Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrola drogowa. Mandat z drona. Policja sięga po nowe technologie

Mariusz Michalak / Policja.pl
Fot. Policja.pl
Fot. Policja.pl
Policjanci Ogniwa Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kluczborku, wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, przeprowadzili działania pod nazwą „Bezpieczny powiat kluczborski”. Funkcjonariuszom pomagały nowe technologie.

Akcja przeprowadzona została na skrzyżowaniu w Ligocie Górnej potocznie nazywanym węzłem wieluńskim, DK11. To pierwsze tego typu działania na terenie powiatu kluczborskiego z wykorzystaniem policyjnego drona, skierowane wobec kierujących, którzy rażąco naruszają przepisy ruchu drogowego, a tym samym stwarzają realne zagrożenie dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu.

Obiektyw drona monitorował to, jak kierowcy stosowali się do znaku drogowego STOP. W momencie, gdy operator zaobserwował na kamerze wykroczenie, natychmiast przekazywał informację do patrolu ruchu drogowego, który podejmował na drodze interwencję wobec sprawcy. Wystarczyły cztery godziny, aby zarejestrować na nagraniu kierujących osobówkami jak i samochodami ciężarowymi, którzy bez obowiązkowego zatrzymania pojazdu, przejeżdżali przez skrzyżowanie.

Policja informuje, że działania z wykorzystaniem policyjnego drona będą kontynuowane.

Znak STOP. Gdzie powinien zatrzymać się kierowca?

Znak B-20 „Stop” narzuca na kierującego pojazdem przede wszystkim ustąpienie pierwszeństwa pojazdom jadącym po drodze przed którą stoi, a ponadto narzuca na kierującego obowiązek bezwzględnego zatrzymania pojazdu przed skrzyżowaniem.

Znak „Stop” nie wyznacza miejsca zatrzymania. Zatrzymanie powinno nastąpić w miejscu, gdzie jest namalowana linia bezwzględnego zatrzymania P-12, tuż przed tą linią. W sytuacji kiedy nie ma linii, należy zatrzymać się w miejscu, gdzie będzie dobra widoczność na drogę przed którą został ustawiony znak.

W przypadku kiedy jedzie przed nami inny pojazd, zatrzymać trzeba się dwa razy. Pierwsze zatrzymanie wynika z warunków ruchu. Dzieje się tak dlatego, że pojazd poruszający się przed nami zatrzymuje się z powodu znaku "Stop". Kiedy odjedzie, ruszamy i zatrzymujemy się ponownie, przed linią P-12.

Jeżeli na skrzyżowaniu występuje sygnalizacja świetlna i znak B-20, to sygnalizator jest zgodnie z hierarchią ważności ponad znakami. Jeśli sygnalizacja świetlna jest wyłączona, znaki pełnią rolę nadrzędną.

W sytuacji kiedy znak „Stop” został ustawiony przed torami tramwajowymi, to należy zatrzymać się przed tymi torami. Kiedy gdy znak  „Stop” znajduje się przed torami kolejowymi, to miejsce zatrzymania wyznaczy Krzyż Świętego Andrzeja ustawiony przed torowiskiem.

Niezatrzymanie pojazdu w związku ze znakiem B-20 „stop” zagrożone jest mandatem w wysokości 100 zł  i otrzymaniem 2. punktów karnych.

Zobacz także: Tak prezentuje się Volkswagen ID.5

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty