Kongres Nowej Mobilności

Materiał informacyjny Kongresu Nowej Mobilności
W Łodzi rozpoczął się Kongres Nowej Mobilności 2022. Przez trzy dni kilkuset gości z Polski i kilku krajów europejskich będzie rozmawiało o tym co i w jaki sposób zmieniać obecną rzeczywistość na bardziej przyjazną środowisku naturalnemu z wykorzystaniem energii elektrycznej.

Organizatorem spotkania są Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych i miasto Łódź. Nieprzypadkowo akurat Łódź wybrano na miejsce imprezy. Miasto ma bowiem ambicje stać się jednym z najbardziej „zielonych” w Polsce. Temu m.in. służy program zbudowania ponad 200 ogólnodostępnych punktów ładowania samochodów elektrycznych, wprowadzenia do transportu publicznego autobusów elektrycznych itp.

Jak powiedziano w czasie uroczystej inauguracji KNM 2022 Łódź to pod wieloma względami także bardzo energetyczne miejsce także jeśli chodzi o inicjatywy mające na celu, jak najlepiej przygotować się do tak szybko nadchodzącej ery prądu w takich także dziedzinach jak np. transport. Powoływano się również na bogate tradycje Łodzi jeśli chodzi o wprowadzanie w przeszłości nowoczesnych rozwiązań, a jako przykłady podano fakt właśnie tutaj pojawienia się pierwszego w Polsce elektrycznego tramwaju oraz po raz pierwszy wykorzystania w przemyśle włókienniczym maszyny parowej.

Bardzo bogaty program kongresu zawiera panele dyskusyjne, warsztaty oraz prezentacje sprzętu z zakresu szeroko rozumianej mobilności. Na kongresie pojawili się najbardziej kompetentni przedstawiciele branży elektromobilności, swoje stoiska ma kilku producentów samochodów elektrycznych oraz ładowarek. Wśród gości są również reprezentanci świata nauki, w rękach których leży m.in. przygotowanie kadr do wdrażania i obsługi tego wszystkiego, co jest niezbędne w upowszechnianiu i funkcjonowaniu elektromobilności.

Po oficjalnym rozpoczęciu kongresu jego uczestnicy natychmiast przystąpili do pracy. Rozpoczęto od debaty dotyczącej mapy zmian w strukturze transportu do roku 2035. Okazuje się, że pracy jest bardzo wiele, a nie wszyscy i nie tylko w naszym kraju, są w stanie na czas z przygotowanych zadań się wywiązać. Wystarczy powiedzieć, że w Polsce na aktualnie zarejestrowanych ok. 40 tysięcy zelektryfikowanych pojazdów osobowych i dostawczych (hybrydy typu plug-in oraz elektryczne) mamy tylko niespełna 3700 ogólnodostępnych punktów ładowania. Tymczasem aktualna sytuacja, jeśli chodzi o możliwości energetyczne kraju wobec sytuacji za naszą wschodnią granicą, nie nastraja optymistycznie. Ale, jak to powiedział jeden z prelegentów cytując Winstona Churchilla „dobrego kryzysu nie można zmarnować”. Należy się zatem spodziewać, że spotkania i rozmowy uczestników Kongresu Nowej Mobilności będą przebiegały w nastroju optymistycznym i co najważniejsze płynące z nich wnioski będą konstruktywne.

W ramach przygotowanych warsztatów zaprezentowano aktualny stan prawny dotyczący wdrażania elektryfikacji w branży moto w państwach należących do Unii Europejskiej do roku 2035. Mówiono również o tym, jak polityka i rynek EV wygląda z perspektywy użytkowników aut na prąd w Norwegii i Holandii. Tematem jednej z prezentacji było „Wdrażanie aut elektrycznych do firmy z perspektywy dotychczasowych doświadczeń”. Okazuje się, że firmy chętniej wymieniają swoje floty oparte na pojazdach spalinowych na elektryki. Wiąże się to jednak bardzo jednoznacznie z charakterem wykorzystywania tych pojazdów. Najlepiej sprawdzają się te, które poruszają się głównie w ruchu miejskim, a użytkownik elektrycznej floty ma odpowiednią infrastrukturę do ich obsługi, przede wszystkim ładowania. Swoim doświadczeniem dzielili się również ci, którzy już mają do czynienia w swoich firmach z pojazdami zelektryfikowanymi. Kilka uwag na temat korzystania z auta napędzanego prądem elektrycznym przedstawili goście z branży Assistance. Informacje te spotkały się z dużym zainteresowaniem, gdyż na temat eksploatacji elektryków pojawiło się mnóstwo nieprawdziwych informacji jak chociażby taka, że każda awaria takiego samochodu wiąże się z koniecznością przerwania podróży i wyeliminowaniem takiego pojazdu z eksploatacji.

Przy kongresie swoje pojazdy wystawiają przedstawiciele ich producentów. Są elektryczne Volkswageny, Renault, Dacia, Skody, Porsche, Audi, Fordy, Hyundaie, auto chińskiej marki Seres, a także 18-metrowy, przegubowy elektryczny autobus MAN. Ten ostatni podczas łódzkiego kongresu miał swoją polską premierę.

Podobnie, jak pierwszego dnia również we wtorek plan prezentacji, spotkań i konferencji na Kongresie Nowej Mobilności 2022 jest bardzo bogaty. W przeważającej części dyskusje mają się toczyć wokół magazynowania energii oraz jej przesyłania i tego jak doskonalić wszystko, co jest związane z niezbędnymi do tego urządzeniami. Na liście zaplanowanych do omówienia tematów są np.: „Jak Europa może się stać liderem innowacji w przemyśle bateryjnym”, „Kadry, nowe technologie na rynku bateryjnym”, „Elektromobilność jako szansa dla regionu Europy Wschodniej i Środkowej”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na motofakty.pl Motofakty
Dodaj ogłoszenie