Kamerka samochodowa. Czego zabrania polskie prawo?

Mariusz Michalak
Fot. Mark Horn
Fot. Mark Horn
Coraz więcej kierowców decyduje się na zamontowanie w swoim aucie kamerki samochodowej. Niestety nie wszyscy wiedzą czy i w jaki sposób nagranie z takiego rejestratora możemy potem wykorzystać. A co z publikacją takiego materiału w sieci?

Zastosowanie wideorejestratora może być bardzo szerokie. Rejestrując własną jazdę, możemy sprawdzać jakie błędy najczęściej popełniamy na drodze. Zapisywanie zdarzeń jest również bardzo użyteczne w momencie kiedy uczestniczylibyśmy w wypadku czy też kolizji – dzięki temu będziemy mogli ustalić całkowity przebieg zdarzenia z pomocą świadków biorących w nim udział, o ile dysponują właśnie tego typu urządzeniem.

Kamerka samochodowa. To jest dozwolone w Polsce

Można korzystać z kamer samochodowych i archiwizować pochodzące z nich nagrania. Warunkiem jest wykorzystywanie nagrania na użytek własny. Dozwolone jest wykorzystywanie nagrań na swoją obronę, jeśli np uczestniczyliśmy w zdarzeniu drogowym.  Kiedy nagranie stanowi dowód złamania przepisów., video możemy wysłać na policyjną skrzynkę.

Nagranie z kamerki samochodowej jako dowód w sądzie?

Nagranie zarejestrowane takim urządzeniem jest dowodem materialnym i może posłużyć jako dowód dla np. sądu. Trzeba jednak pamiętać, aby skierować do organu prowadzącego postępowanie np. prokuratury, formalny wniosek o dołączenie filmu do materiału dowodowego. W przypadku wątpliwości co do autentyczności nagrania, może zostać powołany biegły.

Kamerka samochodowa. Tego zabrania prawo w Polsce

Materiałów z kamerek nie można publikować w sieci, jeśli nie usunie się z nich wszystkich elementów pozwalających zidentyfikować sprawcę wykroczenia. Dokonując nagrania nie możemy łamać przepisów, bo sami zostaniemy ukarani.

Kwestią sporną są tablice rejestracyjne. Numery rejestracyjne nie są danymi osobowymi, ale pamiętajmy, że ich ekspozycja w wideo może być podstawą do oskarżenia o naruszenie dóbr osobistych.

Kamerka samochodowa. Takie jest prawo w innych krajach

W Unii Europejskiej nie obowiązują jednolite przepisy dotyczące używania kamerek w samochodach. W Austrii za korzystanie z kamerki samochodowej można dostać mandat w wysokości nawet 10 tys. euro. W Szwajcarii mandat za używanie kamerki samochodowej, która w znacznym stopniu ogranicza pole widzenia kierowcy może wynieść 3,5 tys. zł.

Na Słowacji przepisy zabraniają umieszczania na szybie czegokolwiek w polu widzenia kierowcy, natomiast w Luksemburgu korzystanie z kamerek w autach jest oficjalnie zabronione, a wszystko z uwagi na ochronę danych osobowych obywateli

W Belgii opuszcza się możliwość rejestrowania filmików do celów prywatnych, domowych, turystycznych, jednak nagrań nie można publikować bez zgodny zarejestrowanych na nim osób. Z kolei w Portugalii nagrywanie przez kamerkę samochodową jest dozwolone na własny użytek, ale nie może być traktowane jako materiał dowodowy. Jadąc do Francji należy pamiętać o zakazie używania urządzeń z monitorami, innych niż GPS, w zasięgu wzroku kierowcy.

Zobacz także: Jeep Compass w nowej odsłonie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty