Kamery na skrzyżowaniach w walce z piratami drogowymi

Mariusz Junik
Fot. Andrzej Banaś
Fot. Andrzej Banaś
Aż 18 tysięcy mandatów za wykroczenia drogowe wypisali w ubiegłym roku jeleniogórscy policjanci. Statystycznie to 50 mandatów każdego dnia.
Fot. Andrzej Banaś
Fot. Andrzej Banaś

Część z nich otrzymali piraci drogowi, dla których przepisy pozostają jedynie na papierze. - Zdarzają się kierowcy, którzy jeżdżą po mieście setką - przyznaje Violetta Przybysz z ul. Wolności. To tę najdłuższą ulicę w mieście upodobali sobie amatorzy szybkiej jazdy. Często dochodzi tam do wypadków, których przyczyną jest wyłącznie nadmierna prędkość. Gdy policja ustawiła tam fotoradar, to robił nawet kilkadziesiąt zdjęć w ciągu godziny.

**CZYTAJ TAKŻE

Jak kierowcy oszukują fotoradary?
Fotoradary - poprawa bezpieczeństwa czy "żyła złota"?

**

- W ubiegłym roku drogówka wypisała mandaty na ponad 3 mln zł - informuje podinsp. Edyta Bagrowska z jeleniogórskiej policji. Teraz może być ich jeszcze więcej, bowiem samorząd planuje wspomóc stróżów prawa w walce z piratami. Na miejskich skrzyżowaniach, na masztach sygnalizacji świetlnej ma zostać zamontowany dodatkowy system kamer, które będą wyłapywać wykroczenia.

- Miałby to być rodzaj monitoringu drogowego, który byłby uzupełnieniem monitoringu miejskiego oraz rutynowych działań policji - wyjaśnia wiceprezydent Hubert Papaj. Tym różniłby się od monitoringu miejskiego (ponad 60 kamer), że system drogowy sam rejestrowałby wykroczenia i przesyłał informacje o nich do centrali (komenda policji). Obecnie monitoring miejski również rejestruje wykroczenia, jednak strażnik miejski musi je zauważyć na monitorze. Inaczej zdarzenie nie zostanie ujawnione.

Monitoring drogowy sam robiłby zdjęcia autom przejeżdżającym na czerwonym świetle czy też przekraczającym prędkość.
Może mieć też funkcję mierzenia czasu przejazdu z jednego miejsca do drugiego. Jeśli kierowca przejechałby od skrzyżowania na przykład przy centrum Echo do ul. Bankowej w czasie krótszym niż pięć minut, to oznaczałoby, że jechał za szybko. I wtedy policja mogłaby wypisać mandat.

- System byłby dodatkowym batem na piratów drogowych - przyznaje Krzysztof Brodowski, zastępca naczelnika jeleniogórskiej drogówki. Koszt wynieść może od miliona do nawet kilku milionów złotych, w zależności od funkcji. Pilotażowo na dwa lub trzy miesiące ma być zainstalowany we wrześniu. Później samorząd podejmie decyzję o jego zakupie.

Źródło: Gazeta Wrocławska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty