Koniec z cofaniem liczników?

(pp) źródło: Gazeta Prawna
Fot. BMW
Fot. BMW
Przeglądając oferty sprzedaży pojazdów używanych nietrudno zauważyć pewną prawidłowość. Niezależnie od wieku aut, ich przebieg tylko sporadycznie przekracza 200 tys. kilometrów. Skala tego zjawiska sprawiła, że Ministerstwo Sprawiedliwości zastanawia się, czy należy stworzyć osobną kategorię przestępstwa.
Fot. BMW
Fot. BMW

Obecnie kupujący, który stwierdzi nieprawidłowości we wskazaniach licznika może żądać zwrotu części pieniędzy lub zawiadomić policję o popełnieniu przestępstwa. Jednak nie jest to takie proste. Należy bowiem udowodnić celowe oszustwo. W praktyce jest to właściwie niemożliwe. Prawo nie zabrania bowiem obecnie zmiany wskazań licznika we własnym samochodzie. Zabronione jest ukrywanie tej informacji dla własnej korzyści.

**CZYTAJ TAKŻE

Czy cofanie liczników powinno być karane?Przekręcanie liczników i... klientów

**

- Takie praktyki handlowe należy uznać za nieuczciwe i negatywne w skutkach dla rynku używanych samochodów. Masowa skala zjawiska sprawia, że wskazanie licznika przebiegu pojazdu przestaje pełnić właściwą sobie funkcję informacyjną - powiedział "Gazecie Prawnej" poseł Krzysztof Brejza.

Jakie konsekwencje pociąga za sobą wprowadzenie kupującego w błąd? Poza oczywistym oszustwem, może to zagrażać bezpieczeństwu na drogach. Osoba przekonana o niskim przebiegu nowo zakupionego pojazdu może nie wykonać wymaganych czynności serwisowych, co negatywnie wpłynie na stan techniczny auta.

Jak twierdzą eksperci, coraz trudniej jest wykryć realny przebieg pojazdu. Co prawda nowoczesne auta posiadają nawet kilka rodzajów "pamięci", w których zapisywana jest ta informacja, lecz oszuści nauczyli się zmieniać ich zawartość.

Zdaniem posła Brejzy powinna nastąpić zmiana zasad odpowiedzialności karnej za cofanie przebiegu licznika w samochodach osobowych. Ministerstwo Sprawiedliwości w odpowiedzi na zapytanie poselskie uznało, że obecny stan prawny umożliwia ściganie takich przestępstw. Jednocześnie jednak podkreślono, że mogą wystąpić problemy z wykazaniem umyślności sprawcy.

- Pomimo możliwości stosowania w wielu wypadkach obowiązujących przepisów do zjawiska przebiegu licznika pojazdu, w Ministerstwie Sprawiedliwości zostaną podjęte prace nad rozwiązaniem przewidującym samoistną kryminalizację, w ramach nowego typu przestępstwa, umyślnych zachowań polegających na modyfikacji wskazań licznika przebiegu pojazdu - poinformował wiceminister sprawiedliwości Zbigniew Wrona.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty