Tymczasowo wycofamy pojazd z ruchu. Kto może skorzystać?
Od 31 stycznia 2022 roku uwzględniono możliwość czasowego wycofania aut osobowych z ruchu. Zapis ten dotyczy wyłącznie pojazdów uszkodzonych. Niestety w przypadku chwilowo nieużywanych samochodów osobowych nie będzie takiej możliwości.
W katalogu pojazdów, które mają możliwość czasowego wycofania z ruchu wciąż brakuje opcji wyrejestrowania pojazdów sezonowych, takich jak kampery, motocykle czy kabriolety.
W jakiej sytuacji będzie można złożyć wniosek o wycofanie pojazdu z ruchu?
Głównie w przypadkach, w których wystąpi konieczność naprawy samochodu, który został uszkodzony, np. w wyniku kolizji, która zasadniczo wpłynęła na elementy nośne konstrukcji pojazdu. Wówczas będzie można wycofać auto z ruchu na czas od 3 miesięcy do roku, lecz nie wcześniej niż po upływie 3 lat od poprzedniej daty wycofania go z ruchu.
To zmiana na korzyść dla wszystkich właścicieli aut osobowych, które w wyniku kolizji zostały mocno uszkodzone, ale nie są przeznaczone do kasacji. W pandemii czas oczekiwania na dostawę niezbędnych części od producentów jest znacznie wydłużony, a co za tym idzie, usługa naprawy mocno uszkodzonego pojazdu może się wydłużyć. I w takiej sytuacji możliwość tymczasowego wycofania auta osobowego z ruchu zadziała na korzyść kierowcy.