Dobór właściwych opon wymaga czasu. Analiza poszczególnych producentów czy właściwości ich modeli może nie być wystarczająca. Dobrze dobrane opony letnie powinny uwzględniać również styl jazdy kierowcy, miejsce użytkowania auta czy częstotliwość dłuższych tras. Oto pięć porad, które pomogą w podjęciu idealnej decyzji.
Dopasuj opony do swoich potrzeb
Jeździsz klasycznym sedanem, w którym nie rozwijasz nieprzeciętnych prędkości, a poruszasz się głównie po mieście? Zastanów się, czy warto kupować np. drogie opony sportowe – Twoje auto nie wykorzysta zapewne ich możliwości. Poruszasz się SUV-em po błotnistych drogach podmiejskich? Rozważ zakup opon letnich dopracowanych pod kątem aut terenowych. Oferują je już niemal wszyscy wiodący producenci.
Dawid Klima, ekspert branży oponiarskiej związany z SklepOpon.com wskazuje: – Obecnie na rynku opon dostępny jest szeroki wybór produktów o zróżnicowanych parametrach. W efekcie należy dokładnie przeanalizować zakup pod kątem typu samochodu czy własnego stylu jazdy. Odpowiednio dobrane opony przełożą się na bezpieczeństwo i większy komfort prowadzenia auta.
Wybierz opony sprawdzonych producentów
Dość częstym ograniczeniem dla kierowców bywa budżet. Ceny opon premium są wysokie – wynika to z zastosowanych innowacji oraz np. dodatkowych wzmocnień konstrukcyjnych. Jak wybrać opony letnie, by nie przepłacić? Z pewnością nie można kierować się wyłącznie ceną. Opony to produkt, którego koszt w dużej mierze uzależniony jest od jakości zastosowanych materiałów. Guma z dużą zawartością krzemionki będzie naturalnie droższa niż ogumienie o o uboższym składzie.
Cena ogumienia jest w dużej mierze uzależniona od marki producenta, oraz stosowanych przez niego technologii produkcji. W efekcie ogumienie wyższej jakości jest droższe od tego, którego mieszanka nie jest tak dopracowana, a sam produkt nie przeszedł dziesiątek zaawansowanych i kosztownych testów.
Rozważając więc dwie podobne opony o zbliżonych parametrach, warto brać pod uwagę czynnik marki. Lepsze firmy – bardziej rozpoznawalne, angażujące duże środki w testy jakościowe – zapewniają produkty bardziej wytrzymałe. W dłuższej perspektywie czasu będzie miało to duże znaczenie. Continental, Goodyear, Michelin, Dunlop – to tylko niektóre z marek, które zapewnią bardzo dobre parametry jezdne.
Zwróć uwagę na innowacje techniczne
Jakie opony letnie wybrać, jeśli za kluczowe kryterium przyjmujemy ich zachowanie na drodze w niesprzyjających warunkach? Muszą dobrze radzić sobie z aquaplaningiem – ograniczać poślizg w sytuacji, gdy dochodzi do kontaktu nawierzchni opony z wodą. Wpływ na drogę hamowania mają m.in.:
- jakość ogumienia – mieszanka, z jakiej wykonano opony letnie
- konstrukcja utrzymująca obciążenie w przypadku hamowania
- bieżnik – rowki i lamele, które odprowadzają nadmiar wody
Opony letnie renomowanych marek klasy premium z pewnością zapewnią lepsze parametry niż tańsze, ale jednocześnie gorzej dopracowane modele mniej znanych producentów. Potwierdzają to branżowe testy związków motoryzacyjnych i wydawnictw związanych z rynkiem samochodowym.
Sprawdź indeksy prędkości opon
Planujesz zakup opon letnich do samochodu, którym będziesz się poruszać na autostradach? Lubisz – w miejscach, gdzie jest to dozwolone – jechać z ponadprzeciętną prędkością? Dobierz opony m.in. pod kątem indeksu prędkości. Jest to szczególnie ważne w przypadku ogumienia letniego. Zimą w naturalny sposób kierowcy ograniczają szybkość. Natomiast latem, wobec korzystnych warunków na drodze, są bardziej skłonni poruszać się z wysoką prędkością. Nie wszystkie opony są gotowe na takie wyzwania. Warto więc sprawdzić, czy dany model opon dopuszcza jazdę z prędkością 170-180 km/h lub wyższą.
Dobierz typ bieżnika opony
Przed zakupem opon letnich warto zwrócić uwagę również na ich bieżnik. Wzór bieżnika opon symetrycznych jest na obydwu połowach taki sam. To rozwiązanie, które sprawdzi się w samochodach małych i średniej wielkości. W przypadku większych aut o dużej mocy, należy rozważyć zakup opon o bardziej zaawansowanym układzie bieżnika.
Dobrym wyborem będą opony letnie o asymetrycznej rzeźbie. Wewnętrzna część, dzięki dużej ilości nacięć, zapewnia sprawniejsze odprowadzanie wody. Natomiast zewnętrzna korzystnie wpływa na przyczepność podczas szybkiej jazdy. Ma również znaczenie dla stabilizacji samochodu podczas pokonywania zakrętów. Cechy te są bardzo ważne dla właścicieli aut o dużej mocy i nieprzeciętnej dynamice.
Rozważyć można także opony kierunkowe. Tego typu bieżnik ma charakterystyczny kształt nawiązujący do litery V, który umożliwia efektywne odprowadzanie wody. Kierunkowe opony letnie zapewnią również sprawne hamowanie – zarówno na drodze suchej, jak i mokrej.
Porównanie opon letnich – klucz do sukcesu
Planując zakup opon letnich, należy zwrócić uwagę na kilka czynników: od związanej z ceną klasy opon po ich parametry techniczne. Stąd ważne jest dokładne przeanalizowanie ofert. Powszechnym błędem kierowców bywa nadmiernie szybki wybór – np. kierowanie się czasową promocją. Warto również zwrócić uwagę na wiek opon letnich. Formalnie jako nowe określane mogą być zarówno modele jednoroczne, jak i trzyletnie – o ile były magazynowane, a nie użytkowane na drodze. Górna granica wieku ogumienia to 10 lat. Choć dobre opony letnie np. Continental, Michelin czy Bridgestone są odporne na upływ czasu, struktura ogumienia może być po dekadzie bardziej podatna na uszkodzenia czy pęknięcia. Stąd tak ważna jest regularna wymiana opon i dbałość o weryfikację ich stanu jakości.
Polski przemysł motoryzacyjny, szanse i zagrożenia - debata
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?