Jakie są rodzaje pasków klinowych?

Materiał informacyjny EMBiA.pl
Jakie są rodzaje pasków klinowych?
Jakie są rodzaje pasków klinowych?
Pasy napędowe obecne są w praktycznie każdym urządzeniu. Wykorzystuje się je w niemal wszystkich dziedzinach przemysłu. Dzięki temu, że na rynku dostępny jest ogromny wybór pasów napędowych, można je dopasować w bardzo precyzyjny sposób.

Jednym z najczęściej wybieranych rodzajów są oczywiście pasy klinowe dostępne w sklepie EBMiA: https://www.ebmia.pl/480-pasy-klinowe A jakie są ich najpopularniejsze odmiany? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

Pasy klinowe – charakterystyka

Pasy klinowe służą do przenoszenia momentu obrotowego z koła pasowego, które znajduje się na wale jednostki zasilającej, na koła pasowe urządzeń odbiorczych. Odbywa się to dzięki tarciu, które wytwarza się pomiędzy pasem oraz kołem pasowym. Dzięki temu pas może zostać wsunięty w koło pasowe. Proces ten ogranicza straty energii wywołane uślizgiem koła, a moment obrotowy może zostać przeniesiony.

Przekrój pasów klinowych ma kształt trapezu, a jego konstrukcja sprawia, że gotowy element jest rozciągliwy i jednocześnie wytrzymały. Pasek klinowy składa się z kilku warstw. Pierwsza z nich to warstwa nośna, która wykonana jest z linek stalowych lub poliamidowych, które tworzą wzmocnienie pasa. Druga warstwa to warstwa podatna, wytwarzana z kauczuku lub z gumy. Trzecia i ostatnia warstwa to warstwa tkaninowo-gumowa.

Warto także dodać, że pasek klinowy może występować w dwóch wersjach, czyli w wersji klasycznej lub uzębionej. Dodatkowo w każdej z tych wersji obecny jest podział pasków na wysokoprofilowe, o klasycznych profilach, zespolone oraz wysokoprofilowe i szerokoprofilowe z ciętymi bokami.

Paski klinowe klasyczne – co je wyróżnia?

Pasek klinowy klasyczny ma przede wszystkim zastosowanie w przemyśle, ale również w budownictwie i rolnictwie. Ten rodzaj pasa składa się z trzech warstw, gdzie pierwsza z nich ma za zadanie przenosić siłę rozciągającą. Wykonuje się ją ze stalowych lub nylonowych linek. Druga z nich to warstwa trąca, odpowiadająca za minimalizowanie poślizgu na kole pasowym. Natomiast trzecia to warstwa kryjąca. Zabezpiecza ona pasek przed wpływem czynników obniżających trwałość paska.

Paski klinowe uzębione – co warto o nich wiedzieć?

Paski klinowe uzębione to paski klinowe wysokoprofilowe, jak również wąskoprofilowe. Służą do pracy po dużymi obciążeniami i prędkościami obrotowymi. Należy pamiętać, że uzębienie wewnętrzne oraz zewnętrzne nie służy do przenoszenia obciążenia, ale mocno zwiększa elastyczność na powierzchniach bocznych pasa. Co więcej, wpływa na zmniejszenie tarcia wewnętrznego, występującego w warstwie ściskanej. Dzięki temu można bardzo mocno zwiększyć odporność zmęczeniową materiału. W efekcie pozwala to na przenoszenie większych wartości niż w przypadku pasków klinowych klasycznych. Pasy uzębione są przede wszystkim wykorzystywane w motoryzacji. Wynika to z ich wytrzymałości oraz możliwości pracy z wąskimi kołami pasowymi, które również kupisz w EBMiA pod adresem: https://www.ebmia.pl/481-kola-pasowe

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty