Korki i godziny szczytu w największych miastach Polski - gdzie jest najgorzej?

redakcja.regiomoto
Korki korkom nierówne
Korki korkom nierówne
Zatory drogowe są problemem we wszystkich dużych miastach naszego kraju. Po wakacjach jest to szczególnie widoczne. Ale dolegliwość i pory występowania najdłuższych korków różnią się zależnie od miejsca, w którym występują.
Korki korkom nierówne
Korki korkom nierówne

W badaniu przeprowadzonym przez specjalistów z serwisu Korkowo.pl wzięto pod uwagę dziesięć dużych miast Polski. Sprawdzono nie tylko średnią prędkość osiąganą przez pojazdy w centrach miast, ale także godziny, w których natężenie ruchu jest największe.

W większości miast średnia prędkość wynosi od 29 do 35 km/h. Najwolniej jeździ się po Wrocławiu, Katowicach Krakowie i Poznaniu, najszybciej po Białymstoku i Gdańsku. Godziny porannego i popołudniowego szczytu różnią się znacznie zależnie od miasta.

Białystok
Poranne godziny szczytu w mieście rozpoczynają się jeszcze przed 8:00 i trwają do 11:00. W centrum miasta średnia prędkość pojazdów wynosi ok. 37 km/h. Badania wykazują, że najbardziej zatłoczone ulice to Branickiego, Sienkiewicza, Lipowa, Kalinowskiego.

Bydgoszcz
W Bydgoszczy średnia prędkość samochodów w godzinach szczytu nie przekracza 35 km/h. Największe korki tworzą się rano między 7:30 a 9:00. Po południu godziny szczytu rozpoczynają się dosyć wcześnie, bo o 15:00 i trwają aż do 18:00. Najdłuższe korki tworzą się na ul. Focha, Śniadeckich, Ujejskiego oraz Toruńskiej.

Gdańsk
Gdańscy kierowcy powinni unikać poruszania się po mieście między 7:00 a 9:00 rano oraz pomiędzy 16:00 a 17:30 po południu, bo właśnie w tym czasie ulice są najmocniej zakorkowane. Średnia prędkość w mieście należy jednak (na tle innych miast) do jednych z lepszych – 38 km/h. Największe zatory tworzą się na ulicach: Łąkowej, Długie Ogrody oraz al. Zwycięstwa.

Katowice
W centrum Katowic średnia prędkość pojazdów wynosi 29 km/h. Ulice miasta najbardziej wypełniają się pomiędzy 7:45 a 9:15 rano oraz między 16 a 17:15 po południu. W tym czasie do najbardziej obciążonych ruchem ulic należą: Sokolska, Francuska, Damrota, oraz al. Korfantego.

Kraków
Do najbardziej zakorkowanych ulic Krakowa należą: ul. Dietla, Kapelanka oraz al. Korfantego. W centrum miasta średnia prędkość wynosi ok. 30 km/h. Godziny szczytu najbardziej dają się we znaki między 7:45 a 9:15 rano, po południu najgorzej jest między 16:15 a 18.

Łódź
Średnia prędkość pojazdów w centrum Łodzi wynosi 36 km/h. Szczyt komunikacyjny w tym mieście obserwuje się między 7:30 a 9:30 oraz pomiędzy 16:00 a 18:00. Ulice na których najczęściej tworzą się korki to Zachodnia, Przybyszewskiego oraz al. Palki.

Olsztyn
W centrum Olsztyna pojazdy osiągają prędkość ok. 30 km/h, przy czym najwolniej jeździ się między 7:15 a 8:30 oraz między 16:00 a 18:00. Najbardziej zakorkowane ulice to Dworcowa, Wyszyńskiego a także al. Piłsudskiego.

Poznań
W stolicy Wielkopolski okres szczytu komunikacyjnego przypada między 7:45 a 9:15 rano oraz między 16:00 a 19:00 po południu. W centrum miasta średnia prędkość wynosi 31 km/h. Do mocno zakorkowanych ulic należą ul. Zeylanda, Dąbrowskiego oraz Solna.

Warszawa
Mieszkańcy stolicy muszą być przygotowani na godziny szczytu, które trwają od 7:00 do 9:00 rano oraz od 15:30 do 19:00 po południu. W tym okresie średnia prędkość pojazdów w centrum wynosi 34 km/h. Do najbardziej zatłoczonych miejsc należą al. Solidarności, ul. Marszałkowska, al. Jana Pawła II.

Wrocław
We Wrocławiu szczyt komunikacyjny przypada między 7:30 a 9:00 rano oraz pomiędzy 15:45 a 18:00 po południu. Kierowcy, którzy ruszają na miasto w tym czasie muszą liczyć się z pokonywaniem ulic ze średnią prędkością 29 km/h. Najbardziej zakorkowane ulice w centrum to Podwale, Piłsudskiego, Sienkiewicza.

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz FlotisMobile umieszczonych w pojazdach poruszających się po wybranych miastach między 30 września a 1 października. 

Ruch drogowy w całej Polsce można też obserwować na naszej interaktywnej samochodowej mapie Polski:

Zobacz pełną wersję mapy Mapy pochodzą z:naviexpert

od 16 lat
Wideo

Inwestycje drogowe w Miliczu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na motofakty.pl Motofakty