Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kłopoty na budowie wiaduktów na krajowej „dziewiątce” w Radomiu

redakcja.regiomoto
Wiadukty na ul. Żółkiewskiego w Radomiu
Wiadukty na ul. Żółkiewskiego w Radomiu
Od kilku miesięcy trwa spór między Miejskim Zarządem Dróg i Komunikacji w Radomiu sprawie budowy ulicy Żółkiewskiego w tym mieście, będącej drogi krajowej nr 9. Tydzień temu spór przeniósł się na łamy mediów. Teraz Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji dementuje oświadczenia wykonawcy.
Wiadukty na ul. Żółkiewskiego w Radomiu
Wiadukty na ul. Żółkiewskiego w Radomiu

To ważna inwestycja ze względu na to, że obejmuje budowę wiaduktów na odcinku drogi krajowej nr 9 w Radomiu. Spór zatrzymał prace i nie wiadomo, kiedy zostaną wznowione. A poszło o przebieg objazdu. Ulice, którymi ma być poprowadzony – według urzędników z Radomia – powinny zostać wzmocnione.

W środę przedstawiciele konsorcjom firm Przedsiębiorstwa Inżynieryjnego IMB Podbeskidzie ze Skoczowa oraz Kieleckiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych wyjaśnili, że według nich sporny objazd od samego początku był uznawany tylko jako jedna z możliwych koncepcji.

TO CZĘŚĆ KONTRAKTU

Z tym nie zgadza się Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu.

- Wykonanie nakładek asfaltowych na drogach objazdowych w związku z budową wiaduktów na Żółkiewskiego nie jest ani naszą sugestią, ani jedną z koncepcji, tylko wymogiem zapisanym w kontrakcie - twierdzi Dariusz Dębski, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji. - Od początku było oczywiste, że nie ma mowy o budowie najpierw jednego wiaduktu, a potem drugiego, bo wraz z załatwieniem wszystkich niezbędnych formalności trwałoby to, co najmniej dwa lata. Skoro budowa obu przepraw musi toczyć się jednocześnie, to objazdów na pewnym etapie inwestycji nie da się uniknąć.

Jak dodaje, wszystkie te szczegóły zostały zapisane w dokumencie pod nazwą program funkcjonalno-użytkowy.
- To część kontraktu dotyczącego inwestycji - mówi. - Kontrakt, jest jasno sformułowany i nie pozostawia żadnych wątpliwości. Absolutnie nie do zaakceptowania jest sytuacja, w której firma budowlana już po podpisaniu kontraktu wybiera sobie z niego, które prace wykona, a których nie zrealizuje.

MOGĄ STRACIĆ DOFINANSOWANIE

Rzecznik podkreśla, że odstąpienie od umowy na przebudowę ulicy Żółkiewskiego jest zasadne i pozostaje w mocy.

Były wykonawca ma prawo wystąpić do sądu z wnioskiem o zabezpieczenie placu budowy do czasu wyroku i uniemożliwić kontynuowanie robót nowemu wykonawcy.

- To może wiązać się z utratą ponad czterdziestu czterech milionów złotych dofinansowania do budowy wiaduktów - wyjaśnia rzecznik. – Gdyby do tego doszło, wystąpimy przeciwko byłemu wykonawcy na drogę sądową i zażądamy od niego odszkodowania w wysokości rekompensującej utracone dofinansowanie.

Kolejne spotkanie wykonawcy z Miejskim Zarządem Dróg i Komunikacji odbędzie się we wtorek, 2 września.

Zobacz pełną wersję mapy Mapy pochodzą z:naviexpert

 

Ewelina Witkowska, „Echo Dnia" 

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty