Kierowco uważaj! Policja częściej sprawdza ważność OC

Wojciech Frelichowski
Kierowco uważaj! Policja częściej sprawdza ważność OC
Kierowco uważaj! Policja częściej sprawdza ważność OC
Policja coraz częściej łapie kierowców jeżdżących samochodami bez ważnego ubezpieczenia OC. To wynik wzmożonych kontroli. W ubiegłym roku liczba kierowców ukaranych z tego powodu wzrosła o połowę.
Kierowco uważaj! Policja częściej sprawdza ważność OC
Kierowco uważaj! Policja częściej sprawdza ważność OC

W 2010 r. policjanci wysłali do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego ponad 45 tysięcy zawiadomień o kierowcach zatrzymanych bez ważnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. W 2009 roku takich kierowców było nieco ponad 30 tysięcy.

Najszybciej liczba kierowców jeżdżących bez ważnego OC rosła w województwach: zachodniopomorskim, mazowieckim (w tym Warszawie) i kujawsko-pomorskim. Najwolniej rosła natomiast w podlaskim, świętokrzyskim oraz warmińsko-mazurskim.

Kierowca, który nie posiada ważnego OC, musi zapłacić karę - w tym roku wynosi ona 1980 zł. Łączna wartość kar, które kierowcy powinni wpłacić do UFG sięga ponad 102,5 mln złotych.

Nie wszystkie sprawy jednak kończą się sankcjami. Po otrzymaniu zawiadomienia z policji, że kierowca nie miał przy sobie ważne dokumentu ubezpieczenia OC, UFG weryfikuje to zgłoszenie.

- Podczas weryfikacji zawiadomień o braku OC coraz częściej wychwytujemy przypadki posiadania polisy przez kontrolowanego i wtedy nie wysyłamy do niego wezwania o zapłatę kary – mówi Joanna Pasturczak, dyrektor Pionu Opłat UFG. - W efekcie, pomimo wzrostu liczby samych zawiadomień, spada liczba wezwań Funduszu kierowanych do posiadaczy pojazdów o okazanie polisy lub zapłatę kary.

W 2010 roku na podstawie zawiadomień od policji wysłano prawie 14 tysięcy takich listów, to jest o ponad jedną piątą mniej niż rok wcześniej. Do kontroli OC zobowiązane lub uprawnione są również inne instytucje. Poza policją (od której napływa ponad 70 proc. zgłoszeń) o okazanie OC mogą zapytać kierowców również pracownicy m.in.: wydziałów komunikacji, organów celnych, straży granicznej. Kontrole takie może przeprowadzać również sam Fundusz.

Łącznie – weryfikując zawiadomienia od wszystkich tych organów – w minionym roku UFG wysłał wezwania do 34,3 tysiąca właścicieli pojazdów (o 23 proc. mniej niż rok wcześniej). Z kolei liczba wystawionych tytułów wykonawczych sięgnęła 16,75 tysiąca posiadaczy pojazdów (wzrost o 60 procent).

Kara to nie jedyna konsekwencja braku OC. Spowodowanie wypadku nieubezpieczonym pojazdem powoduje dalsze skutki finansowe dla jego właściciela. Zarówno on jak i sprawca wypadku muszą solidarnie zwrócić UFG odszkodowanie, które Fundusz wypłaci ofiarom tego zdarzenia. Na koniec 2010 roku UFG prowadził ponad 18 tysięcy postępowań o zwrot wypłaconych odszkodowań.

Wojciech Frelichowski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty