Jakie są sposoby na zmianę koloru auta

Materiał informacyjny studiocb.pl
Udostępnij:
Najlepsze sposoby na zmianę koloru samochodu ↣ Oklejanie auta folią, lakierowanie, plasti dip ↣ Zmień kolor samochodu. Przeczytaj poradnik już teraz!

Patrzysz na swoje auto i myślisz: a może nadszedł czas na małą zmianę? Może to dobry moment na lekkie odświeżenie wizerunku? Takim “kosmetycznym” zabiegiem, na który decyduje się wielu użytkowników samochodów (takich, którzy nie mają ochoty się jeszcze z nimi rozstawać) jest zmiana koloru karoserii. Okazuje się, że decyzja o zmianie koloru samochodu nie musi się wiązać z koniecznością jego przemalowania. Są inne metody, czasem nawet uznawane za lepsze. Jeżeli chcesz dowiedzieć się nieco więcej na ten temat, przeczytaj ten poradnik!

Zmiana koloru auta — sposoby

Istnieje kilka metod zmiany koloru samochodu. Oto najpopularniejsze z nich:

  • oklejanie folią,
  • lakierowanie samochodu,
  • Plasti dip, czyli guma w sprayu.

Sprawdźmy, czym charakteryzuje się każda z wymienionych metod oraz na co zwrócić uwagę przed dokonaniem wyboru.

Oklejanie folią

Metoda ta jest również znana jako car wrapping. Samochód okleja się specjalną folią samoprzylepną, która do złudzenia przypomina lakier. Jest to zabieg bezinwazyjny, który dodatkowo zabezpiecza karoserię przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów folii, a różnorodność kolorów i wzorów jest naprawdę imponująca i stwarza właściwie nieograniczone pole dla wyobraźni. Zaintrygowani? Poszukujących inspiracji zachęcamy do odwiedzenia strony https://studiocb.pl/zmiana-koloru-oklejanie-folia.

Decydując się na oklejenie samochodu, zaufaj profesjonalistom, takim jak Studio CB. Tylko doświadczeni specjaliści są w stanie zagwarantować najwyższą jakość usług i sprawić, aby kolorystyczna przemiana Twojego samochodu spełniła wszystkie Twoje oczekiwania.

Rodzaje folii

A teraz przyjrzyjmy się poszczególnym rodzajom folii, którymi okleja się samochody.

Folia polimerowa
Charakteryzuje się tym, że może zostać zaaplikowana na powierzchnie, które nie są idealnie równe. Jest też trwała (nawet do 8 lat), stosunkowo odporna na działanie niekorzystnych warunków pogodowych i — przez wzgląd na to, że ma jedynie ok. 70 mikrometrów grubości — bardziej elastyczna niż inne warianty.

Folia monomeryczna
Zazwyczaj stosuje się ją do oklejania tylko części karoserii auta. Jest najtańszą z dostępnych opcji. Folia ta jest dość gruba (ok. 80 - 100 mikrometrów), co sprawia, że nie jest szczególnie elastyczna, nie nadaje się więc do oklejania nierównych powierzchni. Wykazuje też większą niż inne rodzaje folii podatność na promieniowanie UV — okres jej trwałości wynosi od 3 do 5 lat, w zależności od tego, jak wysoka jest jakość zastosowanego materiału. Biorąc pod uwagę wymienione ograniczenia, nie dziwi fakt, że jest rozwiązaniem wybieranym głównie w celu naklejenia na karoserię samochodu reklamy, gdy priorytetem jest niska cena, a trwałość jest kwestią drugorzędną.

Folia wylewana
Zaawansowana technologia sprawia, że efekt oklejenia folią wylewaną utrzymuje się nawet 10 lat. Folia tego typu imponuje elastycznością i uzyskaną w wyniku podgrzania plastycznością, dzięki czemu sprawdza się na każdej, nawet nieregularnej powierzchni i jest wykorzystywana w realizacji naprawdę nieszablonowych zleceń (skomplikowane wzory, drobne napisy). Jest to więc produkt, który idealnie nadaje się do oklejenia całego samochodu. Właśnie ten rodzaj folii z powodzeniem imituje lakier samochodowy. Jak sama nazwa wskazuje, folia ta wygląda, jakby była “wylana” na karoserię.

Folia OWV
Jest to folia jednostronnie przepuszczająca światło, którą zazwyczaj stosuje się do oklejania szyb. Jej pełna nazwa to One Way Vision.

Czy warto okleić samochód folią?

Uznaje się, że naniesienie folii na karoserię pojazdu jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które np. kupiły nowy pojazd. I niekoniecznie chodzi o zmianę koloru. Można bowiem zastosować folię bezbarwną, co skutecznie zabezpiecza lakier auta przed zarysowaniami, odpryskami czy promieniami UV. Dzięki temu zabiegowi nawet po kilku latach, kiedy zdecydujemy się zdjąć bądź wymienić folię, lakier będzie wyglądał jak nowy.

Jeżeli chodzi o samochody używane, zastosowanie folii ma na celu nie tylko ochronę karoserii, ale także poprawę wyglądu pojazdu poprzez nadanie mu nowego koloru, który pokryje stary, naznaczony niedoskonałościami lakier. Oklejanie folią jest też świetnym sposobem na zmianę wyglądu auta na nietypowy, co jest możliwe dzięki szerokiemu wyborowi kolorów, wzorów, czy powłok folii, które mogą być matowe, błyszczące, karbonowe, metaliczne czy nawet chromowane.

paleta dostępnych kolorów, jakimi można okleić auto

Jak dbać o folię na samochodzie?

Z pierwszym myciem samochodu należy poczekać, aż upłynie min. 7 dni od jego oklejenia. Choć dobrej jakości materiał jest odporny na uszkodzenia, nie zaleca się mycia pojazdu na myjniach automatycznych, ponieważ twarde włosy szczotek mogą zarysować folię i w ten sposób skrócić jej żywotność. Najbezpieczniejszą opcją jest mycie ręczne i korzystanie z łagodnych środków czyszczących i miękkich gąbek. Pamiętaj, aby zawsze uprzedzić obsługę myjni, że mają do czynienia z oklejonym samochodem. Auto można też myć myjką ciśnieniową, pamiętając, by na początku zaaplikować tzw. aktywną pianę rozmiękczającą brud i uważając na newralgiczne miejsca, takie jak zakończenia elementów blacharskich.

Czy folię można usunąć?

Oczywiście. Folię można usunąć na kilka sposobów:

  • usuwanie mechaniczne — czyli po prostu "zdrapywanie" folii z karoserii,
  • usuwanie termiczne — polega na podgrzaniu folii, a następnie zdjęciu jej z karoserii,
  • usuwanie za pomocą chemii — jest to dobre rozwiązanie wtedy, kiedy folia jest już stara i się kruszy; proces ten może jednak negatywnie wpłynąć na lakier pojazdu.

Ile kosztuje oklejenie samochodu?

Oklejenie całej karoserii może kosztować od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Oczywiście ceny zależne są od wielkości samochodu, liczby oklejanych elementów i stopnia ich skomplikowania, jak również rodzaju folii. Na przykład folie strukturalne typu carbon będą droższe niż klasyczne jednokolorowe. Przyjmuje się, że koszt całkowitego oklejenia samochodu folią standardową zwykle zamyka się w przedziale od 3 do 5 tysięcy złotych. Dokładne ceny najlepiej sprawdzić w ofertach firm świadczących takie usługi, jak np. wspomniane wyżej Studio CB.

Więcej przydatnych informacji na temat kosztów oklejenia samochodu i argumentów przemawiających za wybraniem tego rozwiązania znajdziesz na stronie https://studiocb.pl/blog/ile-kosztuje-oklejenie-auta/.

Lakierowanie samochodu

lakierowanie samochodu

Zmiana koloru auta może zostać także dokonana przez tradycyjne lakierowanie. Zabieg ten uchodzi za drogi i czasochłonny, jednak niesie ze sobą bardzo dobre efekty. Lakierowanie jest idealnym wyborem wtedy, kiedy zechcemy np. odrestaurować pojazd.

Czasami mogą wystąpić przypadki, że lakierowanie jest jedyną możliwą metodą zmiany koloru pojazdu. Szczególnie ma to miejsce wtedy, kiedy poszczególne elementy karoserii samochodu zostały zaatakowane przez korozję. Czasami również wtedy, kiedy na karoserii widnieją głębokie rysy czy uszkodzenia. Lakierowanie pozwala na zniwelowanie opisanych niedoskonałości.

Dlaczego lakierowanie jest drogim procesem

Wpływa na to kilka czynników. Otóż usługi lakiernicze uchodzą za drogie, ponieważ:

  • usunięcie uszkodzeń lakieru wymaga dużej wprawy i poświęcenia dużej ilości czasu,
  • samo przygotowanie powierzchni do lakierowania należy do czasochłonnych zadań,
  • malowanie wymaga odpowiedniej praktyki i umiejętności,
  • malowanie musi być połączone z zachowaniem określonych odstępów czasu.

Ile kosztuje lakierowanie

Jest to droga metoda, której ceny zaczynają się od kilku tysięcy złotych. Za duży samochód można zapłacić nawet ponad 10 tysięcy złotych. Oczywiście na cenę wpływa kilka czynników. Przykładowo, im nowsze auto, tym koszty będą wyższe; podobnie w przypadku rodzaju lakieru, jaki wybierzemy — cena za usługę będzie wyższa, jeśli zdecydujemy się na nietypowy wariant.

Plasti dip, czyli guma w sprayu

Tak zwana guma w sprayu to syntetyczna powłoka schnąca, którą nanosi się na powierzchnię metodą natryskową lub używając do tego celu wałka czy pędzla. Preparat dostępny jest też w puszkach, z których bezpośrednio rozpyla się go na daną powierzchnię. Idealnie nadaje się do szybkiego malowania pojedynczych elementów, np. felg i listew i pozwala osiągnąć trwały i wizualnie satysfakcjonujący efekt. Zdecydowaną zaletą jest też to, że powłokę można w prosty i stosunkowo szybki sposób usunąć.

Na co uważać?

Przede wszystkim mycie auta, którego karoseria jest pokryta gumą syntetyczną, jest ryzykowne. Strumienie wody aplikowanej pod wysokim ciśnieniem mogą dosłownie zerwać powłokę gumy z karoserii. Materiał ten nie jest również odporny na działanie oleju napędowego czy benzyny (pod ich wpływem po prostu się rozpuszcza). Wiele osób wskazuje też na niski poziom odporności gumy syntetycznej na uszkodzenia i zarysowania, przy czym powstające rysy często nie wpływają negatywnie na szczelność całej powłoki.

Ile kosztuje pokrycie karoserii gumą w sprayu

Podobnie jak w powyższych przypadkach, im większe auto, tym wyższa cena usługi. Przyjmuje się, że za pokrycie gumą średniej wielkości pojazdu należy zapłacić około 3 tysiące złotych. Co istotne, nie wystarczy nałożyć jednej warstwy preparatu. Im więcej warstw, tym lepsza trwałość powłoki (minimalna liczba warstw zapewniająca satysfakcjonującą trwałość to 4). W przypadku pomalowania jedynie pojedynczych elementów ceny oczywiście będą znacznie niższe.

Zmiana koloru auta — prawo

Okazuje się, że w polskim prawie nie ma przymusu ubiegania się o zgodę jeżeli zechcemy zmienić kolor samochodu. Po 1999 roku w dowodach rejestracyjnych nie widnieje informacja na temat koloru pojazdu. Istnieje jednak zastrzeżenie — wygląd samochodu nie może powodować niebezpieczeństwa dla innych użytkowników ruchu drogowego.

Zmiana koloru auta powinna być zgłoszona do wydziału komunikacji w ciągu 30 dni od jej dokonania. Jest tak z uwagi na to, że numer VIN samochodu zawiera informację o kolorze. Dlatego, aby uniknąć przykrych konsekwencji (np. podczas kontroli policyjnej), należy ten fakt zgłosić do wyżej wymienionego wydziału.

Drugą bardzo ważną rzeczą jest konieczność niezwłocznego poinformowania ubezpieczyciela o zmianie koloru samochodu. Pominięcie tego kroku może spowodować utrudnienia w wypłacie ewentualnego odszkodowania, lub obniżenie jego wysokości.

Jaka metoda na zmianę koloru auta jest najlepsza

Obecnie za najlepszą metodę zmiany koloru auta uznaje się oklejanie folią. Jest to w pełni zrozumiałe, gdyż sposób ten ma wiele zalet. Przede wszystkim, oklejanie jest tańsze niż profesjonalne lakierowanie i trwalsze niż pokrycie karoserii gumą w sprayu. Jest to też dobre rozwiązanie dla tych, którzy biorą pod uwagę ewentualność, że wybrany kolor po jakimś czasie się znudzi. W takiej sytuacji wystarczy bowiem usunąć folię i cieszyć się z oryginalnego koloru lakieru samochodu. Oczywiście nie można zapomnieć o tym, że folia skutecznie chroni lakier przed czynnikami zewnętrznymi.

Malowanie to z kolei warte rozważania rozwiązanie w przypadku, gdy na samochodzie pojawiła się korozja, która powoduje, że pojazd nie może być oklejony folią. Jest to jednak zabieg czasochłonny i drogi.

Plasti dip to dobra opcja w przypadku zmiany koloru pojedynczych elementów. Guma w sprayu nie jest tak trwała jak wyżej wymienione metody zmiany koloru pojazdu.

Zmiana koloru samochodu — gdzie wykonywać usługi

Niezależnie od wybranego sposobu, zmianą koloru Twojego samochodu powinna zająć się firma specjalizująca się w wykonywaniu danej usługi lub zakresu usług. Zlecenie pracy doświadczonym i wykwalifikowanym profesjonalistom to gwarancja tego, że zabieg zostanie wykonany skrupulatnie, a efekty będą spektakularne.

”mężczyzna

Pokrycie gumą syntetyczną również najlepiej zlecić specjalistom, aczkolwiek — jeśli wierzymy w swoje umiejętności i nie boimy się wyzwań — można spróbować swoich sił we własnym garażu. Najlepiej jednak eksperymentować na małych elementach.

Podsumowanie

Marzysz o zmianie koloru swojego samochodu? Jeśli tak, masz do wyboru kilka opcji. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, przeanalizuj opisane wyżej metody i zastanów się, która z nich najlepiej odpowie Twoim potrzebom i sprawi, że Twoje auto będzie prezentować się atrakcyjnie. A potem, oddaj swój samochód w dobre ręce i przygotuj się na dużą zmianę!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Motofakty
Dodaj ogłoszenie