Jedziesz na wakacje? Między 14 a 18 zwolnij

(ip)
Niby urlop nie zając, ale jednak im szybciej będziesz wylegiwał się na plaży tym lepiej. Czasem jednak lepiej zwolnić, niż... nie dojechać na wakacje. Sprawdź na co zwrócić szczególną uwagę.
Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe

Z policyjnych raportów wynika, ze najwięcej wypadków drogowych występuje w okresie urlopowym, w szczególności w lipcu i sierpniu. Do większości z nich dochodzi na terenie zabudowanym, gdy na drodze występują dobre warunki atmosferyczne. Za jedną z przyczyn tych wypadków podaje się niedostosowanie prędkości do warunków, zarzucając jednocześnie kierowcom, że przyspieszają wraz z nastaniem lata. Jest to o tyle niebezpieczne, że w okresie urlopowym na drogach panuje wzmożony ruch niesprzyjający szybkiej jeździe. Specjaliści z portalu Korkowo.pl postanowili sprawdzić, jak zmieniła się prędkość w największych Polskich miastach w sezonie wakacyjnym. W tym celu porównane zostały dane z marca i lipca 2014 roku dotyczące prędkości z jaką kierowcy poruszają się na drogach w największych polskich miastach.

Czy miasta przyspieszają?

Policyjne raporty jako jedno z uzasadnień takiego stanu rzeczy podają zwiększenie prędkości, z którą poruszają się kierowcy w czasie wakacji. Sopecjaliści z portalu Korkowo.pl postanowili sprawdzić średnie prędkości w dziewięciu największych polskich miastach w godzinach 14-18. Według policyjnych danych to właśnie w tych godzinach dochodzi do największej liczby wypadków drogowych. Wyniki badania przeprowadzonego przez specjalistów portalu Korkowo.pl pokazują, że nie jest aż tak źle, jak mogłoby się wydawać. W lipcu, w porównaniu do marca, prędkość wzrosła jedynie w czterech polskich miastach – w Poznaniu, Łodzi, Szczecinie i Warszawie. Zanotowane wzrosty nie przekroczyły jednak wartości 3 km/h. W lipcu poznańscy kierowcy poruszali się z prędkością 43 km/h, w Łodzi 42 km/h, w Szczecienie 45 km/h, a w Warszawie 40 km/h. Dla porównania w marcu bieżącego prędkości wynosiły kolejno: 41 km/h, 39 km/h, 43 km/h i 38 km/h. We Wrocławiu, Krakowie i Białymstoku prędkości nie uległy zmianie, natomiast Gdańsk i Rzeszów nieznacznie zwolniły.

Co zrobić by dojechać bezpiecznie?

Fot: Chevrolet
Fot: Chevrolet

By dojechać na wakacje cało i zdrowo warto pamiętać by przestrzegać ograniczeń prędkości. Pamiętajmy też, by nie dać się zwieść ładnej pogodzie – to właśnie w czasie nienagannych warunków pogodowych miejsce ma najwięcej wypadków. Uważać należy również w terenie zabudowanym, szczególnie, że według policyjnych raportów, bardzo dużo wypadków ma miejsce z udziałem pieszych. Mimo dobrych warunków pogodowych, w wakacje jesteśmy bardziej rozkojarzeni a na drogach jeździ więcej aut. Mimo tego, w naszych miastach prędkość nie przyspiesza warto zachować czujność wyjeżdżając na wakacje.

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Flotis Mobile umieszczonych w pojazdach poruszających się w ścisłym centrum wybranych miast i po głównych trasach wyjazdowych z miast w godzinach, w których notowana jest największa liczba wypadków (14:00-18:00) w pierwszych trzech tygodniach marca i lipca 2014. W promieniu do 2 km od ścisłego centrum przeanalizowano prędkości z jakimi poruszają się kierowcy po wszystkich ulicach. W odległości 2-15 km od ścisłego centrum zbadano główne trasy dojazdowe do centrum miast.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty