Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jazda we mgle. Kiedy używać sygnału dźwiękowego?

(kr)
Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock
Jazda w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza nie jest z pewnością przyjemnym doświadczeniem i często niesie ze sobą zagrożenie na drodze. W trudnych sytuacjach przepisy pozwalają na używanie sygnału dźwiękowego, ale kiedy dokładnie możemy z niego korzystać?
Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

Zdarza się, że w trasie zaskoczy nas nagła mgła, lub intensywne opady deszczu. Jeśli przejrzystość powietrza jest słaba, może dojść do kolizji, czy nawet wypadku. Aby ostrzec innych uczestników ruchu drogowego o niebezpieczeństwie, możemy użyć sygnału dźwiękowego lub świetlnego.

Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie inny punkt ustawy o ruchu drogowym. Głosi on mianowicie, że w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza kierowca może korzystać z klaksona i świateł, ale nie może ich... nadużywać. Grozi to bowiem mandatem w wysokości 100 zł i 1 punktu karnego.

Szczególnie uważać powinniśmy w obszarze zabudowanym, gdzie tylko bezpośrednie niebezpieczeństwo pozwala na użycie sygnału dźwiękowego. Zabronione jest również ostrzegania światłami drogowymi w warunkach, w których może to spowodować oślepienie innych kierujących.

Przepisy nakazują włączenie świateł mijania lub przeciwmgłowych albo obu tych świateł jednocześnie, kiedy na przejrzystość powietrza na drodze jest zmniejszona. Jeśli w takich warunkach poza obszarem zabudowanym zdecydujemy się na wyprzedzanie lub omijanie, musimy dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe.

Warto zaznaczyć, że również w trakcie zatrzymania, które wynika z warunków lub przepisów ruchu drogowego mamy obowiązek używania świateł mijania lub przeciwmgłowych, albo obu na raz.

Osobną kwestię stanowi używanie tylnych świateł przeciwmgłowych. Możemy z nich korzystać tylko wtedy, gdy jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.

Wysokość kar za naruszenie przepisów dotyczących ostrzegania i jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza:

Popełnione wykroczenieLiczba punktów karnychWysokość mandatu
Niewłączanie przez kierującego pojazdem wymaganych świateł w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza2200 zł
Naruszenie przez kierującego pojazdem innym niż silnikowy zakazu wyprzedzania innych pojazdów w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza oraz obowiązku korzystania z pobocza drogi, a jeżeli nie jest to możliwe – to jazdy jak najbliżej krawędzi jezdni-100 zł
Nadużywanie sygnałów dźwiękowych lub świetlnych-100 zł
Używanie sygnałów dźwiękowych na obszarze zabudowanym-100 zł
Używanie tylnych świateł przeciwmgłowych przy normalnej przejrzystości powietrza2100 zł

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty