Kod QR zamiast liter. Opel cyfryzuje nazwy modeli

Mariusz Michalak
Fot. Opel
Fot. Opel
Opel przenosi cyfryzację portfolio swoich produktów na nowy poziom. Nazwy, oznaczenia silników i emblematy przyszłych modeli niemieckiego producenta zostaną zastąpione kodami iQR. Systemy multimedialne w poszczególnych modelach, od Astry do Zafiry Life, już pozwalają kierowcy i pasażerom na sprawne łączenie się z cyfrowym światem. Teraz także inni użytkownicy drogi, w tym piesi, będą mogli komunikować się z osobami podróżującymi pojazdem.

Opel realizuje własną wizję rozwoju kodów QR, a w firmowym laboratorium wymyślono już nawet nazwę dla nowego rozwiązania. Kod iQR opracowany w Rüsselsheim pozwala przenieść sferę wirtualną do realnego świata. Może to przybierać różną formę, na przykład taką jak w kultowym logo Manty, którego piękne cyfrowe wydanie można podziwiać w zaprezentowanym właśnie modelu Opel Manta GSe ElektroMOD. Manta posłużyła za poligon doświadczalny grafikom i projektantom Opla, którzy przekształcili motyw ryby w kod iQR.

„Pisanie kodu logo Manty GSe ElektroMOD było wyjątkowym doświadczeniem. Jak przemodelować kwadrat konwencjonalnego kodu QR w kształt płaszczki, zachowując przy tym naturalność ruchów płynącej manty w cyfrowej animacji — to dopiero jest wyzwanie. Fakt, że udało nam się zrealizować tę futurystyczną wizję można uznać za sensację” — mówi Hara Masahiro Junior II, główny projektant graficzny kodów iQR w firmie Opel i potomek słynnego wynalazcy kodu QR.

W przyszłości marka zamierza tworzyć unikatowy kod iQR dla każdej nowej linii modelowej. Huczna inauguracja tej innowacji będzie towarzyszyła debiutowi nowej generacji Astry zaplanowanemu na koniec bieżącego roku.

Kreatywna komunikacja: kody iQR zbliżają ludzi

Rewolucyjna technologia Opla otwiera nowe i przystępne możliwości komunikacji międzyludzkiej. Inni użytkownicy drogi mogą po prostu zeskanować kod z modelu Opla za pomocą telefonu i bezpośrednio skontaktować się z kierowcą. Wiadomości tekstowe, nagrania pozostawione w poczcie głosowej i materiały wizualne są sprawnie przekazywane do systemu multimedialnego w pojeździe — na przykład wtedy, gdy ktoś chce nam ustąpić pierwszeństwa na skrzyżowaniu lub po prostu wyrazić podziw dla wyglądu naszego Opla z kodem iQR.

Jednak innowacyjny kod iQR Opla pozwala na znacznie więcej. Staje się on wirtualnym wielofunkcyjnym narzędziem, które można wykorzystać we wszelkich procesach związanych z posiadanym samochodem. Oczywiście w kodzie iQR jest też miejsce na informacje niezbędne przy płatnościach. Autoryzowany serwis może zeskanować kod i pobrać należność za naprawę z konta właściciela — także w bitcoinach lub innej kryptowalucie.

Tak oto historia kodu QR zatacza koło. Kod „Quick Response” („szybka odpowiedź”) powstał w Japonii, gdzie początkowo był wykorzystywany do identyfikowania części i elementów w logistyce produkcji samochodów. Opel w imponujący sposób pokazał, jak wielki potencjał wciąż drzemie w tej technologii. Zamiast zapisywania 7089 cyfr i 4296 symboli kod rozwinięty przez Opla może się poruszać i przybierać różne kształty, tak jak emblemat modelu Opel Manta GSe ElektroMOD.

AKTUALIZACJA

Powyższy materiał to primaaprilisowy żart.

Zobacz także: Ford Transit w nowej wersji Trail

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty