Kia Optima

Jerzy Dyszy
Kia Optima, Fot: Jerzy Dyszy
Kia Optima, Fot: Jerzy Dyszy
Udostępnij:
Koreański koncern Kia, osiągający w Polsce nawet lepsze wyniki od macierzystego Hyundaia, wprowadza na nasz rynek sedana segmentu D o nazwie Optima. Auto obiecuje wiele swym wyglądem i po analizie rozwiązań technicznych. Jednak z kilku powodów będzie mu trudno być hitem rynkowym w swojej klasie.

Żeby wszystko było jasne - Optima, określana jako "całkowicie nowy sedan

Kia Optima, Fot: Jerzy Dyszy
Kia Optima, Fot: Jerzy Dyszy

koncernu Kia", pojawiła się na rynku koreańskim (pod nazwą Kia K5) i niedługo później amerykańskim, jesienią roku 2010. I nie pojawiła się znikąd. Po pierwsze była wtedy następcą dobrze znanego modelu Magentis, ponadto jest ona siostrzanym modelem mającego znacznie dłuższe tradycje (pięć generacji od roku 1985) reprezentanta klasy średniej spod znaku Hyundaia - Sonaty.

Obecna, szósta odmiana Sonaty nosi na naszym i innych europejskich rynkach nazwę Hyundai i40, i pod takim właśnie symbolem została zaprezentowana kilka miesięcy temu w wersji kombi. Jednak w Korei Sonata szóstej generacji pojawiła się już w końcu 2009 roku, a w USA dostępna jest od początku roku 2010.

Bohater naszej prezentacji czyli Optima prezentowana teraz w Europie, powstała na tej właśnie platformie konstrukcyjnej wspólnej z Hyundaiem, opracowywanej dużym nakładem od roku 2005. Szkielet nadwozia charakteryzuje się rozstawem osi 2795 mm, zastosowano napęd przedni o ustawieniu poprzecznym, zawieszenie kolumnowe MacPherson z przodu i rozbudowane, wielodrążkowe z tyłu. Można więc powiedzieć, że Optima jest nowością jako Kia, natomiast korzystając z wielu doświadczeń Hyundaia pozostaje bardzo dojrzałym i dopracowanym projektem, co zresztą powinno wszystkich jej przyszłych nabywców tylko cieszyć.

**CZYTAJ TAKŻE

Volkswagen Passat (2005 - 2010)Peugeot 508

**

Kia Optima, Fot: Jerzy Dyszy
Kia Optima, Fot: Jerzy Dyszy

Rozwiązania techniczne zastosowane w platformie Optimy/i40 nawiązują do najlepszych i najbardziej popularnych propozycji europejskich, na czele z VW Passatem, Citroenem C5/Peugeotem 508, czy Fordem Mondeo/Mazdą 6. Koreańczycy stosują typowy w tym segmencie system zawieszenia umożliwiające pogodzenie dobrego komfortu jazdy z wyjątkowo pewnym prowadzeniem, mają też nowoczesną konstrukcję nadwozia, z bardzo sztywną "klatką" kabiny, wykonaną z użyciem znacznej ilości elementów stalowych z blach o najwyższej wytrzymałości. Co wyróżnia koreańską konstrukcję, to nieco większe wymiary nadwozia niż kilku ważnych konkurentów z Europy. O ile rozstaw osi Optimy jest tylko o ok. 2 cm większy niż Passata czy 508, to cały samochód jest dłuższy o około 10 cm. To daje spore możliwości swobodnej konfiguracji przestrzeni w kabinie i bagażniku. A taka swoboda jest potrzebna głównemu styliście Kii Peterowi Schreyerowi, który z dużym powodzeniem stara się nadać nowym autom tego producenta swoisty, wyraźnie sportowy i dynamiczny charakter. Pod tym względem Optima może być zwycięzcą, choć oczywiście stylizacja to zawsze kwestia gustu.

Warto też zauważyć, że Koreańczycy, choć stosują wiele nowoczesnych rozwiązań celując w pogranicze europejskich marek standardowych i premium segmentu D, unikają elementów, które podnosiłyby nadmiernie cenę samochodu. Nie znajdziemy tu zatem egzotycznych, lekkich materiałów w nadwoziu i podwoziu, kadłuby silników są tradycyjnie żeliwne, w elektronice i

Kia Optima, Fot: Jerzy Dyszy
Kia Optima, Fot: Jerzy Dyszy

wyposażeniu znajdziemy komponenty dobrze wypróbowane już przez wiodące firmy. Pozostawanie w tym względzie o pół kroku za awangardą zwykle dobrze służy - można w ten sposób zminimalizować ryzyko kłopotów technicznych, umożliwiając rozsądne pozycjonowanie cenowe samochodu. W tym przypadku, jak dowiadujemy się od polskiego importera, celem jest poziom cen o ok. 10 proc. niższy od największych graczy na rynku sedanów segmentu D w Polsce, oczywiście po uwzględnieniu wersji auta i poziomu jego wyposażenia. To ostatnie może być w Optimie wyjątkowo bogate i Kia właściwie niczym nie ustępuje pod tym względem najlepszym konkurentom.

Zauważmy, że koreańska oferta w segmencie D, pojawiała się już w Polsce wcześniej, ale nie odniosła sukcesu nawet po części podobnego to odnotowanego wcześniej np. w USA. Ale Kia stara się nie popełnić błędu, który wcześniej był udziałem Hyundaia - samochód w specyfikacji koreańskiej lub USA, nawet gdy tam jest obiektywnie doskonały, nie będzie się zapewne sprzedawał w Europie. Ważne jest wiele szczegółów - właściwy dobór silników i układów napędowych, kalibracja zawieszenia, wyposażenie (choćby radio i nawigacja zgodne z europejskimi wymaganiami), także estetyka nadwozia i wnętrza kabiny. Dlatego wersja europejska Optimy pojawia się ze znacznym opóźnieniem wobec koreańskiej/USA. I trzeba przyznać - nie

Kia Optima, Fot: Jerzy Dyszy
Kia Optima, Fot: Jerzy Dyszy

można jej wiele zarzucić, detale "lokalizacyjne" zostały dopracowane z dużą starannością. Optima prowadzi się bardzo pewnie, wzorowo reaguje na ruchy kierownicy, a jednocześnie imponuje jej stosunkowo niewielki promień zawracania (biorąc pod uwagę długość auta wynoszącą 4845 mm). Zawieszenie można uznać nawet za nieco zbyt twarde, choć to może być efektem użycia w prezentowanych egzemplarzach 18" kół z oponami o profilu 45 proc. Bardziej standardowe rozwiązanie (koła 16" lub 17", profil opon 60 proc lub 55 proc.) sprawdzi się lepiej nie tylko w Polsce, ale nawet i we Francji.

Do ilości miejsca w kabinie (także dla pasażerów z tyłu) nie można mieć także zastrzeżeń ale… nie dotyczy to osób o dużym wzroście i w samochodach wyposażonych w okno dachowe. Ponad "dwumetrowy" zauważą tu konflikt pomiędzy "sportową" stylizacją, a techniką napędu elektrycznego szyberdachu i elektrycznego ustawiania foteli kierowcy oraz pasażera. Niestety - idealny świat nie istnieje.

Wnętrze wystylizowano całkiem przyjemnie, a przy tym bez przesady w którąkolwiek stronę. Brak jest udziwnień, ergonomia jest całkiem dobra. Może się podobać rozwiązanie kokpitu "zwróconego w stronę kierowcy" (zapożyczenie z BMW?). Materiały i wykonanie - na średnio dobrym poziomie, uwzględniając klasę cenową auta. A więc zapytajmy - Optima pokona Passata czy Insignię? Nie pokona. Nie ma najmniejszych szans. Bo nie mówiliśmy dotychczas o dostępnych wersjach nadwozi i silników.

Nadwozie jest jedno - sedan. Nie ma kombi, nie ma liftbacka. I nie będzie w

Kia Optima, Fot: Jerzy Dyszy
Kia Optima, Fot: Jerzy Dyszy

dającej się przewidzieć przyszłości. A to tak, jakby zrezygnować z co najmniej połowy rynku w tym segmencie. Powód? Optima najwyraźniej nie miała trafić do Europy. Potem, na wniosek importerów i kierując się zainteresowaniem potencjalnych klientów zmieniono decyzję, ale zabrakło mocy przerobowych (i zapewne odpowiedniej kalkulacji), aby produkować inne nadwozia. Może, w przyszłości…

Silniki są dwa, a w zasadzie będą. Bo na razie jest jeden - turbo diesel 1,7 o mocy maksymalnej 136 KM przy 4000 obr/min i momencie maks. 325 Nm przy 2000 obr/min. Znany z innych modeli Kii. Brzmi dobrze, ale w praktyce… Nie chodzi o czas przyspieszania do 100 km/h w ponad 10 sekund. Z tym można żyć. Chodzi np. o szybkie ruszanie pod górę. Najpierw trzeba silnik "napompować", a potem ruszyć. Ostro, bo inaczej się nie uda. To po prostu nie przystoi w aucie tej klasy. I nic nie zmienia fakt, że manulana sześciobiegowa skrzynia działa bez najmniejszych zastrzeżeń.
Powie ktoś - w zamian mamy zużycie paliwa, a raczej jego wąchanie. Teoretycznie średnio 5,1 l/100 km, z układem start - stop (działa bardzo dobrze) 4,9 l/100 km, a z sześciobiegową skrzynią automatyczną (też bez zastrzeżeń, zmiana biegów może być łopatkami przy kierownicy) 6,0 l/100 km. A w praktyce? W zwariowanym ruchu między Niceą a Monako, przy naprawdę niewielkich prędkościach i w konkretnych korkach - w okolicach 9 l/100 km albo więcej. Komentarz jest zbyteczny. Auto o masie ponad półtorej

Kia Optima, Fot: Jerzy Dyszy
Kia Optima, Fot: Jerzy Dyszy

tony nie da się napędzać za darmo. I co gorsza tego diesla słychać w kabinie. Może nie tragicznie i nie nużąco, ale słychać. A więc wybieramy silnik benzynowy…

W amerykańskiej ofercie Optimy są różne jednostki. Także doładowane i o pojemności większej niż dwa litry, lub z bezpośrednim wtryskiem paliwa. W Europie rozsądna podatkowo jest dwulitrówka, więc taką wybrano. Z normalnym wtryskiem wielopunktowym, wolnossącą, o mocy maksymalnej 170 KM. Pewnie da radę, ale pojawi się dopiero na wiosnę 2012 roku, a więc na razie nic o niej nie wiemy.

Może optymalnym rozwiązaniem będzie hybryda? W planach na koniec 2012 roku jest kombinacja benzynowego silnika 2.0 dm3 150 KM i elektrycznego 40 KM. To może być coś, ale polski importer obawia się, że cena przekroczy rozsądne granice. A więc, po prostu, wobec oferty wszystkich europejskich konkurentów, Optima prawie nie ma silników.

Czas na posumowanie. Polski importer Kii bardzo liczy na Optimę. Firma,

Kia Optima, Fot: Jerzy Dyszy
Kia Optima, Fot: Jerzy Dyszy

której prawie połowa odbiorców to floty, na aucie tego segmentu może dużo zyskać. Szczególnie przy rozsądnej cenie, bogatym wyposażeniu i prawdziwej, siedmioletniej/150 000 km gwarancji. Optima wyposażona w benzynowy silnik 2.0 wyceniona zostanie na 82 900 zł. 1.7-litrowy, turbodoładowany silnik diesla wymagać będzie dopłaty 5 000 zł. To ceny podstawowe dla wersji wyposażenia M, która dla wielu okaże się zupełnie wystarczająca. Są jeszcze wersje L i "wszystko mająca" XL. Ta ostatnia kosztuje 107 900zł (benzyna) lub 112 000 zł (diesel).

Pierwsza partia Optim właśnie płynie do Europy, w salonach pojawią się na początku przyszłego roku.

Wybrane dane techniczne Kii Optima i konkurentów:

marka / modelKia Optima diesel 1,7 136 KM wersja LVW Passat TDI 2.0 140 KM Comfortline Blue MotionPeugeot 508 2.0 HDI 140 KM FAP Active
Cena (zł)98 900108 89091 300
Silnikwysokoprężny turbodoładowany VGT, DOHC 16Vwysokoprężny turbodoładowany VGT, DOHC 16Vwysokoprężny turbodoładowany VGT, DOHC 16V
Pojemność (l)1,72,02,0
Moc maks. (KM/obr/min)136 / 4000140 / 4200140 / 4000
Moment obr. (Nm/obr/min)320 / 2000 - 2500320 /1750 - 2500320 / 2000
Czas przysp. 0 - 100 km/h (s)10,3 (11,6)9,89,8
Prędkość maks. (km/h)202 (197)211210
Śr. zuż. paliwa (l/100 km)5,1 (6,0)4,64,9
Średnia emisja CO2 (g.km)133, ze start - stop 128 (158)119129
Skrzynia biegów, napędManualna 6b (automat 6b), przedniManualne 6b, przedni Manualna 6b. 6b przedni
Pojemność bagażnika 505565 - 1090515

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska coraz bardziej rowerowa

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Motofakty
Dodaj ogłoszenie