Jak zredukować punkty karne? Sprawdzamy od kiedy nowe zasady

Mariusz Michalak
Fot. Piotr Krzyżanowski
Fot. Piotr Krzyżanowski
Po przekroczeniu 24 punktów kierowca nie straci prawa jazdy, ale będzie musiał udać się na kurs reedukacyjny. Oznacza to dodatkowe koszty.

W przypadku popełnienia wykroczenia w ruchu drogowym, policjant wypisuje nie tylko mandat, ale nakłada także odpowiednią liczbę punktów karnych. Obecnie prawo jazdy stracą kierowcy, którzy przekroczą limit 24 punktów karnych, a jeśli kierowca posiada prawo jazdy krócej jak rok, limit punktów wynosi 20.

Tak jest obecnie

Obecnie osoby, które posiadają na swoim koncie punkty karne, mogą na własny koszt odbyć szkolenie, aby zmniejszyć ich liczbę. Nie dotyczy to tylko kierowców w okresie jednego roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy. W ten sposób można pomniejszyć konto o sześć punktów, a takie szkolenie można odbyć nie częściej niż raz na sześć miesięcy. Szkolenie organizowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego to wydatek 300 zł. Z ewidencji odejmowane są najstarsze punkty, a przypomnijmy, że otrzymane punkty karne usuwane są po upływie roku od dnia uprawomocnienia się rozstrzygnięcia w sprawie wykroczenia za które zostały przyznane.

Tak będzie

Na zmiany dotyczące redukcji punktów karnych trzeba będzie poczekać, gdyż kolejny raz zostały odłożone w czasie. - Wejście w życie przepisów wprowadzających nowe zasady redukcji punktów karnych było przewidziane na 4 czerwca 2018 r. Jednakże z uwagi na niepełną funkcjonalność Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, za której wdrożenie jest odpowiedzialne Ministerstwo Cyfryzacji, zostało odroczone. Przepisy te będą stosowane po ogłoszeniu komunikatu przez Ministra Cyfryzacji, o którym mowa w ustawie z 9 maja 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw - wyjaśnia w rozmowie z Motofaktami Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury. Dokładna data nie jest znana.

Jeśli zmiany wejdą w życie, po przekroczeniu 24 punktów karnych, kierowca automatycznie nie straci uprawnień. Zostanie skierowany na specjalne szkolenie w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, natomiast jeśli w ciągu miesiąca od doręczenia decyzji administracyjnej nie weźmie w nim udziału, wtedy pożegna się z prawem jazdy.

Szkolenie ma trwać łącznie 28 godzin, a kierowca musi zarezerwować sobie na nie cztery dni. Koszt wynosi od 300 do 500 zł, a po jego odbyciu konto z punktami karnymi, wyzeruje się. Uczestnicy zapoznają się z teorią i zostaną poddani badaniom psychologicznym. Trzeba wiedzieć, że od skierowania na kurs do odzyskania dokumentu nie może minąć więcej niż 6 tygodni - w przeciwnym przypadku starosta wyda decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy. Po odbyciu kursu nie będzie można wziąć w nim udziału przez następne pięć lat. Jeśli w tym czasie kierowca ponownie przekroczy limit 24 punków, straci uprawnienia. Będzie musiał udać się na kurs i zdać egzamin. Obejmie go dwuletni okres próbny.

Po zmianach policjant jednorazowo będzie mógł ukarać kierowcę maksymalnie 10 punktami karnymi, niezależnie od liczby popełnionych wykroczeń. Otrzymane punkty karne usuwane będą po upływie roku od dnia uprawomocnienia się rozstrzygnięcia w sprawie wykroczenia za które zostały przyznane.

Zobacz także: Test Opla Insignii Grand Sport 1.5 Turbo

Jak sprawdzić liczbę punktów karnych?

Od 24 kwietnia 2017 roku na stronie obywatel.gov.pl kierowcy mogą zweryfikować swój stan konta z punktami karnymi.**

  • W przeglądarce internetowej należy otworzyć stronę obywatel.gov.pl i wybrać opcję sprawdzenia punktów karnych przez internet
  • Następnie trzeba kliknąć opcję „Sprawdź swoje punkty karne".
  • Kliknąć w przycisk „Zaloguj się", a następnie zalogować się na profil zaufany
  • Gdy wyświetli się „Wniosek o dostęp do usługi online na platformie obywatel.gov.pl", kliknąć w „Podpisz profilem zaufanym".
  • Pojawi się prośba o autoryzację. Trzeba potwierdzić chęć podpisania wniosku o sprawdzenie liczby punktów karnych, klikając w przycisk „Autoryzuj i podpisz dokument".
  • W następnym kroku wprowadzić trzeba jednorazowy kod. 
  • Po wpisaniu kodu nastąpi powrót na stronę obywatel.gov.pl, gdzie można sprawdzić punkty

Aby sprawdzić swoje punkty w internecie niezbędny jest profil zaufany. Można go założyć, rejestrując się na stronie pz.gov.pl, a następnie odwiedzając punkt potwierdzający z dokumentem tożsamości lub "z wykorzystaniem zewnętrznego dostawcy tożsamości". Obecnie całkowicie przez internet mogą to zrealizować klienci kilku banków m.in.: PKO BP, Inteligo, ING, Envelo, Millennium Bank.

Cała usługa jest bezpłatna, a sprawdzić można tylko liczbę swoich punktów karnych. Nie można sprawdzić, ile punktów karnych ma inna osoba.

Posiadaną liczbę  punktów karnych można także sprawdzić udając się na komisariat policji. Trzeba posiadać ze sobą dowód osobisty.**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty