Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec silników spalinowych. Podano konkretną datę!

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Nadchodzi zmierzch silników spalinowych?
Nadchodzi zmierzch silników spalinowych? Fot. Jakub Mielniczak
Ford of Europe wraz z 27 firmami podpisał apel kierowany do Unii Europejskiej (UE) o stworzenie warunków prawnych, by od 2035 r. wszystkie nowe samochody osobowe i dostawcze w Europie wykazywały się zerową emisją spalin. To oznacza koniec silników spalinowych.

Koniec silników spalinowych

We wspólnym liście wysłanym do unijnych ustawodawców sygnatariusze podkreślają, że usunięcie z dróg pojazdów spalających paliwa kopalne jest niezbędne do osiągnięcia przez Europę celu zerowej emisji netto do 2050 r. Obejmuje to uchwalenie przepisów ustanawiających normy i jasny harmonogram działań dla przemysłu i dostawców, ułatwiających przechodzenie na pojazdy z napędem elektrycznym.

„Wierzymy w europejskim Fordzie, że swoboda przemieszczania się idzie w parze z troską o naszą planetę i o siebie nawzajem” – powiedział Stuart Rowley, prezes Ford of Europe. „Dlatego do 2035 roku wszystkie pojazdy Forda będą bezemisyjne." Aby skutecznie osiągnąć ten cel, ustawodawcy unijni muszą również wyznaczyć wiążące cele krajowe w zakresie sprawnie działającej infrastruktury ładowania akumulatorów, która sprosta rosnącemu zapotrzebowaniu na pojazdy elekt

W związku z tym apelem, Stuart Rowley 18 maja wziął udział w poświęconym motoryzacji Europejskim Szczycie Klimatycznym, organizowanym przez grupę działającą na rzecz kampanii Transport i Środowisko, jako członek panelu dyskusyjnego poszukującego odpowiedzi na pytanie, kiedy przedsiębiorstwa, pracownicy i konsumenci powinni przejść na rozwiązania w pełni elektryczne.  

Od 2035 r. w całej UE sprzedaż nowych samochodów ograniczona została do modeli osobowych i dostawczych wyposażonych w bezemisyjne napędy. W czerwcu Parlament Europejski i rządy państw UE określą swoje stanowiska, a ostateczny kształt ustawy ma zostać przyjęty jesienią.

Samochody hybrydowe i elektryczne w Europie

W pierwszym kwartale 2022 r. udział pojazdów hybrydowych z napędem elektrycznym w rynku zwiększył się, osiągając 25,1% całkowitej sprzedaży samochodów osobowych w Unii Europejskiej (zwiększenie udziału z 20,9% w pierwszym kwartale 2021 r.).

W ciągu pierwszych trzech miesięcy roku wzrosła również całkowita liczba rejestracji nowych pojazdów ładowanych elektrycznie (BEV + PHEV). Udział samochodów w pełni elektrycznych prawie podwoił się w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku - obecnie stanowią one 10,0% wszystkich sprzedanych pojazdów - wyprzedzając hybrydy typu plug-in (PHEV) , które stanowią 8,9% rynku UE.

Z kolei pojazdy z silnikami wysokoprężnymi i benzynowymi kontynuowały spadek udziału w rynku. Mimo to w UE nadal dominowały rejestracje samochodów zasilanych tradycyjnymi paliwami kopalnymi, których łączny udział wyniósł 52,8%.

Samochody na benzynę i olej napędowy w Europie

Od stycznia do marca 2022 roku rejestracje samochodów z silnikami wysokoprężnymi w całej UE kontynuowały tendencję spadkową, odnotowując ostre załamanie (-33,2%) i osiągając liczbę 378 009 sztuk. W rezultacie udział w rynku samochodów z silnikami diesla zmniejszył się o 5,3 punktu procentowego w porównaniu z I kwartałem ubiegłego roku. Wszystkie rynki UE odnotowały znaczące spadki, w tym cztery główne:

  • Francja (-44,1%)
  • Włochy (-39,2%)
  • Hiszpania (-30,8%)
  • Niemcy (-20,2%)

Podobnie w tym samym okresie udział w rynku samochodów benzynowych znacznie skurczył się - z 40,8% do 36,0%. Pomimo tego spadku, samochody benzynowe pozostały najpopularniejsze pod względem ilościowym (808 039 sztuk).

Zobacz także: Mercedes EQA - prezentacja modelu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Droga księżycowa w Gdyni, czyli Marszewska Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty