Działania kontrolne rozpoczęły się w połowie stycznia wraz z pierwszymi wyjazdami najmłodszych na zimowy wypoczynek. Były prowadzone do 27 lutego, zgodnie z kalendarzem zimowych ferii.
Autokary i ich kierowcy, byli kontrolowani w specjalnie wyznaczonych punktach, w miejscu odjazdu autokarów oraz na głównych szlakach komunikacyjnych, w tym w szczególności w pobliżu popularnych miejsc zimowego wypoczynku. Inspektorzy zwracali szczególną uwagę na stan techniczny pojazdów. Ocenie podlegały m.in. stan układów: hamulcowego, kierowniczego, wydechowego oraz oświetlenie i ogumienie, a więc elementy bezpośrednio odpowiadające za bezpieczeństwo pasażerów i pozostałych uczestników ruchu. Sprawdzane były również uprawnienia i dokumenty kierowców, czas ich pracy oraz stan trzeźwości.
Efekty kontroli? Większość bez zastrzeżeń. Niespełna 3 proc. kontroli (23 przypadki) zakończyło się zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych ze względu na nieprawidłowości stwierdzone w stanie technicznym pojazdów, w tym w 3 przypadkach wydaniem zakazu jazdy (0,39 proc. wszystkich kontroli).
Niektóre ze skontrolowanych autokarów, którymi przewożono dzieci, nie miały ważnych badań technicznych lub też stan techniczny kontrolowanego autokaru budził zastrzeżenia. Tak było w przypadku autokaru skontrolowanego pod koniec stycznia na wniosek jednej z wrocławskich szkół. W autokarze, którym dzieci miały wyjechać na ferie do Zieleńca, stwierdzono wycieki płynów eksploatacyjnych i niesprawne oświetlenie. Inspektorzy ujawnili również przypadki, kiedy kierowcy przewożący dzieci nie rejestrowali swojego czasu pracy, przebytej drogi oraz prędkości pojazdu. 15 lutego, w miejscowości Niedzica Polana Sosny, patrol małopolskiej ITD zatrzymał do kontroli autokar, którym przewożono grupę 39 dzieci z miejscowości Kacwin. Kierowca autobusu jechał bez wykresówki w tachografie.
Nie było natomiast zastrzeżeń, co do stanu trzeźwości kierowców. W sumie inspektorzy skontrolowali w trakcie tegorocznych ferii 775 autokarów i oceniają, że ruch autokarowy był zdecydowanie mniejszy niż w 2020 r. Wówczas skontrolowano 1200 autokarów, zatrzymano 60 dowodów rejestracyjnych (5 proc. kontroli), a 14 pojazdów w ogóle nie powinno było wyjechać w trasę ze względu na zły stan techniczny (1,17 proc. kontroli).
Zobacz także: Mercedes EQA - prezentacja modelu
Polski przemysł motoryzacyjny, szanse i zagrożenia - debata
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?