Pierwszy polski buspas został utworzony na krakowskich Alejach Trzech Wieszczów na początku XXI wieku. Pbecnie najczęściej tworzone są na istniejących już trasach poprzez wyłączenie jednego z pasów z ruchu.
Buspas to zgodnie z definicją znaków D-11 i D12 – „pas ruchu dla autobusów” i jest to pas ruchu przeznaczony tylko dla autobusów lub trolejbusów oraz innych pojazdów wykonujących odpłatny przewóz osób na regularnych liniach.
Na tym jednak nie koniec. Są jeszcze inne pojazdy, które bez zgody czy decyzji zarządcy drogi zawsze mogą jeździć „pasem ruchu dla autobusów". Z tego rozwiązania korzystać mogą także kierowcy samochodów elektrycznych i zasilanych wodorem.
Warunkiem, który musi zostać spełniony, aby także inne pojazdy mogły poruszać się buspasem, jest zgoda zarządcy drogi oraz umieszczenie pod znakiem D-12 oznaczającym buspas tabliczki z informacją o pojazdach uprawnionych. Mogą to być np. taksówki.
A co z rowerzystami? Rowerzyści mogą korzystać z wydzielonych pasów jezdni dla komunikacji miejskiej tylko w sytuacji jeśli taką decyzję podejmą organy zarządzające ruchem na danej drodze. Jeśli znaki drogowe tego nie dopuszczają, rowerzysta powinien jechać najbliższym sąsiednim pasem ogólnodostępnym obok buspasa, możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. W wybranych miastach po buspasach mogą także przemieszczać się motocykliści - muszą to jednak regulować wspomniane wcześniej znaki.
Zasady poruszania się buspasem obowiązują przez całą dobę, ale często zdarzają się od tej reguły wyjątki.
ZOBACZ TAKŻE: Czy rowerzysta może korzystać z buspasa?
Za nieuprawnioną jazdę buspasem grozi 100 zł mandatu i jeden punkt karny. Podstawą prawną jest art. 90 lub art. 97 Kodeksu wykroczeń.
Polski przemysł motoryzacyjny, szanse i zagrożenia - debata
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?