Jazda we mgle. O czym pamiętać?

(ip)
Fot. Dariusz Bloch
Fot. Dariusz Bloch
Mgła lub w warunkach miejskich często już smog, znacznie ograniczają widoczność, a co za tym idzie utrudniają m.in. ocenę odległości i prędkości innych pojazdów, zauważenie znaków pionowych czy pieszych znajdujących się na pasach.

W takich warunkach szczególnie ważna jest spokojna, wolna jazda i prowadzenie samochodu w sposób przewidywalny dla innych uczestników ruchu, radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

 - Przy ograniczeniu możliwości oceny sytuacji na drodze wyłącznie na podstawie wrażeń wzrokowych ważne staje się wykorzystanie zmysłu słuchu. Zarówno pieszy, jak i kierowca wcześniej usłyszy nadjeżdżający pojazd niż go zobaczy. Dlatego kierowcy powinni wyłączyć radio, a piesi zrezygnować z rozmowy przez telefon czy słuchania muzyki w czasie przechodzenia przez jezdnię – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Światła przeciwmgłowe należy włączać, gdy widoczność spada poniżej 50 metrów i wyłączać, gdy widoczność się poprawia. Włączone światła przeciwmgłowe, szczególnie tylne, mogą w dobrych warunkach atmosferycznych oślepiać innych kierowców. W czasie mgły nie należy używać świateł drogowych, czyli tzw. długich. Rozpraszają one mgłę, przez co widoczność pogarsza się, a nie polepsza. Punktem odniesienia, który ułatwi jazdę w tak trudnych warunkach, mogą być linie na jezdni. Pozwalają one kontrolować położenie auta na drodze i utrzymanie go w pasie ruchu.

- Gdy kierowca musi zaparkować samochód na poboczu, powinien ustawić auto tak, aby znajdowało się w całości poza pasem jezdni, a następnie włączyć światła awaryjne. Bezpieczniej jest unikać takich postojów do czasu, aż mgła się przerzedzi – radzą trenerzy.

Zobacz też: Jak prawidłowo ustawić światła w aucie?

Źródło: Dzień dobry TVN/x-news

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty