Jazda samochodem po narkotykach. Trzech na stu Polaków prowadzi auto po narkotykach

Mariusz Michalak
Fot. Marcin Idczak
Fot. Marcin Idczak
Choć zarówno posiadanie narkotyków, jak i prowadzenie samochodu pod ich wpływem jest w Polsce nielegalne, to w międzynarodowym badaniu blisko 3% Polaków przyznało, że przynajmniej raz w miesiącu poprzedzającym udział w badaniu prowadziło samochód w ciągu godziny od zażycia takich substancji*. Skutkiem może być niezdolność do prowadzenia samochodu i w efekcie doprowadzenie do wypadku drogowego.

Prowadzenie samochodu pod wpływem substancji psychoaktywnych takich jak alkohol czy narkotyki jest niebezpieczne i zakazane przez prawo. Mimo to wciąż nie brakuje kierowców, którzy ignorują zagrożenie – aż 2,9% Polaków zadeklarowało, że w ciągu 30 dni poprzedzających udział w badaniu prowadziło samochód w ciągu godziny od zażycia narkotyków*.

O ile wpływ alkoholu na organizm kierowcy i jego reakcje jest powszechnie znany, o tyle w przypadku narkotyków sprawa jest bardziej skomplikowana, ponieważ każda z substancji ma nieco inne działanie. Część z nich wywołuje otępienie i opóźnienie reakcji, a inne wręcz przeciwnie – nadpobudliwość. Najtrudniej przewidzieć skutki stosowania dopalaczy, ponieważ w ten sposób określa się bardzo dużą grupę produktów zawierających różne substancje psychoaktywne, a osoby zażywające je bardzo często nie wiedzą, jaki jest skład przyjmowanego produktu.

 - Przed prowadzeniem pojazdu należy zawsze zadbać o zachowanie dobrego samopoczucia i pełnej jasności umysłu. Wyklucza to spożywanie alkoholu oraz stosowanie narkotyków, a także niektórych leków. Na drodze nawet niewielkie spowolnienie reakcji czy zaburzenie koncentracji u kierowcy może doprowadzić do tragicznego w skutkach wypadku – mówi Krzysztof Peła, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Warto pamiętać, że wiele narkotyków utrzymuje się w organizmie dużo dłużej niż alkohol – nawet kilkanaście dni. Jeżeli kierowca zostanie zatrzymany przez policję i poddany badaniu, które wykaże obecność środka odurzającego w jego organizmie, grozi mu zakaz prowadzenia pojazdów, grzywna i kara pozbawienia wolności. Jeśli osoba będąca pod wpływem narkotyków spowoduje wypadek ze skutkiem śmiertelnym, może trafić do więzienia nawet na 12 lat.

* Y. Achermann Stürmer, U. Meesmann, H. Berbatovci, Driving under the influence of alcohol and drugs. ESRA2 Thematic report Nr. 5. ESRA project (E-Survey of Road users’ Attitudes), 2019

Zobacz także: Tak prezentuje się nowy Peugeot 2008

Strefa Biznesu - inwestycje w samochody klasyczne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na motofakty.pl Motofakty
Dodaj ogłoszenie