Od 1 czerwca 2017 popełnienie przestępstwa polegającego na prowadzeniu pojazdu pomimo cofnięcia uprawnień przez starostę lub łamania sądowego zakazu prowadzenia pojazdów, wiąże się nie tylko z nałożeniem grzywny, karą ograniczenia wolności czy nawet pozbawienia wolności.
W przypadku skazania za taki czyn, sąd musi dodatkowo orzec zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Zakaz ten jest orzekany na minimum rok, a najdłużej na 15 lat.**
W art 180a k.k. określono przestępstwo polegające na prowadzeniu pojazdu mechanicznego pomimo wydania przez starostę decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania. Karana jest zarówno jazda po drodze publicznej, w strefie zamieszkania jak i w strefie ruchu. Grozi za nie kara grzywny, ograniczenia wolności, albo do 2 lat pozbawienia wolności, a od 1 czerwca 2017 r także wspomniany wcześniej zakaz prowadzenia pojazdów.
Starosta cofa uprawnienia do prowadzenia pojazdów w przypadkach w których tak naprawdę zasadne jest stwierdzenie, że kierowca zagraża bezpieczeństwu na drodze. Sytuacje te są wymienione w przepisach art. 103 ustawy o kierujących pojazdami. Taka decyzja jest wydawana przykładowo w razie niepoddania się kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji w razie przekroczenia limitu punktów karnych, stwierdzenia na podstawie orzeczenia lekarskiego przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia pojazdów czy kierowania pojazdem w przedłużonym na 6 miesięcy okresie zatrzymania prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym.
Przestępstwo z art. 244 k.k. polega natomiast na niezastosowaniu się do zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego przez sąd w związku z wcześniej popełnionym przez kierowcę przestępstwem lub wykroczeniem. Popełnia je osoba, która przykładowo kieruje samochodem po drodze publicznej pomimo, że wcześniej została skazana za jazdę w stanie nietrzeźwości i wiążę ją 3-letni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Za popełnienie występku z art 244 k.k. grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności (przed 1 czerwca 2017 r były to maksymalnie 3 lata). Oprócz niej sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.
Podstawa prawna
Art. 42 par. 1a pkt 1 i 2, art. 180a i 244 ustawy z 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz.U. z 2018 r. poz. 1600 z późn. zm.)
Zobacz także: To musisz wiedzieć o akumulatorze
Ostróda gościła najlepszych motocrossów w Polsce
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?