Kierowcy zaoszczędzą. Zmiany od 4 września 2022 roku

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
4 września 2022 roku przestanie obowiązywać naklejka z numerem rejestracyjnym na szybę. Zapewni to tzw. pakiet deregulacyjny, który wtedy wejdzie w życie.
4 września 2022 roku przestanie obowiązywać naklejka z numerem rejestracyjnym na szybę. Zapewni to tzw. pakiet deregulacyjny, który wtedy wejdzie w życie. Mariusz Michalak
Już za kilka dni wydawanie karty pojazdu i nalepki kontrolnej nie będzie konieczne, bo organy rejestrujące pojazdy oraz organy kontroli ruchu drogowego mają dostęp do centralnej ewidencji pojazdów.

Od kiedy naklejka nie będzie obowiązkowa?

4 września 2022 roku przestanie obowiązywać naklejka z numerem rejestracyjnym na szybę. Zapewni to tzw. pakiet deregulacyjny, który wtedy wejdzie w życie.

Kiedy trzeba usunąć naklejkę z szyby?

Przy przerejestrowaniu można zostawić dotychczasowe tablice rejestracyjne, Jeśli właściciel pojazdu będzie chciał jednak wyrobić nowe, wtedy będzie musiał odkleić naklejkę. W pozostałych przypadkach naklejka może pozostać na szybie.

Jak usunąć naklejkę kontrolną z szyby?

Aby uniknąć kłopotów warto suszarką podgrzać naklejkę i zdecydowanym ruchem z dwóch punktów usunąć oznakowanie. W przypadku trudności do jej podważenia można użyć np. skrobaczki do szyb. Z resztkami kleju powinien sobie poradzić zmywacz do paznokci czy benzyna ekstrakcyjna.

Karta pojazdu nie będzie wydawana

Kolejnym uproszczeniem w procedurze rejestracji pojazdów jest zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu.

Karta pojazdu jest dokumentem, w którym znajdziemy całą historię np. samochodu czy motocykla. Istotne jest, że dokument nie jest wymagany w ruchu drogowym, nie trzeba go więc wozić przy sobie. Powinien być przechowywany w domu, w bezpiecznym miejscu.

Wydawanie karty pojazdu nie będzie konieczne, bo organy rejestrujące pojazdy oraz organy kontroli ruchu drogowego mają dostęp do centralnej ewidencji pojazdów. Właściciel może ponadto sprawdzić historię pojazdu on-line. Data wejścia w życie tych przepisów to także 4 września 2022 r.

Ile zaoszczędzą kierowcy?

Dzięki zmianie tych przepisów właściciele od 4 września br. oszczędzą podczas rejestracji samochodu osobowego, np. sprowadzonego z zagranicy, 94,5 zł (karta pojazdu - 75 zł, nalepka kontrolna - 18,5 zł, opłata ewidencyjna - 1 zł), a w przypadku rejestracji pojazdu wcześniej zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i bez zachowania dotychczasowych tablic rejestracyjnych - 19 zł (nalepka kontrolna - 18,50 zł, opłata ewidencyjna - 0,50 zł).

Koszt zarejestrowania od 4 września br. samochodu osobowego w ww. przypadkach wyniesie 161,50 zł (aktualnie koszt zarejestrowania samochodu osobowego sprowadzonego z zagranicy to 256 zł, a koszt zarejestrowania samochodu osobowego wcześniej zarejestrowanego na terytorium RP bez zachowania dotychczasowych tablic - 180,5 zł).

Uwaga na mandat

Co grozi za brak naklejki na szybie? Do 4 września jest to mandat w wysokości od 20 do 500 zł bez punktów karnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty