Jazda po alkoholu. Czy mogę cofnąć zgodę na samoukaranie?

Mariusz Michalak
Fot. Krzysztof Kapica
Fot. Krzysztof Kapica
Kierowca może usłyszeć zarzut prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Po dobrowolnym poddaniu się karze niekiedy może walczyć o łagodniejszy wyrok. Czy ma to jednak sens?

Zgoda na dobrowolne poddanie się karze w trybie art. 335 k.p.k. jest na pewno najszybszym zakończeniem toczącego się postępowania karnego. Nie zawsze jednak kara zaproponowana przez prokuratora podczas przesłuchania jest karą korzystną dla kierowcy w sprawie o przestępstwo prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu.

Dla kierowcy który miał 2 promile, kara grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów na okres 3 lat, zapewne będzie propozycją korzystną. Co innego taka sama kara dla kogoś kto miał około 0,5 promila. To od podejrzanego należy decyzja czy przyjąć zaproponowaną przez prokuratora karę, czy może walczyć o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Złożyć można także wniosek o zmianę kwalifikacji prawnej czynu z przestępstwa na wykroczenie jazdy po alkoholu, jeżeli w sprawie zachodzą ku temu przesłanki. 

Zgodę na samoukaranie można cofnąć. Cofnięcie zgody na skazanie w trybie art. 335 k.p.k. można złożyć osobiście lub listownie na policji, w prokuraturze lub sądzie – w zależności od tego gdzie znajdują się akta sprawy.

Podstawa prawna

Art. 42 par. 2 , art 43 par. 1, art. 43a par. 2 ustawy z 6 czerwca 1997 r. - kodeks karny (Dz.U.  z 2016 r. poz 1187)

Zobacz także: Volkswagen up! w naszym teście

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty