Kodeks drogowy 2023. Kiedy można wyprzedzać z prawej strony?

Mariusz Michalak
Podstawowym warunkiem bezpiecznego wyprzedzania jest sprawdzenie, czy mamy odpowiednią widoczność i wystarczająco dużo miejsca, by wykonać ten manewr.
Podstawowym warunkiem bezpiecznego wyprzedzania jest sprawdzenie, czy mamy odpowiednią widoczność i wystarczająco dużo miejsca, by wykonać ten manewr. Tomasz Stokowski
Wyprzedzanie z prawej strony jest manewrem nietypowym, gdyż zazwyczaj wyprzedzamy z lewej. Dopuszczalne jest tylko w określonych przypadkach.

Podstawowym warunkiem bezpiecznego wyprzedzania jest sprawdzenie, czy mamy odpowiednią widoczność i wystarczająco dużo miejsca, by wykonać ten manewr. Powinniśmy również upewnić się, czy kierujący znajdujący się przed nami na tym samym pasie ruchu nie zasygnalizował wcześniej zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu. Nie możemy także wyprzedzać, jeśli osoba jadąca za nami właśnie rozpoczęła ten manewr.

Jeżeli manewr wyprzedzania wykonujemy w nocy, powinniśmy wcześniej zmienić światła drogowe na światła mijania, aby uniknąć oślepienia jadących z naprzeciwka.

Wyprzedzanie pojazdów szynowych

Pojazdy szynowe co do zasady wyprzedzamy z prawej strony. Istnieją dwa wyjątki kiedy można wyprzedzić tramwaj z lewej strony:

Pozostałe pojazdy co do zasady wyprzedzamy z lewej strony. Istnieją jednak następujące wyjątki:

  • wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu sygnalizującego zamiar skręcenia w lewo może odbywać się tylko z prawej strony;
  • kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy również z prawej strony;
  • na jezdni jednokierunkowej o wyznaczonych pasach ruchu dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony;
  • w obszarze zabudowanym, na jezdni dwukierunkowej o wyznaczonych pasach ruchu wyprzedzanie z prawej strony jest dozwolone jeżeli są co najmniej 2 pasy ruchu przeznaczone do jazdy w tym samym kierunku;
  • poza obszarem zabudowanym, na jezdni dwukierunkowej o wyznaczonych pasach ruchu wyprzedzanie z prawej strony jest dozwolone jeżeli są co najmniej 3 pasy ruchu przeznaczone do jazdy w tym samym kierunku.

W tych miejscach nigdy nie wyprzedzaj

Ze względów bezpieczeństwa zakaz wyprzedzania obowiązuje:

  • przed wzniesieniem
  • na zakręcie oznaczonym znakiem ostrzegawczym
  • przed i na przejściu dla pieszych, skrzyżowaniu oraz przejeździe dla rowerów (chyba że ruch jest kierowany przez uprawnioną osobę lub sygnalizator świetlny)
  • na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski przemysł motoryzacyjny, szanse i zagrożenia - debata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty