Kodeks drogowy 2020. Czy można zbić szybę ratując dziecko z rozgrzanego auta? (video)

Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news
Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com
Policjanci z siemiatyckiej patrolówki wybili szybę w samochodzie i uwolnili 1,5-roczne dziecko zamknięte w rozgrzanym pojeździe. Wysokie temperatury w połączeniu z brakiem rozsądku są bardzo niebezpieczne.

Auto zaparkowane na słońcu, a w środku pozostawiony termometr. Efekt? Po dziesięciu minutach urządzenie pokazywało maksymalną wartość jaką może wskazać, czyli 50 stopni Celsjusza. Po 90 minutach termometr... wybuchł.

- Dla małego dziecka rozgrzany samochód będzie śmiertelną pułapką w ciągu kilku minut - wyjaśnia Ariel Szczotok, ratownik medyczny. - Bez względu na to czy w aucie znajduje się człowiek czy np. pies, należy jak najszybciej wydostać go z pojazdu i powiadomić służby dzwoniąc pod numer alarmowy 112 - dodaje.

Pozostawienie zwierząt w wysokiej temperaturze np. w samochodzie, jest traktowane jako znęcanie nad zwierzęciem, za które zgodnie z ustawą sprawcy grozić może kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że istnieje zagrożenie zdrowia lub życia ludzkiego lub też dłuższe pozostawanie zwierzęcia w aucie, zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie ludzi lub zwierząt z samochodu – włącznie z wybiciem szyb.

Jak właściwie wybić szybę? Należy zbić szybę, która znajduje się jak najdalej od dziecka czy zwierzęcia. Jeśli przykładowo pies siedzi na tylnej kanapie, należy stłuc boczną szybę z przodu. Jeśli siedzi z przodu, zbijamy boczną szybę z tyłu. Z całą pewnością szyby nie należy rozbijać ani dłonią, ani łokciem. Warto rozejrzeć się np. za większym kamieniem.

Pamiętajmy! Wystarczy kilkanaście minut, aby w szczelnie zamkniętym, pozostawionym na słońcu pojeździe temperatura wrosła do poziomu, który może zagrażać naszemu życiu. Szczególnie małe dzieci i zwierzęta pozostawione w samochodzie mogą być narażone na przegrzanie organizmu, które może zakończyć się śmiercią. Widząc zagrożenie, nie bądźmy obojętni i poinformujmy o wszystkim Policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski przemysł motoryzacyjny, szanse i zagrożenia - debata

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty