KE ratuje przemysł motoryzacyjny

(pp)
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse
W związku z trwającym od kilku lat kryzysem na europejskim rynku motoryzacyjnym, Komisja Europejska postanowiła wspomóc ten sektor gospodarki. Zaproponowała więc pakiet zmian, które mają na celu pobudzić sprzedaż aut wytwarzanych na Starym Kontynencie.
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse

KE skupiła się w swoich założeniach przede wszystkim na działaniach w zakresie bezpieczeństwa oraz promocji ekologicznych rozwiązań. Wszystkie te propozycje zostały zapisane w projekcie "CARS 2020". Możemy w nim przeczytać, że zwiększenie konkurencyjności europejskich producentów może nastąpić jedynie w przypadku zwiększenia nakładów na badania i rozwój, a także zmiany przepisów dotyczących innowacyjnych rozwiązań.

Projekt "CARS 2020" został podzielony na trzy filary. W pierwszym z nich, KE zamierza zachęcić kraje członkowskie do budowy niezbędnej infrastruktury, która ułatwi użytkowanie samochodów napędzanych alternatywnymi paliwami, jak np. prąd elektryczny czy wodór. Celem jest zagęszczenie sieci stacji ładowania lub tankowania takich pojazdów.

Ponadto, w ramach pierwszego filaru przewiduje się także promocję rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo ruchu drogowego. Chodzi o takie rozwiązania, jak np. system przypominający o zapinaniu pasów bezpieczeństwa, czy też powiadamiania o wypadkach - eCall. Komisarze zamierzają również wprowadzić dalsze ograniczenia w emisji CO2. Regulacje te mają dotyczyć samochodów osobowych i vanów.

Drugi filar to działania skupione na rynku samochodowym. Urzędnicy chcą, aby na terenie UE obowiązywały spójne i przede wszystkim stabilne ramy prawne. Tylko w takiej sytuacji na Starym Kontynencie będą powstawały nowe inwestycje związane z branżą motoryzacyjną. Dodatkowo mają zostać wprowadzone dopłaty lub ulgi podatkowe dla kupujących samochody ekologiczne.

Trzeci, ostatni filar obejmuje plany związane z eksportem towarów wyprodukowanych na terenie UE. Komisarze przewidują, że większość wzrostu gospodarczego w najbliższych latach będzie miała miejsce na rynkach wschodzących, dlatego też właśnie tym kierunku powinny być skierowane wszelkie działania. Chodzi przede wszystkim o wprowadzenie międzynarodowych homologacji i nowych przepisów, które ułatwiałyby przepływ towarów.

Rok 2012 jest piątym z rzędu, w którym branża motoryzacyjna odnotowała spadek sprzedaży. W ciągu ostatniego roku rynek samochodów osobowych w UE zmniejszył się o ok. 8%.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty