Kodeks drogowy 2022. Trzecia tablica rejestracyjna. Dla kogo i po co?

Mariusz Michalak
Dodatkowa tablica rejestracyjna może zostać wyrobiona w dowolnym momencie, niekoniecznie przy pierwszej rejestracji pojazdu.
Dodatkowa tablica rejestracyjna może zostać wyrobiona w dowolnym momencie, niekoniecznie przy pierwszej rejestracji pojazdu. Fot. materiały prasowe
Kierowcy, którzy przewożą samochodem rower, mogą złożyć wniosek o wydanie trzeciej tablicy rejestracyjnej montowanej na bagażnik rowerowy. Jaki jest koszt jej wydania?

Montując bagażnik rowerowy na tylnej klapie pojazdu czy haku nierzadko zasłaniamy tablicę rejestracyjną. Zabrania tego prawo o ruchu drogowym w art. 60, ust 1 pkt 2. Do końca 2015 roku osoby łamiące ten zakaz narażały się na otrzymanie mandatu w wysokości 100 zł. Długo oczekiwane zmiany weszły w życie w styczniu 2016 roku. Wtedy zmieniły się rozporządzenia regulujące rejestrację pojazdów, legalizację tablic rejestracyjnych oraz związanych z tym opłat.

Na podstawie nowych przepisów, kierowca może ubiegać się o dodatkową tablicę rejestracyjną na bagażnik. Tym samym nie trzeba już wbrew prawu demontować tylnej tablicy i instalować jej na bagażniku jak czynili to niektórzy z kierowców. Niekiedy instalowano na bagażnikach rowerowych odwzorowania tablicy rejestracyjnej.

Obecnie dodatkowa tablica rejestracyjna może zostać wyrobiona w dowolnym momencie, niekoniecznie przy pierwszej rejestracji pojazdu. W tym celu w wydziale komunikacji starostwa powiatowego trzeba złożyć wniosek o jej wydanie. Do wglądu załączyć należy dowód rejestracyjny i kartę pojazdu o ile te dokumenty zostały wydane. Niezbędne jest również okazanie dowodu tożsamości oraz potwierdzenia opłaty za wydanie dodatkowej tablicy. Warto pamiętać, że możemy też zostać poproszeni o przedstawienie polisy OC auta. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że trzecia tablica rejestracyjna przeznaczona jest dla posiadaczy samochodów osobowych, a nie dostaną jej np. właściciele motocykli czy ciągników rolniczych.

Dodatkowa tablica nie może zostać umieszczona w dowolnym miejscu. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów powinna zostać ona umieszczona na bagażniku w miejscu konstrukcyjnie do tego przeznaczonym. Jeśli bagażnik zakrywa światła pojazdu, powinien zostać wyposażony we własne oświetlenie. W przeciwnym wypadku kierowca może zostać ukarany mandatem karnym w wysokości 200 zł.

Dodatkowa tablica rejestracyjna. Opłata

  • gdy posiadasz tablice z flagą Unii Europejskiej - 53zł,
  • gdy posiadasz tablice z flagą Polski - 146zł,
  • pełnomocnictwo -17zł od każdej osoby za którą załatwiasz sprawę. W przypadku, gdy pełnomocnikiem będzie Twój mąż, żona, rodzic, dziecko, rodzeństwo, dziadkowie, wnuki - pełnomocnictwo jest bezpłatne.

Podstawa prawna

Par 11. Rozporządzenia Ministra Transportu i Budownictwa z 11 grudnia 2017 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2355 z późn. zm.)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski przemysł motoryzacyjny, szanse i zagrożenia - debata

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty