Jazda pod wpływem alkoholu. Czy konfiskata aut pomoże w likwidacji problemu?

Paweł Piątek
Użytkownicy dróg będący pod wpływem alkoholu są znacznie bardziej narażeni na udział w wypadku. Statystyki pokazują, że w Polsce w 2021 roku uczestniczyli oni w 2488 wypadkach drogowych, w których śmierć poniosło 331 osób. Najliczniejszą grupę sprawców wypadków stanowili kierujący pojazdami. Jakie wymówki stosują siadający za kierownicę po spożyciu alkoholu? Błędnie oceniają swój stan, wydaje im się, że mogą prowadzić pojazd oraz uważają, że nie ma problemu, ponieważ mają do przejechania tylko krótką trasę i wystarczy, że będą ostrożni.
Użytkownicy dróg będący pod wpływem alkoholu są znacznie bardziej narażeni na udział w wypadku. Statystyki pokazują, że w Polsce w 2021 roku uczestniczyli oni w 2488 wypadkach drogowych, w których śmierć poniosło 331 osób. Najliczniejszą grupę sprawców wypadków stanowili kierujący pojazdami. Jakie wymówki stosują siadający za kierownicę po spożyciu alkoholu? Błędnie oceniają swój stan, wydaje im się, że mogą prowadzić pojazd oraz uważają, że nie ma problemu, ponieważ mają do przejechania tylko krótką trasę i wystarczy, że będą ostrożni. Krzysztof Kapica
Użytkownicy dróg będący pod wpływem alkoholu są znacznie bardziej narażeni na udział w wypadku*. Statystyki pokazują, że w Polsce w 2021 roku uczestniczyli oni w 2488 wypadkach drogowych, w których śmierć poniosło 331 osób. Najliczniejszą grupę sprawców wypadków stanowili kierujący pojazdami**. Jakie wymówki stosują siadający za kierownicę po spożyciu alkoholu? Błędnie oceniają swój stan, wydaje im się, że mogą prowadzić pojazd oraz uważają, że nie ma problemu, ponieważ mają do przejechania tylko krótką trasę i wystarczy, że będą ostrożni.

Nie ma wymówki dla kierowców prowadzących pojazd po alkoholu. Niezwykle ważne jest, aby pamiętać, że nawet jedno piwo czy symboliczny kieliszek wina może wpływać negatywnie na zdolność koncentracji. Do tego jest kwestią indywidualną, jak reaguje organizm. Te reakcje zmieniają się w zależności od wieku osoby i kondycji w danym momencie. Zwykłe niewyspanie i zmęczenie mogą znacząco wzmocnić działanie alkoholu – ostrzega Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Nawet mała ilość alkoholu może utrudniać jasne myślenie, podejmowanie właściwych decyzji na drodze i planowanie z wyprzedzeniem, czyli umiejętności niezbędne do prowadzenia pojazdu. Pijani kierowcy są znacznie bardziej skłonni do podejmowania ryzyka na drodze, a gdy towarzyszy temu utrata koordynacji i zaburzenia widzenia, skutki mogą być śmiertelne także dla innych uczestników ruchu.

Najwięcej zdarzeń drogowych z udziałem osób będących pod wpływem alkoholu ma miejsce w soboty i niedziele. W trakcie doby kulminacyjny jest przedział pomiędzy godz. 16.00 a 22.00. Najwięcej wypadków powodują osoby z grupy wiekowej 25-39 lat (sprawcy kierujący pod wpływem alkoholu)**.

Jak rozpoznać na drodze pijanego kierowcę? Można zauważyć trudność w utrzymaniu prostej linii jazdy, zjeżdżanie w stronę krawężnika, pobocza czy zjeżdżanie na drugi pas oraz nieprzewidywalne nagłe hamowanie. Jeśli chodzi o prędkość, to może to być zarówno przekraczanie limitów prędkości, jak i jazda znacząco poniżej tych limitów. Każde nietypowe zachowanie powinno wzbudzić czujność innych kierowców i spowodować zachowanie szczególnej ostrożności wobec takiego nieprzewidywalnego uczestnika ruchu – radzi dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.  

Będą zabierane samochody

Sejm przyjął właśnie nowelizację Kodeksu karnego, w myśl której w nowych przepisach pojawi się zapis o konfiskacie pojazdu prowadzonego przez pijanego kierowcę.

Przepadek auta ma być stosowany w przypadkach, gdy kierowca ma co najmniej 1,5 promila lub jeśli spowodowuje wypadek przy zawartości co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi lub też w sytuacji recydywy.

Jeśli pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy, orzekany byłby przepadek równowartości pojazdu, zaś za tą równowartość uznawano by wartość określoną w polisie ubezpieczeniowej, a w razie braku polisy - średnią wartość rynkową odpowiadającą wartości pojazdów podobnych. Jeśli sprawca prowadziłby pojazd niestanowiący jego własności, tylko własność jego pracodawcy, sąd orzekałby nawiązkę.

Zwiększy się również maksymalna kara, którą można wymierzyć za spowodowanie ciężkiego wypadku; za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci, nietrzeźwemu sprawcy wypadku będzie można wymierzyć do 16 lat pozbawienia wolności, a obecnie do 12 lat – poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

* who.int/initiatives/SAFER/drink-driving
** policja.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty