Wakacje dobiegły do końca. Nasze przyczepy kempingowe, które służyły nam przez letnie miesiące musimy odstawić na parking. Jednak jak to zrobić, aby za 10 miesięcy przyczepa nadawała się do użytku.Przyczepy wykonane z blachy należy dokładnie umyć i wywoskować. Osady z żywicy czy smoły najlepiej usunąć naftą lub spirytusem technicznym. Jeżeli nadwozie jest z tworzywa sztucznego czynności te można wykonać przy pomocy szamponu samochodowego i dużej ilości wody. Jeśli zauważymy rysy lub otarcia na nadwoziu możemy usunąć je sami. Wystarczy miejsce to dokładnie odtłuścić i uszkodzoną powierzchnię pomalować emalią poliuretanową. Gdy spostrzeżemy pęknięcia musimy przygotować się na nieco bardziej skomplikowaną operację. Od wewnątrz przyczepy musimy nałożyć na pękniętą karoserię trzy warstwy waty szklanej o gramaturze 300 g/cm2 i przesycić je kolejno żywicą. Gdy ona się utwardzi trzeba pęknięte miejsce zaszpachlować, wygładzić papierem ściernym i pomalować.
W czasie dłuższego postoju nie ma potrzeby przykrywania przyczepy pokrowcem lub plastikową folią. Warto za to unieść przyczepę na podporach tak wysoko, aby koła nie dotykały podłoża. W ten sposób zapobiegniemy deformacji opon. Zdejmowanie kół praktykowane jest raczej ze względu na działalność amatorów cudzej własności niż z rzeczywistej potrzeby. Jeśli zdecydujemy się na zdjęcie kół nie owijamy folią bębnów hamulcowych. Utrudnia to swobodny przepływ powietrza.
Jeśli będziemy musieli przyczepę przestawić po kilku miesiącach sprawdźmy luz w łożyskach, stan urządzenia najazdowego i połączenia śrubowego. Są to miejsca, które najczęściej psują się podczas dłuższego postoju.
Polski przemysł motoryzacyjny, szanse i zagrożenia - debata
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?