Jazda w kominiarce - zalety i wady tego rozwiązania - poradnik

Karol Biela
Jazda w kominiarce - zalety i wady tego rozwiązania - poradnik
Jazda w kominiarce - zalety i wady tego rozwiązania - poradnik
Kominiarka to chyba najbardziej uniwersalna część ubioru motocyklisty. W chłodne dni ociepla głowę i szyję, a w lato zabezpiecza kark przed niepożądaną opalenizną. Poza tym można ją stosować równie dobrze jeżdżąc na nartach czy rowerze.
Jazda w kominiarce - zalety i wady tego rozwiązania - poradnik
Jazda w kominiarce - zalety i wady tego rozwiązania - poradnik

Niektórzy motocykliści stosują ją zawsze, inni tylko w zimniejsze dni. Jeszcze inni nie używają jej w ogóle, chociaż ma więcej zalet niż wad. Dlaczego zatem warto jeździć na motocyklu w kominiarce?

Podróż w kominiarce

Balaklawa, bo też tak jest nazywana kominiarka, pełni kilka istotnych funkcji. Po pierwsze, kiedy robi się zimniej, zabezpiecza całą naszą głowę przed niską temperaturą.

Także podczas wyższych prędkości zawirowania wokół kasku narażają naszą szyję na nieprzyjemny kontakt z zimnym powietrzem.

Niektóre modele tego nakrycia głowy mają długi kołnierz z przodu wykonany z nieprzepuszczającej powietrze tkaniny (tzw. windstopper), co dodatkowo chroni jeźdźca przed warunkami atmosferycznymi.

W cieplejszym okresie kominiarka także przydaje się motocyklistom i użytkownikom skuterów. W trakcie upalnych dni nasze ciało poci się, a nałożona na głowę balaklawa wchłania pot, a nie poszycie i poduszki kasku. Jeżdżąc w kominiarce będziemy przez to mogli zaoszczędzić sobie kłopotu związanego z częstym praniem wyściółki „garnka”.

Jeżeli mamy kask z niższej półki, bez wyjmowanej wyściółki, kominiarka będzie wręcz nieodzownym elementem, aby zachować należytą higienę w naszym „garnku”.

Posiadanie balaklawy jest także pomocne, jeżeli podróżujesz często z różnymi pasażerami. Każdy, kto dał kask swojej dziewczynie wie, że po nawet krótkiej jeździe znajdzie on w środku mnóstwo włosów. Dzięki kominiarce, którą o wiele łatwiej i szybciej wyprać problem, ten nie istnieje.

Wszystkie pozostałości (jak włosy, łupież, brwi) po pasażerze lub pasażerce - zwanym potocznie „plecakiem”- nie zostają w kasku, a na kominiarce właśnie.

Kolejnym argumentem „za” jest ochrona karku w gorące, słoneczne dni. Po kilku godzinach spędzonych na motocyklu w temperaturze ponad 20 stopni Celsjusza i dużym nasłonecznieniu odcinek pomiędzy kaskiem a kurtką lub kombinezonem może zostać boleśnie przypieczony.

Różne rodzaje i ceny

Najtańsze kominiarki z bawełny można już kupić za około 20 złotych. Nie są one może wykonane z tkaniny Gore-Tex lub nie mają długich wiatrochronnych kołnierzy z przodu, ale spełniają większość z wyżej wymienionych funkcji ochronnych.

Na rynku dostępne są różne modele balaklawy – np. z jednym dużym otworem na oczy, dwoma lub jednym otworem dla oczu i ust. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak zakup kominiarki z jednym dużym otworem na oczy, gdyż te dzielone mogą ograniczać pole widzenia motocyklisty.  

Poza tym kupujący może wybierać pomiędzy markowymi produktami a tymi „no name”, ocieplanymi, termoaktywnymi, z windstopperem czy bez. Dla prawdziwych indywidualistów są dostępne modele z namalowanymi symbolami czaszki i innych budzących zainteresowanie grafik.

Kominiarka źle się kojarzy…

Kiedy już zakupimy odpowiednią dla siebie sztukę pamiętajmy, aby podjeżdżając na stację benzynową zdejmować kominiarkę jeszcze przed tankowaniem. Jeżeli tego nie zrobimy, może poprosić o to nas pracownik stacji.

Nie trzeba też tłumaczyć, aby ściągnąć nakrycie zawsze przed wejściem do środka  sklepu, zajazdu lub stacji benzynowej właśnie.

Podobnie zachowujmy się podczas kontroli drogowej, kiedy to powinniśmy bez zbędnego proszenia policjanta zdjąć kask i balaklawę, aby funkcjonariusz mógł nas bez problemu zidentyfikować z człowiekiem z fotografii prawa jazdy czy innego dokumentu tożsamości.

Karol Biela

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty