Korytarz życia. Zmienią się przepisy? Ratownik o zachowaniu kierowców

Mariusz Michalak / TVN24/ x-news
Fot. Andrzej Wiśniewski
Fot. Andrzej Wiśniewski
Jadąca z narządami do przeszczepu krajową drogą numer 7 z Warszawy do Radomia była spowalniana przez innych kierowców. Nie wszyscy jadący lewym pasem ustępowali pierwszeństwa pojazdowi uprzywilejowanemu. Zdaniem dyspozytora z warszawskiego pogotowia, takie sytuacje zdarzają się bardzo często.

- Nie jestem zaskoczony, dlatego że prawie na każdym dyżurze takiego typu sytuacje się zdarzają. Ludzie niestety czasami nie ustępują pojazdowi uprzywilejowanemu. W przypadku sytuacji, którą obserwowaliśmy na tym nagraniu, moim zdaniem jest to zachowanie z premedytacją, ponieważ było miejsce, żeby tej karetce ustąpić. Wydaje mi się, że ktoś chciał skorzystać z tego, że za nim jedzie pojazd uprzywilejowany i na drodze robi się z tego powodu pusto - twierdzi Krzysztof Samliński, ratownik, dyspozytor medyczny. 

Czas odgrywa ogromna rolę w działaniach służb ratunkowych. Kierowcy mogą przysłużyć się osobom, które potrzebują pomocy. Wystarczy, że utworzą tzw. korytarz życia.[/b]

Korytarzżycia to nic innego jak pozostawione miejsce dla pojazdów ratunkowych poruszających się w korku, między stojącymi samochodami. Szczególnie ważny jest on na autostradach i drogach ekspresowych, gdzie ruch samochodów jest bardzo duży i w razie najdrobniejszej kolizji tworzą się natychmiast gigantyczne korki.

  • Jeśli widzisz, że droga zaczyna się korkować - zjedź na bok pasa.
  • Nie czekaj do czasu, aż usłyszysz sygnał karetki, zjedź od razu pozostawiając między autami przestrzeń umożliwiającą przejazd dla służb ratunkowych.
  • W przypadku, gdy autostrada ma dwa pasy, kierowcy na lewym zjeżdżają zawsze - na lewo, kierowcy na pozostałych pasach - na prawo.
  • W ten sposób tworzy się szeroki pas, którym służby ratunkowe mogą dojechać do poszkodowanych i poruszać się w obu kierunkach.

Korytarz życia przepisy

Prawo o ruchu drogowym w art. 9. określa, że "uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się". Oznacza to, że kierowcy nie powinni wjeżdżać na skrzyżowanie, po którym jedzie pojazd uprzywilejowany i umożliwić mu przejazd, a piesi zrezygnować z przejścia przez „zebrę” przed nadjeżdżające pojazdy służb ratunkowych: karetkę, radiowóz czy wóz strażacki. Czasami to jednak może okazać się niewystarczające i już zawczasu warto pomyśleć o ułatwieniu dojazdu służbom ratunkowym.

Do konsultacji trafił projekt w sprawie zmian kodeksu drogowego. Obowiązek tworzenia korytarza życia jest uregulowany prawnie m.in. w Austrii i Niemczech. W Polsce obecnie traktowany jest tylko jako dobry zwyczaj kierowców, ale jeszcze w tym roku może stać się obowiązkowy.

Strefa Biznesu - inwestycje w samochody klasyczne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na motofakty.pl Motofakty
Dodaj ogłoszenie