Jaka jest żywotność opon letnich – co ile kilometrów powinniśmy je wymienić?

Materiał informacyjny GEBUKO

Ile kilometrów wytrzymują opony letnie?

Opony letnie z felgami stanowią elementy w pierwszej kolejności odpowiadające za bezpieczeństwo w czasie jazdy. Ogumienie odpowiada za należytą przyczepność pojazdu, a także możliwość pełnego przeniesienia mocy silnika na drodze. Poznaj uśrednioną żywotność opon letnich, a także czynniki wpływające na ich zwiększoną eksploatację!

Uśredniona żywotność opon letnich

Żywotność opon letnich pozostaje kwestią zależną w głównej mierze od sposobu ich eksploatacji. Znaczenie mają również inne czynniki, takie jak dominujący styl jazdy oraz jakość wykonania ogumienia. Uśredniona żywotność prawidłowo eksploatowanych opon letnich wynosi od 50 do 80 tysięcy kilometrów przebiegu. Poziom zużycia ogumienia określany jest przy pomocy granicznego zużycia bieżnika.

Biorąc pod uwagę uśredniony przebieg w okresie letnim wynoszący 15 tysięcy kilometrów, nowe ogumienie powinno być wymieniane co pięć sezonów. Mniejsza liczba pokonanych tras będzie się równać ze zwiększoną żywotnością opon.

Dopuszczalna wysokość bieżnika

Zgodnie z obowiązującym prawem, za dopuszczalną wysokość bieżnika polskie prawo uznaje 1,6 mm. Producenci uznają jednak, że wspomniana wartość powinna być znacznie wyższa. Bieżnik o wysokości 1,6 mm nie gwarantuje stabilnej przyczepności samochodu - szczególnie w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych. Wymianę opon letnich warto rozważyć już w przypadku wartości poniżej 3 mm.

Szczególnie pomocnym narzędziem jest miernik bieżnika, dostępny niemal w każdym sklepie motoryzacyjnym. Otrzymywana wartość w jednoznaczny sposób wskazuje stopień eksploatacji, decydujący o konieczności wymiany opon letnich. Dokładne informacje na temat stanu ogumienia można również uzyskać od wulkanizatora.

Co wpływa na eksploatację opon letnich?

Odpowiadając na pytanie "Ile kilometrów wytrzymują opony letnie?" należy w pierwszej kolejności zgromadzić wiedzę na temat właściwości modelu oraz sposobu prowadzenia pojazdu.

Do czynników wpływających na przyspieszoną eksploatację opon letnich zalicza się:

  • dynamiczny styl jazdy
  • jakość wykonania opon
  • prawidłowa pielęgnacja
  • rok produkcji
  • preferowany rodzaj drogi
  • obciążenie pojazdu

Jakoś opony i właściwa konserwacja

Na żywotność opon letnich wpływa w pierwszej kolejność jakość wykonania danego elementu. Modele zakupione u sprawdzonego producenta z pewnością będą się odznaczały mniejszym zużyciem bieżnika na przestrzeni czasu. Warto również mieć na uwadze rok zakupu opon. Materiał użyty w ich produkcji nieustannie się starzeje, czego skutkiem mogą być powstałe uszkodzenia i spękania.

Opony letnie stanowią element wyposażenia szczególnie podatny na niewłaściwą konserwację. Dostępne na rynku środki pielęgnacyjne pozwalają na skuteczne zabezpieczenie gumy. Specjalistyczne preparaty pozwalają również na zmniejszenie ryzyka pęknięcia i wyschnięcia opon, przywracając ich pierwotną elastyczność.

Preferowany styl jazdy

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o przyspieszonej wymianie opon letnich jest dominujący styl jazdy. Prowadzenie pojazdu w sposób dynamiczny jest nieodłącznie powiązane z eksploatacją ogumienia. Z tego względu warto odłożyć testowanie pojazdu do granic na rzecz jazdy spokojnej i bezpiecznej.

Opony letnie a zimowe

Jak odróżnić opony letnie od zimowych? Ogumienie przeznaczone na okres zimowy odznaczają się znacznie większym oporem toczenia, co przekłada się na ponadprzeciętne zużycie paliwa. Opony zimowe odznaczają się głębokim bieżnikiem, gwarantującym bezpieczną przyczepność na lodzie bądź śniegu. Wspomniana cecha oddziałuje również na krótszy czas hamowania.

Opony letnie to przede wszystkim zmniejszony opór toczenia, przekładający się na lepsze przyspieszenie w dobrych warunkach atmosferycznych. Tego rodzaju ogumienie różni się od zimowego zastosowanym materiałem. Opony letnie wykonane są z gumy twardniejącej pod wpływem niskiej temperatury. Z tego względu należy mieć na szczególnej uwadze terminową wymianę ogumienia, zgodnie z aktualnymi warunkami.

Opony letnie do jakiej temperatury? Producenci opon, wulkanizatorzy oraz hurtownicy podają jednoznaczną odpowiedź. Samochód należy wyposażyć w opony zimowe, gdy średnia temperatura w ciągu dnia spada poniżej 7 stopni Celsjusza.

Rozważając zmianę ogumienia warto rozważyć warunki atmosferyczne na drogach przemierzanych najczęściej. W przypadku temperatury +6 stopni, droga hamowania pojazdu wyposażonego w opony letnie jest znacznie dłuższa w porównaniu z egzemplarzami zimowymi. Z tego względu do kwestii wymiany należy podchodzić ze szczególną rozwagą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na motofakty.pl Motofakty
Dodaj ogłoszenie