Koniec podwójnego OC. Sejm uchwalił prawo korzystne dla kierowców

Paweł Puzio
Koniec podwójnego OC. Sejm uchwalił prawo korzystne dla kierowców
Koniec podwójnego OC. Sejm uchwalił prawo korzystne dla kierowców
Dobre wiadomości dla kierowców. Od 11 lutego 2012 zniknie problem podwójnego ubezpieczenia OC.
Koniec podwójnego OC. Sejm uchwalił prawo korzystne dla kierowców
Koniec podwójnego OC. Sejm uchwalił prawo korzystne dla kierowców

Posłowie zaakceptowali senackie poprawki i uchwalili nowelizację pakietu ustaw ubezpieczeniowych. Najważniejszą zmianą jest automatyczne wypowiedzenie przedłużenia polisy OC, gdy kierowca zdecydował się na umowę z inną firmą asekuracyjną.

Przesunął się jednak pierwotny termin wejścia w życie tych zmian. Początkowo zakładano, że nowela pakietu ustaw ubezpieczeniowych wejdzie w życie 1 stycznia 2012 roku. Przyjęcie senackich poprawek przesunęło ten termin na 11 lutego, z wyjątkiem nowych stawek kar za brak OC.

Od 1 stycznia obowiązywać będą nowe regulacje dotyczące sposobu naliczania kar za brak polisy OC. Dziś wysokość kar jest określona na poziomie stałym, tj. 500 euro, przeliczane wg kursu NBP ogłaszanego pierwszy raz w roku. Z początkiem 2012 kara za brak OC będzie naliczona na podstawie minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2011 r. wynagrodzenie to zostało określone na poziomie 1386 zł. A zatem kierowcy w 2012 roku za brak ważnego OC samochodu osobowego zapłacą 2772 zł, ciężarowe i autobusu – 4158 zł, pozostałych pojazdów (np. motocykla) – 462 zł, OC rolników – 139 zł.

Od 11 lutego 2012 roku to data stempla pocztowego będzie decydująca przy wypowiedzeniu umowy OC, a nie moment wpłynięcia listu do towarzystwa ubezpieczeniowego.

Najważniejsze jednak jest to, że nowela znosi problem tzw. podwójnego ubezpieczenia. Od 11 lutego 2012 roku to na ubezpieczycielu będzie spoczywać obowiązek listownego poinformowania swojego klienta o zakończeniu okresu ubezpieczenia na 14 dni przed jego upływem. Skończą się także problemy przy sprzedaży auta. Umowa poprzedniego właściciela nie będzie mogła być automatycznie odnowiona.

Łatwiej będą mieli kierowcy korzystający z ubezpieczeń on-line. Podczas kontroli drogowej posiadaczom OC w formie elektronicznej wystarczy jedynie wydruk potwierdzenia. Dla policja będzie to dowód posiadanego ubezpieczenia.
Zmienią się także metody obliczania zwrotu składki ubezpieczeniowej OC. Będzie on obowiązywał za każdy dzień niewykorzystanej ochrony, a nie jak to było dotychczas, za każdy pełny miesiąc.

(p.p.)

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty