Jedziesz do Niemiec? Przeczytaj!

redakcja.gdp
Jedziesz do Niemiec? Przeczytaj!
Jedziesz do Niemiec? Przeczytaj!
Wejście Polski do strefy Schengen znacznie uprościło zagraniczne podróże. Widoczne jest to szczególnie w strefie przygranicznej. Coraz częściej wyjeżdżamy do Niemiec na zakupy, wycieczki czy w odwiedziny do znajomych. Mimo zniesienia granic po obu stronach są inne wymagania policji.
Jedziesz do Niemiec? Przeczytaj!
Jedziesz do Niemiec? Przeczytaj!

- Korzystając z niemieckich dróg trzeba pamiętać o kilku waznych sprawach - mówi asp. Magdalena Kusio z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojeódzkiej Policji w Szczecinie. - Trzeba zabrać ze sobą komplet niezbędnych dokumentów, tj. dowód osobisty lub paszport, prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu z aktualnym przeglądem technicznym i potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia OC. Ubezpieczenie pojazdu nie jest obowiązkowe, lecz policja niemiecka zaleca posiadanie polisy.

 Jeśli jedzie z nami dziecko, trzeba pamiętać o jego dokumencie tożsamości, tj. dowodzie osobistym. jest wydawany nawet dla małych dzieci lub o jego paszporcie. W Niemczech nie honoruje się wpisów do paszportu rodzica ani legitymacji szkolnej. Za brak dokumentu rodzic lub opiekun dziecka zostanie doprowadzony do jednostki Policji w celu wyjaśnienia sprawy oraz otrzyma mandat karny!!!

 A teraz uwagi dla kierowców. 

 Znaki zakazu w Niemczech nie są odwoływane, tak jak w Polsce, przez skrzyżowanie! Odwołanie zakazu następuję wyłącznie przez znak drogowy, który może być ustawiony zarówno po prawej jak i po lewej stronie jezdni.Maksymalna prędkość dla samochodów ciężarowych o masie od 3,5 – 7,5 t poza terenem zabudowanym wynosi 80 km/h. Jeżeli pojazd waży więcej niż 7,5 t,  nie może przekroczyć prędkości 60 km/h. Przepisy te dotyczą wszystkich kategorii dróg z wyłączeniem autostrad i dróg ekspresowych.

 Dopuszczalna prędkość samochodów osobowych na terenie Niemiec wynosi 50 km/h w terenie zabudowanym i 100 km/h poza tym obszarem. Natomiast w strefie zamieszkania (oznakowanie identyczne jak w Polsce) pojazdy mogą poruszać się z tzw. "prędkością kroku” czyli nie szybciej niż 10 km/h (W Polsce prędkość w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h).

 Na terenie Niemiec teren zabudowany oznaczony jest przez żółtą tablicę miejscowości.

 Pamiętaj, że za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o  31 km/h i więcej oraz poza obszarem zabudowanym o 41 km/h i więcej, oprócz mandatu karnego obligatoryjnie otrzymasz zakaz prowadzenia pojazdów na terenie Niemiec na okres minimum 1 miesiąca (termin, w którym zakaz zacznie obowiązywać kierowca może określić sam).

 Jeżeli wybierasz się do Berlina pamiętaj o ekologicznej plakietce! Kupisz ją w niemieckich urzędach powiatowych. Koszt plakietki to 5 Euro (najbliższy urząd dla mieszkańców Szczecina znajduje się w Pasewalku).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty