Kiedy niezbędna jest korekta lakieru samochodowego?

Materiał informacyjny Fusion
Korekta lakieru
Korekta lakieru
Samochody to w obecnej rzeczywistości prawdziwy wyznacznik luksusu i prestiżu. Nie da się również ukryć, że samochody zapewniają nam obecnie ogromną wygodę, a ich posiadacze głośno mówią o zaletach. Niemniej jednak kierowcy często wskazują na to, że posiadanie samochodu to również ogromny obowiązek. Odnosi się to głównie do sytuacji, związanej z wykonywaniem na czas niezbędnych napraw, a także zabiegów estetycznych, dzięki którym samochód przez długie lata, będzie mógł działać bezawaryjnie i zachwycająco się prezentować. Nie da się ukryć, że jednym z najbardziej wrażliwych elementów samochodu jest jego karoseria. Powłoka lakiernicza jest niezwykle cienka, a co za tym idzie jest również niezwykle podatna na wszelkie uszkodzenia. Wobec tego często zdarza się, że pojawiają się na niej różnorodne ubytki i zarysowania, które w drastyczny sposób obniżają wartość samochodu. Wówczas jednym z lepszych rozwiązań może okazać się korekta lakieru samochodowego. Jakie są jej rodzaje i kiedy staje się ona wyższą koniecznością?

Czym jest korekta lakieru?

Wspomniane już zostało, że powłoka lakiernicza na samochodzie jest niezwykle ciężka. Nie da się ukryć, że z racji tego, iż obecnie niektóre substancje, które wpływały na jej trwałość stały się zakazane, wówczas producenci lakierów samochodowych musieli szukać innych rozwiązań. Mimo ich zastosowania, nie udało się w pełni zachować trwałości powłoki lakierniczej. Nie da się również ukryć faktu, że wraz z intensywną eksploatacją samochodu, powłoka lakiernicza narażona jest na wiele przykrych zdarzeń i wypadków. Bardzo często więc kierowcy zauważają, że pojawiły się na niej odpryski. Przyczyną są chociażby kamyczki, które podczas jazdy odbijają się od maski samochodu. Co więcej pojawiają się również i rysy, które są idealnym miejscem do tego, by rozwinęła się w nich korozja. Takie sytuacje są całkowicie normalne i obecnie nie da się ich uniknąć. Niemniej jednak istnieje usługa, którą jest korekta lakieru. 

Czym jednak ona jest i na czym polega? Cóż, śmiało można powiedzieć, że już sama nazwa wiele wyjaśnia. Okazuje się, że korekta lakieru to jeden z zabiegów, który zaliczany jest do szerokiej gamy usług auto detailingu. Korekta lakieru z pewnością nie polega na tym, by na nowo pokryć samochód odpowiednią farbą, a jedynie na tym, by w sprytny i subtelny sposób przywrócić mu dawny blask i głębie. Wobec tego zabieg ten polega na szlifowaniu, polerowaniu, a także czyszczeniu lakieru w taki sposób, by można było usunąć z niego wszelkie defekty. Co więcej korekta lakieru pozwala również na to, by wydobyć z niego naturalny blask i głębie koloru. 

Zwykle zabieg ten jest o wiele krótszy niż wizyta u lakiernika i nie wymaga unieruchomienia samochodu na cały dzień. Nie da się jednak pominąć faktu, że korekta lakieru musi być wykonywana przez profesjonalistów, którzy doskonale wiedzą jak polerować lakier w taki sposób, by go nie przegrzać, a jednocześnie go dodatkowo nie uszkodzić.

Rodzaje korekty lakieru

Korekta lakieru to dość zaawansowany proces, który może być przeprowadzany etapami, aczkolwiek nie jest to regułą i wyznacznikiem. Można wyróżnić obecnie kilka rodzajów korekty lakieru. Metody są dobierane na podstawie oględzin uszkodzeń i defektów, z jakimi zgłasza się kierowca ze swoim pojazdem. Niemniej jednak jakie są rodzaje korekty lakieru? Otóż można wyróżnić:

  • korektę lakieru jednoetapową- jest to jeden z podstawowych zabiegów w ramach którego specjaliści usuwają z samochodu wszelkie mikrorysy, a także polerują karoserię, by wydobyć z niej głęboki i połyskujący kolor.
  • korektę lakieru dwuetapową- jak sama nazwa wskazuje proces ten składa się z dwóch etapów. Pozwala on na zlikwidowanie większych rys oraz odprysków i przynosi prawdziwie oszałamiający efekt.
  • korektę lakieru trzyetapową- to najbardziej zaawansowany proces, który pozwala na przywrócenie lakieru do jego pierwotnego stanu.

Korekta lakieru- kiedy ją wykonać?

Korekta lakieru powinna być wykonana w momencie, kiedy na karoserii pojawiły się widoczne defekty w postaci odprysków i rys. Nie da się ukryć, że są one idealnym miejscem do rozwoju ognisk korozji , a co za tym idzie warto o nie odpowiednio zadbać już na samym początku. Co więcej korekta lakieru jest również zabiegiem, który powinien być wykonany z powodów czysto estetycznych. Pozwala on przywrócić karoserii oryginalny, głęboki kolor, a także sprawi, że będzie ona prezentowała się oszałamiająco. Z pewnością samochód będzie o wiele więcej warty w przypadku ewentualnej sprzedaży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty