Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety lepszymi kierowcami od mężczyzn - policja ma dowody

Karol Biela
Kobiety lepszymi kierowcami od mężczyzn - policja ma dowody
Kobiety lepszymi kierowcami od mężczyzn - policja ma dowody
„Jeździsz jak baba”, „baba za kierownicą” – takie złośliwe komentarze, według policyjnych statystyk, to bezpodstawne stereotypy.
Kobiety lepszymi kierowcami od mężczyzn - policja ma dowody
Kobiety lepszymi kierowcami od mężczyzn - policja ma dowody

Policjanci z drogówki podają, że kierowcy najczęściej popełniają następujące przestępstwa - prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu lub narkotyków oraz spowodowanie wypadku drogowego.

Według policyjnych statystyk zarzuty popełnienia przestępstw drogowych usłyszało w 2010 roku 150 399 podejrzanych. Odsetek mężczyzn stanowił w tej grupie 95,8 proc. Oznacza to, że kobiet podejrzanych o powyższe przestępstwa było tylko 4,2 proc.

Posiłkując się ubiegłorocznymi danymi policjanci wskazują, że mężczyźni byli sprawcami 88,7 proc. śmiertelnych wypadków, do jakich doszło na polskich drogach.

Panie znacznie rzadziej zatrzymywane są na jeździe "po kielichu”. W 2010 roku kobiety stanowiły 2,6 proc. kierowców zatrzymanych na jeździe pod wpływem alkoholu.

– Trzeba pamiętać, że nie każda osoba z prawem jazdy regularnie kieruje samochodem. Jednak jeśli nawet nie jest tak, że połowa uczestników ruchu to kobiety, to do tego to dąży – przyznaje Czesław Dawid, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach.

Proporcje te obrazują dokładnie, która płeć stanowi większe zagrożenie na polskich drogach. Nawet biorąc pod uwagę dysproporcje w liczbie kobiet i mężczyzn posiadających prawo jazdy.

Z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) wynika, że w 2009 r. w Polsce prawo jazdy posiadało 10,5 mln mężczyzn i 6,2 mln kobiet.

Wynika z tego, że piękniejsza cześć polskiego społeczeństwa stanowi 37 proc. wszystkich kierowców jeżdżących po naszych drogach i proporcje te zmieniają się co rok na korzyść pań o jeden procent.

Z danych CEPiK dowiedzieć się można m.in., że najczęściej za kierownicą siadają panie w wieku 25-34 lat (1,9 mln) oraz kobiety pomiędzy 35 a 44 rokiem życia (1,4 mln). Bezmała 0,9 miliona kobiet kierowców nie ukończyło jeszcze 24. roku życia. Wśród kobiet powyżej 65. roku życia prawo jazdy posiadało tylko 184 tysiąca pań.

Na drodze bardzo ważne są wyobraźnia i umiejętność przewidywania skutków określonych zachowań. Wydaje mi się, że panie potrafią to lepiej niż panowie. Być może nie ma w nich także tak silnej potrzebny pokonania kogoś na drodze – ocenia Czesław Dawid.

Karol Biela,
współ. Michał Nosal

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty