Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrola drogowa. Zmiany 2023. Tak teraz będzie legitymował się policjant

OPRAC.:
Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Zmiana wzoru legitymacji została wprowadzona rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 10 października 2022 roku, a podyktowana została z uwagi na fakt, że 31 grudnia 2022 roku skończyła się ważność legitymacji, które obowiązywały od 2019 roku.
Zmiana wzoru legitymacji została wprowadzona rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 10 października 2022 roku, a podyktowana została z uwagi na fakt, że 31 grudnia 2022 roku skończyła się ważność legitymacji, które obowiązywały od 2019 roku. Pawel Skraba/Gazeta Pomorska
Policjanci mają nowe legitymacje służbowe. Dokumenty wykonane są z poliwęglanu i będą obowiązywać w latach 2023 - 2026 - poinformowała Komenda Główna Policji.

Nowa legitymacja policjanta. Dlaczego jest wprowadzana?

Zmiana ich wzoru została wprowadzona rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 10 października 2022 roku, a podyktowana została z uwagi na fakt, że 31 grudnia 2022 roku skończyła się ważność legitymacji, które obowiązywały od 2019 roku.

Nowa legitymacja policjanta. Jak wygląda wzór?

Jak poinformowała Komenda Główna Policji nowe legitymacje służbowe policjantów mają formę spersonalizowanej karty identyfikacyjnej o wymiarach 85,6 x 53,98 x 0,76 mm, wykonanej z wielowarstwowego poliwęglanu, personalizowanego metodą grawerowania laserowego. Dokumenty zawierają zabezpieczenia przed fałszerstwem m.in. mikrodruki, tłoczenie powierzchni, napis wykonany optycznie zmienną farbą, czy tzw. linie giloszowe, czyli cienkie, krzywe linie, zestawione w różnorodnych kombinacjach.

Zmiana ich wzoru została wprowadzona rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 10 października 2022 roku, a podyktowana została
Zmiana ich wzoru została wprowadzona rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 10 października 2022 roku, a podyktowana została z uwagi na fakt, że 31 grudnia 2022 roku skończyła się ważność legitymacji, które obowiązywały od 2019 roku. Policja.pl

Awers nowego dokumentu posiada tło w kolorze czerwono-niebieskim. W jego prawej górnej części znajduje się wizerunek orła, a w górnej części napis "Policja", poniżej którego znajduje się nazwa jednostki organizacyjnej policji, w której funkcjonariusz pełni służbę.

W lewej środkowej części na awersie legitymacji umieszczono zdjęcie policjanta, a w prawej środkowej części, na wysokości jego twarzy znajdują się pod sobą kolejno: gwiazda policyjna, numer legitymacji z trzyliterowym oznaczeniem serii oraz sześciocyfrową numeracją karty i data ważności dokumentu.

Z kolei na awersie w jego środkowej części umieszczono znak holograficzny (okrągły, transparentny hologram stylizowanego orła), a poniżej wizerunku twarzy policjanta numer identyfikacyjny, imię, nazwisko i stopień funkcjonariusza.

Na rewersie nowej policyjnej legitymacji znajduje się natomiast w górnej części tło w kolorze czerwono-niebiesko-czerwonym, w lewej górnej części tła napis dotyczący organu wydającego, w prawej górnej części dokumentu białe pole z widocznym, w zależności od kąta obserwacji wizerunkiem twarzy policjanta lub stylizowanymi literami RP, a w dolnej części na tle reliefowym w postaci napisu "Policja", obszar zawierający dane przeznaczone do odczytu maszynowego.

Zmiana ich wzoru została wprowadzona rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 10 października 2022 roku, a podyktowana została
Zmiana ich wzoru została wprowadzona rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 10 października 2022 roku, a podyktowana została z uwagi na fakt, że 31 grudnia 2022 roku skończyła się ważność legitymacji, które obowiązywały od 2019 roku. Policja.pl

Nowy wzór legitymacji wygląda bardzo podobnie do poprzedniego. Różni się jednak rozmiarem czcionki oraz sposobem rozmieszczenia nazw jednostek organizacyjnych. Przerobiono też zabezpieczenia przed fałszerstwem. Szata graficzna została utrzymana w kolorze czerwono- niebieskim. Wymieniono jednak hologramy.

Ile ma kosztować wymiana służbowych legitymacji policjantów?

W trakcie projektowania nowego wzoru MSWiA wyliczyło, że wymiana legitymacji początkowo wyniesie około ponad 2,3 ml zł, przyjmując, że stan zatrudnienia na 1 stycznia 2023 roku wynosić będzie około 99,5 tysiąca policjantów, a jeden dokument kosztuje 24 złote.

Natomiast całkowity koszt zakupu legitymacji, biorąc pod uwagę przyjęcia do służby, czy zmiany stopnia policyjnego lub miejsca pełnienia służby rozłożony na okres 4 lat, wynieść może ponad 3,5 mln zł.

Kontrola drogowa. Czy policjant musi pokazywać legitymację?

Stopień, imię nazwisko oraz powód zatrzymania. Takie informacje powinien przedstawić funkcjonariusz policji zatrzymujący pojazd. Jeśli jest w mundurze, legitymację musi pokazać tylko w przypadku kiedy zażąda tego kierowca. W jaki sposób powinien to zrobić? W taki, aby kierowca mógł zanotować znajdujące się na niej imię i nazwisko, stopień oraz nazwę organu, który wydał dokument. Należy zaznaczyć, że kierowca nie może wymagać, aby policjant przekazał mu legitymację do ręki.

A co jeśli funkcjonariusz nie jest umundurowany? Wtedy legitymację musi okazać bez wezwania. Wyjątkiem jest jednak sytuacja kiedy policjant podejrzewa przestępstwo lub gdy zatrzymuje auto po pościgu.

Źródło:

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty