Jakie tajemnice skrywa w sobie VIN?

Autotesto.pl
VIN dla samochodu jest jak tatuaż dla człowieka. Wybity jest raz na cały okres eksploatacji pojazdu. Jest podstawową bazą danych historii auta. Co dokładnie może nam powiedzieć?
Fot. Motofakty.pl
Fot. Motofakty.pl

Każdy producent samochodów gromadzi odrębne szczegóły z zakresu historii pojazdu oraz czynności podejmowanych przez poprzednich właścicieli. Eksperci z Autotesto.pl zebrali informacje o najpopularniejszych w Polsce markach  i odpowiadają na pytanie, jakie dane możemy znaleźć w ich bazach danych numerów VIN.

Audi
Audi udostępnia nam wszelkie naprawy, które były przeprowadzane podczas użytkowania samochodu, wraz z pełnym przebiegiem. Widoczne są dla nas także wizyty w serwisie pogwarancyjnym. Informacje możemy uzyskać z miejsca, udając się do serwisu z właścicielem auta. Należy zwrócić uwagę na egzemplarze sprowadzane z Francji i Włoch, ponieważ nie zawsze posiadają pełną historię użytkowania.

BMW
BMW w tej kwestii nie odstaje od Audi. Wszystkie czynności wykonywane w serwisie zostają pieczołowicie odnotowane, podobnie jak przebieg. Bez najmniejszych przeszkód uzyskamy informacje na temat polskich, jak i niemieckich samochodów tej marki. Wśród aut tego producenta sprowadzanych z innych krajów historia nie zawsze jest możliwa do uzyskania w pełni.

Citroen
Citroen w zbieraniu danych ogranicza się do okresu gwarancyjnego. Jednak w tym czasie skrupulatnie odnotowuje każdy element historii pojazdu. Od napraw, po przebieg.

Fiat
Fiat zbiera dane historyczne tylko z zakresu napraw gwarancyjnych. Po zakończeniu tego okresu nie jesteśmy w stanie odtworzyć dokonywanych zmian. Problemem może okazać się także przebieg, ponieważ nie jest rejestrowany. Najwięcej informacji otrzymamy w ASO, w którym samochód był serwisowany.

Ford
Ford dokumentację ogranicza do czasu gwarancji auta. Jest ona jednak bardzo ogólna i szczegółowych informacji może udzielić tylko serwis, w którym przeprowadzane były kontrole i naprawy.

Honda
Honda, jak na japońską dokładność przystało, udziela nam wszystkich potrzebnych informacji. Począwszy od wszelkich napraw, poprzez wymiany poszczególnych części, aż na przebiegu skończywszy. Co cieszy mocniej, dokumentacja obejmuje zarówno okres gwarancyjny, jak i pogwarancyjny. Jedynym mankamentem jest konieczność udania się w tym celu do ASO, które odpowiada za historię pojazdu.

Mercedes
Mercedes zaskakuje przystępnością obsługi. Wszelkie potrzebne informacje możemy otrzymać pocztą, uprzednio wypełniając wniosek na stronie internetowej producenta. Dokumentacja będzie jednak dotyczyła jedynie okresu gwarancji pojazdu.

Opel
Opel nie udostępnia ogólnej bazy danych pojazdu. Całość dokumentacji możemy otrzymać jedynie w serwisie, w którym samochód był naprawiany. Dane jednak są szczegółowe i obejmują cały okres eksploatacji auta.


Fot. Motofakty.pl
Fot. Motofakty.pl

Skoda

Skoda, w zakresie dokumentowania historii pojazdu, postępuje tak samo jak Opel. Informacje z numeru VIN przekazać nam może jedynie ASO, w którym samochód był serwisowany, obejmują one jednak zarówno okres gwarancyjny, jak i pogwarancyjny.

Toyota
Toyota udostępnia ogólnopolską bazę, w której znajduje się wszystko czego nam potrzeba do oceny historii pojazdu. Są to wszelkiego rodzaju naprawy odbywające się zarówno w okresie gwarancyjnym, jak i pogwarancyjnym, faktyczny przebieg oraz wymienione części. Informacji udzieli nam każdy serwis, któremu przedstawimy dokumentację nabycia pojazdu.

Volkswagen
Choć baza Volkswagena należy do nowszych, obejmuje ona samochody z całej Europy. Informacje, jakie otrzymamy, to naprawy dokonywane w okresie gwarancji oraz po jego zakończeniu, a także obecny przebieg. Całość historii udostępni nam każdy serwis, niezależnie z jakiego kraju Europy sprowadzone zostało auto.

Podsumowując…
Numer VIN auta pomoże uzyskać niuanse, które marki odnotowywały podczas eksploatacji, dlatego jest też jedną z wielu składowych naszych raportów Autotesto. Nie wszystkie marki udostępniają jednak oficjalne informacji ze swoich baz lub wręcz utrudniają ich zdobycie poprzez konieczność udania się do konkretnego serwisu. Czy VIN pomoże kupić auto? Tak – ale warto pamiętać że i tak nic nie zastąpi dokładnej diagnostyki samochodu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty