczyły się, zostały zgubione lub skradzione można wyrobić wtórnik w urzędzie zachowując ten sam numer rejestracyjny.

W związku z wprowadzeniem nowych przepisów z zakresu rejestracji pojazdów, od 11.07.2020 r. obowiązuje nowy wzór tablic rejestracyjnych - z grafiką obrysu wizerunku orła i numerem certyfikatu producenta tablic rejestracyjnych (naniesione techniką laserową). Jeżeli tablica rejestracyjna, którą utraciliśmy lub została zniszczona wydana była przed tą datą, wówczas zobowiązani jesteśmy do wyrobienia wtórnika dwóch tablic (zgodnych z obowiązującymi przepisami).

Wysokość opłat za wydanie wtórnika tablic rejestracyjnych

Uwaga!

 • Jeśli posiadasz tzw. "eurotablice" czyli tablice z flagą Unii Europejskiej możesz zamówić wtórnik zagubionej, zniszczonej lub utraconej tablicy.
 • Jeśli posiadasz tablice rejestracyjne z flagą Polski koniecznie zamów wtórnik wszystkich tablic.
 • Jeśli posiadasz czarne tablice rejestracyjne przerejestruj samochód na nowe oznaczenia.
 • Jeśli chcesz tablice rejestracyjne z nowymi numerami, musisz przerejestrować pojazd.

Czas oczekiwania na duplikat tablic wydłuży się, jeżeli zamówisz jedną tablicę, a powinieneś dwie.  

Do wniosku należy załączyć następujące dokumenty:

 • dowód rejestracyjny;
 • dowód osobisty lub paszport
 • oświadczenie pod odpowiedzialnością karną o zagubieniu, zniszczeniu lub kradzieży tablic rejestracyjnych
 • dowód opłaty;
 • aktualne ubezpieczenie OC.

Wysokość opłat za wydanie wtórnika tablicy rejestracyjnej:

 • 93 zł - wtórnik dwóch tablic rejestracyjnych lub w przypadku zagubienia, zniszczenia, utraty jednej tablicy, jeżeli dotychczasowe tablice posiadały polską flagę;
 • 53 zł - wtórnik jednej tablicy rejestracyjnej z flagą Unii Europejskiej;
 • 43 zł - tylko dla motoroweru;
 • 17 zł - pełnomocnictwo od każdej osoby za którą załatwisz sprawę. W przypadku, gdy pełnomocnikiem będzie Twój mąż, żona, rodzic, dziecko, rodzeństwo, dziadkowie, wnuki - pełnomocnictwo jest bezpłatne. Prokura jako szczególny rodzaj pełnomocnictwa podlega opłacie.

Nowe tablice rejestracyjne będą gotowe w ciągu 7 dni roboczych.

Kradzież lub utrata tablicy rejestracyjnej. Kiedy przerejestrować pojazd?

Jedną tablic rejestracyjną można zgubić przypadkowo, ale jeśli w niejasnych okolicznościach straciliśmy dwie tablice, można przypuszczać, że zostały one skradzione. Złodziej może się nimi posłużyć, a np. popełnione wykroczenia zostaną przypisane na nasze konto.

W takiej sytuacji należy bezzwłocznie udać się na komisariat policji i zgłosić sprawę. W przypadku kradzieży tablic nie do końca skuteczne może być też wyrobienie duplikatów, bo dalej będziemy przypisani do starych "blach".

Niekiedy jedynym skutecznym rozwiązaniem jest przerejestrowanie samochodu. W przypadku auta osobowego za wydanie nowych tablic, dowodu rejestracyjnego, naklejek legalizacyjnych zapłacimy 180,50 zł.

od 7 lat
Wideo

Od dzisiaj kierowcy Ubera i Bolta muszą mieć polskie prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty