Kontrola prędkości. Policyjne laserowe mierniki źle mierzą prędkość?

Mariusz Michalak
Fot. Lucyna Nenow
Fot. Lucyna Nenow
Ręcznym miernikom radarowym od dawna zarzucano bardzo małą dokładność. Laserowym miernikom prędkości coraz częściej nie wierzą sądy, które stają po stronie kierowców.

Sprawa laserowych mierników prędkości zainteresowała jednego z posłów. Piotr Liroy-Marzec zwrócił się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z prośbą o wyjaśnienia. W lutym 2016 roku w interpelacji nr 1091 zwracałem uwagę na problemy z urządzeniami Iskra-1, które nie spełniały ministerialnych wymogów metrologicznych. Dokonywane tym radarem pomiary prędkości były niewiarygodne i powszechnie odrzucane przez sądy. Rozwiązaniem tego problemu miało być wprowadzenie na wyposażenie Policji urządzeń ULTRALYTE LTI 20-20 LR oraz LTI 20/20 TruCAM" - wyjaśnia w interpelacji niezrzeszony poseł.

Tymczasem Sąd Rejonowy w Myślenicach, w wyroku z dnia 16 sierpnia 2016 roku (sygn. akt II W 1141/15), stwierdził, że pomiar dokonany powyżej wymienionym urządzeniem nie może stanowić dowodu w sprawie popełnienia wykroczenia z art. 92a K.w., gdyż nie pozwala ono określić pojazdu, którego prędkość podlegała kontroli.

W marcu tego roku Sąd Rejonowy dla Kraków-Podgórze podważył pomiar wykonany urządzeniem LTI 20/20 TruCAM. Wskazano m.in. na błędy pomiaru wynikające z szerokości wiązki laserowej, która wzrasta w miarę zwiększania się odległości od pojazdu. Stwierdzono, że urządzenie nie posiada również wymaganej przepisami funkcji automatycznej identyfikacji pojazdu, którego prędkość została zmierzona.

Poseł zwraca się z pytaniem ile urządzeń ULTRALYTE LTI 20-20 LR oraz LTI 20/20 TruCAM zostało zakupionych na wyposażenie polskich służb oraz jaki był koszt zakupu i szkoleń? Piotr Liroy-Marzec pyta również czy urządzenia posiadają niezbędne certyfikaty i jakie działania planuje podjąć ministerstwo w związku z powyżej przytoczonymi wyrokami.

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

od 7 lat
Wideo

Igor Polak, Najpopularniejszy Talent 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty