Karta pojazdu. Co ze starymi dokumentami? Czy są potrzebne do zarejestrowania auta?

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Od 4 września 2022 roku nowe karty pojazdu nie są wydawane. A co ze starymi dokumentami?
Od 4 września 2022 roku nowe karty pojazdu nie są wydawane. A co ze starymi dokumentami? Krzysztof Łokaj
Od 4 września 2022 roku nie są wydawane nowe karty pojazdu. A co dzieje się ze starymi dokumentami? Czy będą konieczne podczas rejestracji auta? Sprawdzamy!

Karta pojazdu nie jest dokumentem, który obowiązuje w Polsce od zawsze, gdyż obowiązek wyposażania w nią pojazdów pojawił się 1 lipca 1999 roku. Dokument nie jest wydany od 4 września 2022 roku.

W karcie pojazdu znaleźć można było następujące informacje.

  • dane identyfikacyjne pojazdu i jego właścicieli
  • dane potwierdzające rejestrację pojazdu
  • parametry techniczne pojazdu

Dokument nie był wymagany w ruchu drogowym, nie trzeba go było mieć przy sobie. Od 4 września 2022 roku nowe karty pojazdu nie są wydawane. A co ze starymi dokumentami?

- Stare karty pojazdu nie są wymagane przy rejestracji pojazdu. Przy sprzedaży taki dokument możemy przekazać kupującemu pojazd, ale nie musimy. Nie ma takiego obowiązku. Możemy go zostawić sobie na pamiątkę lub oddać do wydziału komunikacji do zarchiwizowania - usłyszeliśmy w wydziale komunikacji Warszawa - Bemowo.

Oszczędności przy rejestracji pojazdu

Przypominajmy, że od 4 września nie są wydawane też nalepki na szybę. W połączeniu z brakiem wydawania karty pojazdu to oszczędność dla tych, którzy będą przerejestrowywać lub rejestrować pojazd osobowy. Podczas procesu będzie można zaoszczędzić:

● 94,5 zł za rejestrację auta sprowadzonego z zagranicy (75 zł koszt karty pojazdu, 18,5 zł koszt nalepki kontrolnej i 1 zł opłaty ewidencyjnej),

● 19 zł za rejestrację auta wcześniej zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez zachowywania dotychczasowych tablic (18,5 zł koszt nalepki kontrolnej i 1 zł opłaty ewidencyjnej).

Koszt rejestracji samochodu osobowego w powyższych przypadkach od 4 września zmienił się na kwotę 161,5 zł. Do 4 września wynosił 256 zł dla pojazdu sprowadzanego z zagranicy oraz 180,5 zł dla auta wcześniej zarejestrowanego w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty