Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolizja czy wypadek? Co zrobić, kiedy wezwać policję

Mariusz Michalak
Fot. Łukasz Gdak
Fot. Łukasz Gdak
Kolizja, wypadek drogowy. Często te określenia używane są zamiennie, a nie każdy wie jaka jest pomiędzy nimi różnica.

Jeśli w zdarzeniu drogowym ucierpiały jedynie pojazdy, to wtedy mówimy o kolizji drogowej. Jeżeli jednak poszkodowani zostali ludzie, wtedy uczestniczymy w wypadku drogowym.

Kolizja drogowa

Jest to zdarzenie w ruchu lądowym, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie obowiązujących zasad bezpieczeństwa, którego skutkiem są wyłącznie straty materialne.

W przypadku kolizji, przede wszystkim należy – o ile to możliwe - usunąć samochody z drogi. Jeśli uczestnicy kolizji drogowej dojdą do porozumienia co do winy, można odstąpić od wzywania policji na miejsce. Wtedy uczestnicy spisują stosowne oświadczenie. Powinno ono zawierać podstawowe dane kierującego oraz jego polisy i samochodu, którym się poruszał:

  • dane sprawcy kolizji;
  • kategorię i numer prawa jazdy;
  • nazwę firmy ubezpieczeniowej, numer polisy;
  • opis okoliczności, dokładna data i godzina oraz miejsce gdzie doszło do kolizji;
  • dokumentacja fotograficzna (jeśli jest możliwość wykonania zdjęć).

[b]DO POBRANIA [/b]

STĄD POBIERZESZ OŚWIADCZENIE O KOLIZJI. WYSTARCZY KLIKNĄĆ TUTAJ **KOLIZJA WSPÓLNE OŚWIADCZENIE. KLIKNIJ TUTAJ ABY POBRAĆ**

Wypadek drogowy

Definicja wypadku drogowego wywodząca się kodeksu karnego, opisuje go jako „zdarzenie drogowe w ruchu lądowym w postaci nieumyślnego naruszenia obowiązujących zasad bezpieczeństwa czego skutkiem jest zniszczenie mienia oraz śmierć jednego z uczestników lub obrażenia ciała powodujące naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające dłużej niż 7 dni”. O długości naruszenia zdrowia decyduje lekarz - biegły sądowy.

Zasady postępowania kierującego pojazdem w przypadku uczestniczenia w wypadku drogowym określone zostały w art. 44 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym.**

Zobacz także: Seat Ibiza 1.0 TSI w naszym teście

Jeśli doszło do wypadku drogowego, czyli są osoby poszkodowane, wówczas zostawmy nasze pojazdy na miejscu i czekajmy na przyjazd policji. Na początku należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia wystawiając trójkąt ostrzegawczy i natychmiast sprawdzić stan osób poszkodowanych. Jednocześnie wzywamy pomoc, dzwoniąc na numer alarmowy 112. Gdy wykonaliśmy te czynności udzielmy pomocy poszkodowanym.

O tym trzeba pamiętać!

Świadkowie wypadku drogowego, czyli kierowcy i pasażerowie przejeżdżających obok samochodów, mają prawny obowiązek udzielenia pomocy. Kara za nieudzielenie pomocy to nawet do 3 lata więzienia

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty