
W miastach powyżej 200 tysięcy mieszkańców 61 proc. osób stoi w korkach codziennie. Im mniejsze miasto, tym jest trochę lepiej. Z kolei na wsiach jedna czwarta mieszkańców codziennie styka się z utrudnieniami na drodze. W całej Polsce średnio 37 proc. kierowców stoi w korkach codziennie, a 64 proc. przynajmniej raz w tygodniu.
Tak wyglądają wyniki badania zorganizowanego przez Link4 i Polską Izbę Motoryzacji.
Skutki korków
Ponad 60 proc. osób napotykających korki twierdzi, że wydaje coraz więcej na paliwo (które zresztą ciągle drożeje), 22 proc. przyznaje, że spóźnia się do pracy. W opinii 13 proc. z powodu korków samochody stają się bardziej awaryjne, a 10 proc. osób musi zrezygnować z codziennego transportu swoim samochodem - w dużych miastach nawet 23 proc.
- Korki i roboty drogowe mogą mieć także inny skutek. Mogą wpływać na liczbę wypadków i w konsekwencji na szkodowość ubezpieczeniową. Choć w korku nie możemy rozwinąć niebezpiecznej prędkości, która będzie przyczyną wypadku, to stajemy się bardziej zestresowani, co wpływa na nasze nerwowe zachowanie na drodze i pośpiech podczas dalszej jazdy - mówi Roman Kantorski, prezes Polskiej Izby Motoryzacji.
W jaki sposób unikamy korków?
Większość kierowców korzysta z innych tras, na których zatłoczenie jest nieduże, część układa plan dnia tak, aby jeździć kiedy korków nie ma. Niektórzy korzystają ze środków transportu, których korki nie dotyczą lub chodzą piechotą. Co ciekawe, 5 proc. łamie przepisy drogowe.
Zobacz też: Agresja za kierownicą - jak sobie radzić z wariatami na drogach?
Ile czasu spędzamy codziennie w korkach?
Z powodu korków i robót drogowych w dużych miastach 13 proc. osób spędza w samochodzie codziennie ponad godzinę dłużej, 18 proc. od pół godziny do godziny, a blisko połowa ankietowanych traci każdego dnia do pół godziny. Niewielu zmotoryzowanych nie napotyka na utrudnienia drogowe w ogóle.
Ranking miast
Z badań producentów nawigacji samochodowych wynika, że największe korki w Polsce są w Warszawie i Wrocławiu. W dalszej kolejności znalazły się Poznań, Łódź i Kraków. W Europie wygrywa Bruksela, ale w czołówce są cztery miasta z Wysp Brytyjskich: Londyn, Edynburg, Dublin i Belfast.
opr. (pw)

NOWY ODCINEK OBWODNICY WSCHODNIEJ_
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?