Karta pojazdu. Ten dokument może być wkrótce niepotrzebny

Mariusz Michalak
Fot. Archiwum Polska Press
Fot. Archiwum Polska Press
Rząd wprowadzi kolejne ułatwienia dla kierowców. Od 1 października 2018 roku nie ma obowiązku posiadania ze sobą dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia polisy OC. Niewykluczone, że wkrótce do historii przejdzie karta pojazdu.

Szef resortu cyfryzacji Marek Zagórski zapowiedział, że uzgodniono z resortem infrastruktury kwestie związane z pakietem deregulacyjnym dla kierowców. Pakiet przewiduje m.in. rezygnację z karty pojazdu, ale nie jest pewne kiedy zmiany miałyby wejść w życie.

Przypomnijmy. Karta pojazdu jest dokumentem, w którym znajdziemy całą historię np. samochodu czy motocykla. Istotne jest, że dokument nie jest wymagany w ruchu drogowym, nie trzeba go więc wozić przy sobie. Powinien być przechowywany w domu, w bezpiecznym miejscu.

Kupując np. auto zarejestrowane w Polsce po 1 lipca 1999 roku, od poprzedniego właściciela  do wszelkich innych dokumentów powinna być dołączona właśnie karta pojazdu. Dokument nie jest zatem przypisany do właściciela, ale do konkretnego pojazdu. Jeżeli kupujemy nowy samochód to zgodnie z art. 77 pkt 1 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym, obowiązek wydania karty pojazdu spoczywa na jego producencie bądź importerze. W przypadku samochodu sprowadzanego z zagranicy sami musimy wystąpić o wydanie karty pojazdu, udając się do starostwa powiatowego (urzędu rejestrującego).

W karcie pojazdu znajdziemy:

1. dane identyfikacyjne pojazdu i jego właścicieli

2. dane potwierdzające rejestrację pojazdu

3. parametry techniczne pojazdu

Karta pojazdu jest niezbędna do dokonania rejestracji samochodu. Przed 2006 rokiem opłata za wydanie dokumentu w przypadku pierwszej rejestracji wynosiła 500 zł. Po uznaniu wysokości tej opłaty za niezgodną z Konstytucją RP, wydane zostało nowe rozporządzenie, na mocy którego opłata wynosi obecnie 75 zł.

Zobacz także: Porsche Macan S. Test wzorcowego SUV-a z mocnym silnikiem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty