Korki i godziny szczytu w największych miastach Polski - gdzie jest najgorzej?

redakcja.regiomoto
Korki korkom nierówne
Korki korkom nierówne
Zatory drogowe są problemem we wszystkich dużych miastach naszego kraju. Po wakacjach jest to szczególnie widoczne. Ale dolegliwość i pory występowania najdłuższych korków różnią się zależnie od miejsca, w którym występują.
Korki korkom nierówne
Korki korkom nierówne

W badaniu przeprowadzonym przez specjalistów z serwisu Korkowo.pl wzięto pod uwagę dziesięć dużych miast Polski. Sprawdzono nie tylko średnią prędkość osiąganą przez pojazdy w centrach miast, ale także godziny, w których natężenie ruchu jest największe.

W większości miast średnia prędkość wynosi od 29 do 35 km/h. Najwolniej jeździ się po Wrocławiu, Katowicach Krakowie i Poznaniu, najszybciej po Białymstoku i Gdańsku. Godziny porannego i popołudniowego szczytu różnią się znacznie zależnie od miasta.

Białystok
Poranne godziny szczytu w mieście rozpoczynają się jeszcze przed 8:00 i trwają do 11:00. W centrum miasta średnia prędkość pojazdów wynosi ok. 37 km/h. Badania wykazują, że najbardziej zatłoczone ulice to Branickiego, Sienkiewicza, Lipowa, Kalinowskiego.

Bydgoszcz
W Bydgoszczy średnia prędkość samochodów w godzinach szczytu nie przekracza 35 km/h. Największe korki tworzą się rano między 7:30 a 9:00. Po południu godziny szczytu rozpoczynają się dosyć wcześnie, bo o 15:00 i trwają aż do 18:00. Najdłuższe korki tworzą się na ul. Focha, Śniadeckich, Ujejskiego oraz Toruńskiej.

Gdańsk
Gdańscy kierowcy powinni unikać poruszania się po mieście między 7:00 a 9:00 rano oraz pomiędzy 16:00 a 17:30 po południu, bo właśnie w tym czasie ulice są najmocniej zakorkowane. Średnia prędkość w mieście należy jednak (na tle innych miast) do jednych z lepszych – 38 km/h. Największe zatory tworzą się na ulicach: Łąkowej, Długie Ogrody oraz al. Zwycięstwa.

Katowice
W centrum Katowic średnia prędkość pojazdów wynosi 29 km/h. Ulice miasta najbardziej wypełniają się pomiędzy 7:45 a 9:15 rano oraz między 16 a 17:15 po południu. W tym czasie do najbardziej obciążonych ruchem ulic należą: Sokolska, Francuska, Damrota, oraz al. Korfantego.

Kraków
Do najbardziej zakorkowanych ulic Krakowa należą: ul. Dietla, Kapelanka oraz al. Korfantego. W centrum miasta średnia prędkość wynosi ok. 30 km/h. Godziny szczytu najbardziej dają się we znaki między 7:45 a 9:15 rano, po południu najgorzej jest między 16:15 a 18.

Łódź
Średnia prędkość pojazdów w centrum Łodzi wynosi 36 km/h. Szczyt komunikacyjny w tym mieście obserwuje się między 7:30 a 9:30 oraz pomiędzy 16:00 a 18:00. Ulice na których najczęściej tworzą się korki to Zachodnia, Przybyszewskiego oraz al. Palki.

Olsztyn
W centrum Olsztyna pojazdy osiągają prędkość ok. 30 km/h, przy czym najwolniej jeździ się między 7:15 a 8:30 oraz między 16:00 a 18:00. Najbardziej zakorkowane ulice to Dworcowa, Wyszyńskiego a także al. Piłsudskiego.

Poznań
W stolicy Wielkopolski okres szczytu komunikacyjnego przypada między 7:45 a 9:15 rano oraz między 16:00 a 19:00 po południu. W centrum miasta średnia prędkość wynosi 31 km/h. Do mocno zakorkowanych ulic należą ul. Zeylanda, Dąbrowskiego oraz Solna.

Warszawa
Mieszkańcy stolicy muszą być przygotowani na godziny szczytu, które trwają od 7:00 do 9:00 rano oraz od 15:30 do 19:00 po południu. W tym okresie średnia prędkość pojazdów w centrum wynosi 34 km/h. Do najbardziej zatłoczonych miejsc należą al. Solidarności, ul. Marszałkowska, al. Jana Pawła II.

Wrocław
We Wrocławiu szczyt komunikacyjny przypada między 7:30 a 9:00 rano oraz pomiędzy 15:45 a 18:00 po południu. Kierowcy, którzy ruszają na miasto w tym czasie muszą liczyć się z pokonywaniem ulic ze średnią prędkością 29 km/h. Najbardziej zakorkowane ulice w centrum to Podwale, Piłsudskiego, Sienkiewicza.

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz FlotisMobile umieszczonych w pojazdach poruszających się po wybranych miastach między 30 września a 1 października. 

Ruch drogowy w całej Polsce można też obserwować na naszej interaktywnej samochodowej mapie Polski:

Zobacz pełną wersję mapy Mapy pochodzą z:naviexpert

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty